×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
28. oktobris, 2016
Drukāt

Ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 28. oktobrī

Medibas_kal_vaki.indd

“Dzimtenes Vēstnesis”

Burtnieki. Kamēr mūsu muižas īpašnieks pa kara laiku uzturas Rīgā un mežkungu iesauca kara dienestā, muižas lielos mežus pārvalda kāds kaimiņu muižas īpašnieks, kurš ir sevišķi kaislīgs medību mīļotājs. Nepaiet neviena nedēļa, kad pie viņa neierodas dažādi mednieki, pat daži ierēdņi no tuvējās pilsētas, tiek saziņoti mežsargi un muižas puikas par dzinējiem un iet vaļā meža kustoņu un putnu nāvēšana. Liekas, ka tagadējais mežu pārvaldnieks gribētu visus meža kustoņus iznīdēt, lai tos zemnieks nedabūtu uz savas zemes arī kādu reizi sastapt. Bet, kad kungi nogrimuši savā sportā, arī pagasta stūros atskan pa paukšķam, jo daži zemnieki arī šajās bezgaļas dienās grib baudīt kādu drusciņu no kungu galda atlikuma kā atlīdzību par tiem zaudējumiem, ko garauši agrākos gados viņu dārzos padarījuši. Pat ir tāds gadījums jau nācis priekšā, ka barons uz zemnieka tīruma nošauj pāra irbes, bet zemnieks neļauj tās uzņemt un solās vēl baronu iesūdzēt par medīšanu zemnieka robežās. Redzams, ka cilvēkam ir diezgan grūti atsacīties no vecajām privilēģijām.

 

“Rīgas Ziņas”

Nikna kauja vakar priekšpusdienā atkal iedegās D[oles] salas apgabalā. Ap pusdienas laiku artilērijas apšaudīšanās bij sevišķi stipra, tā ka pilsētas apkārtnē namiem trīcēja logu rūtis. Lāgiem bij dzirdama arī ložmetēju darbība. Kā jau dažkārt atzīmēts, ienaidnieks, slēpdams karaspēka nodaļu pārgrupēšanu, izdara mēģinājumus tuvoties mūsu ierakumiem. Lielgabalu dunoņa pievakarē bij dzirdama arī no citiem tuvākā kara lauka rajoniem.

Atkal kukuļošana. Policijas kārtībnieki apturējuši divus vezumus ar auzām, kas bijušas slepeni pirktas no kareivjiem. Par auzu pircēju pierādījies Leiba Seļskis, kas lūdzis policijas kārtībniekus Jāni Mironovu un Konstantīnu Demidoviču palaist vezumus, nenodot viņu pašu policijai un mēģinājis piekukuļot viņus, iedodot viņiem 100 r.; bet policijas kārtībnieki nodevuši naudu savai priekšniecībai un lietai dots likumīgs virziens.

 

“Līdums”

Lejasciems. Baznīcas sveču trūkums. Sestdien, 16. oktobrī, tika iesvētīti Lejas draudzes jaunekļi. Pie tam mācītājs no kanceles pasludināja, ka esot pilnīgs baznīcas sveču trūkums, un lūdza draudzes locekļus viņam šinī ziņā izpalīdzēt, vai nu dāvājot sveces, vai norādot viņu dabūšanas vietu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+