×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2015
Drukāt

Ko Rīgā glābj, to laukos šaus. Rīgas cūkas jau šiverē pa Tīnūžu pagalmiem (14)

Mezacukas1 3 ZIN-1

Neilgi pēc Rīgas mežacūku pārvietošanas uz Tīnūžu apkārtnes mežiem bariņš sivēnmāšu ar sivēniem redzētas šiverējam tuvējo māju pagalmā – šādu informāciju saņēmis Valsts meža dienests (VMD). Rīgas reģionālās virsmežniecības inženieris medību jautājumos Raimonds Fridvalds spriež, ka kustoņu bariņš, visticamāk, ir tās 15 mežacūkas, kas 13. jūlijā no Mežciema tika pārvietotas uz Rīgas pašvaldības meža teritoriju Tīnūžu pagastā. Dzīvnieku deportācija notikusi Medību koordinācijas komisijas uzdevumā, lai novērstu mežacūku nodarītos postījumus un apdraudējumu galvaspilsētas sabiedrības drošībai.

Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) otrdien aicinājis pašvaldības veicināt mežacūku medīšanu. Pēc konsultācijām ar nozares ekspertiem PVD nosūtījis vēstuli Latvijas pašvaldībām ar lūgumu izmantot Medību likumā deleģētās tiesības – atļaut mežacūku medības medību iecirkņa platībās, sākot no 200 hekt­āriem. Šāds lēmums pieņemts sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatību mežacūku populācijā Latgalē un Vidzemē (šogad reģistrēti jau 396 saslimšanas gadījumi).

Zoologs, bijušais medību virsuzraugs Latvijā Jānis Ozoliņš atgādina: “Jau agrāk esmu teicis – šaubīgā puse šajos apstākļos, kad Latvijā plosās Āfrikas cūku mēris un ir problēmas ar mežacūku skaita samazināšanu, ir tās vest un tad dzīvas laist ārā. Tas man šajā pasākumā neliekas tālredzīgi.”

Izēd suņa bļodu

Par mežacūkām, kas droši rosījušās pa pagalmu, R. Fridvaldam ziņojusi pati nama saimniece. Tās nav baidījušās ne no cilvēkiem, ne suņa pie ķēdes, rukši pat izēduši viņa bļodu. Zvanītāja nezinājusi, kā šādā situācijā rīkoties, jo tik nekaunīgas meža viešņas līdz šim viņpusē nebija redzētas. Dažas dienas iepriekš rīdzinieces bija izmetušas loku arī pa pagasta centru, stāsta VMD pārstāvis.

Šī bija tikai pirmā pilsētas cūku porcija, kuru ķērājiem – Pierīgas mednieku kluba vīriem Kaspara Šuikovska vadībā – izdevies iedabūt būrī un nogādāt aptuveni 20 kilometrus attālajā SIA “Rīgas meži” teritorijā. Pirmās noķēruši bez īpašas gatavošanās “ekspresvariantā”, jo saņemts zvans no pašvaldības policijas, ka cūkas ieklīdušas privātmāju teritorijā Mežciemā un uzvedas mierīgi, stāsta Šuikovskis. Viņš spriež, ka notverts bariņš, kas uzturējies starp Juglas skolu, bērnu un pieaugušo slimnīcām Gaiļezerā.

Turpmākajam “iesaukumam” jau notiek nopietni priekšdarbi – ierīkotas piebarošanas vietas, izvietotas novērošanas kameras, kas rāda, ka Ķīšezera apkārtnē mīt vismaz pussimts mežacūku. Šonedēļ vienā no barošanas vietām ķērāji novietos 20 kvadrātmetru lielu koka krātiņu, ļaus dzīvniekiem ar to aprast un tad vilinās iekšā. Turpmākā rīcība atkarīga no cūku uzvedības un konkrētās situācijas. Pagaidām 4000 eiro vērtais līgums par mežacūku ķeršanu, iezīmēšanu un pārvietošanu mednieku klubam ar Rīgas domi noslēgts līdz 8. septembrim. “Šajā laikā labākajā gadījumā var notikt divas deportācijas, jo, tikko pirmā porcija iekritīs un pārējie dzīvnieki sajutīs apdraudējumu, iestāsies reakcija,” lēš ķērāju grupas vadītājs. Gandrīz simtprocentīgi problēmu varētu atrisināt līdz nākamā gada februāra beigām, sola K. Šuikovskis.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Cik ilgi Zemkopības ministrija ņirgāsies par zemniekiem un ļaus valdīt mednieku hobija organizāciju lobijam pār cūkkopības nozari? Āfrikas cūku mēris staigā pa Latviju, bet meža suķi ēd no suņu bļodām sētas vidū! Šķiet, ka ministrijas pakļautībā esošais meža dienests ar visu tā vadību priekšgalā ir iežmiedzis asti kājstarpē un cenšas izlikties vispār neesam…? Varbūt tomēr nāksies atbildēt par amatpersonas bezdarbību un nolaidību likuma priekšā?

 2. Radeviča cūkas dodās pie Repšes! (Savulaik Repše nosauca Radzeviču par cūku Saeimas zālē.)

 3. m ezacukas nevajag shaut,jo tas dabiskais atlases mehanissms. ta cuka kas slima mirs.kas izdzivos tas bus veselas un radis daudz veselu bernelju…..

 4. Nu ko lai saka, manas kaimiņienes dārzā cūciņas jau bija nākamajā dienā. Viņa paspēja saskaitīt tikai 9 mazos ruksīšus, jo ieraudzīja lielo sivēnmāti, kura šai nāca virsū. Protams, ka uzreiz vieglas kājas un mājā iekšā. Tagad man ir jādomā, kā pasargāt savus kartupeļus no mežacūkām, jo žogs līdz galam nav uzbūvēts un rukši var mierīgi iziet cauri pagalmam!
  Katrā ziņā tas nav risinājums, dzīvniekus izlaist burtiski Rīgas pievārtē. Vai nebija labāk tos transportēt uz mazāk apdzīvotām vietām, piemēram uz Igaunijas pierobežu, kur viņām būtu vairāk piemēroti dzīves apstākļi? Nez cik tā transportēšana un visa padarīšana izmaksāja no mūsu-nodokļu maksātāju naudas…

 5. Lieciet mieraa cuucinjas!Juus lienat mezhos-dzivnieku teritorijaa,kaadeelj lai cuukas neliistu muuseejaa?Nekaadas shaushanas un nekaadus cepeshus-visi grib dzivot,un juus tie shaaveejie un ieteiceeji,neesat nekaadi Dievi lai izlemtu kam dzivot,kam mirt!!

 6. Vajadzēja vest ne uz Tinužiem,bet uz gaļas kombinātu! Tikai veltīga naudas šķiešana!

 7. Nezinu,kas tas īsti ir,apbrīnojamais mūsu spices vīru idiotisms,jeb mērķteicīgi vērsts Latvijas vietējo cūkkopju(tieši Latvijas ,jo lielās dāņu cūku fermas netiek aiztiktas) iznīcināšanas plāns,lai saistībā ar Krievijas ieviestajām sankcijām ,atbrīvotu gaļas tirgu vācu un dāņu cūkām,ja Āfrikas cūku mēra laikā tiek iznīcinātas mājas cūkas,bet meža cūkas,kas it kā to izplata,var mierīgi ganīties pat Rīgas ielās.Kāpēc Lietuvā izšāva meža cūkas,lai to apturētu ,bet mūsu vietējie spices bāleliņi rūpējas tikai par mājas cūku izkaušanu,bet meža cūku ir pilni meži,laukos vairs nevar mierīgi pāriet pār lauku,lai kādai meža cūkai virsū neuzskrietu.

 8. Cūciņas Rīgā apguvušas okupantu tikumus.

 9. Tā ir vec-veca patiesība: pie cilvēkiem raduši dzīvnieki atkal nāk pie cilvēkiem. Sevišķi cūkas, ziemā, kad grūtāk ar barību šīs ir klāt kā likts. Vai tiešām vecie mednieki-mežkopji cer, ka cūkas būtu mainījušas tikumus?

 10. Tas ir medījams un ēdams dzīvnieks – kāpēc nevietā iemaldījušās un noķertās cūkas nevar nodot gaļas kombinātiem?

 11. Cuucinju man zeel, bet ar riidzinieceem Tiinužus nevajag apgaadaat.Tieciet bagaatie Riigas kungi ar savam cuukaam pashi galaa!

 12. Ierosinu likvidāciju veikt pilsētas svētkos ar iepriekš noķertiem rukšiem un tad pagatavot cepeti un pacienāt rīdziniekus. Arī bērniem jāzin, kam domātas cūkas.

 13. Tā ir evolūcija. Kamēr savvaļas dzīvniekiem bija pietiekam daudz vietu, kur izvairīties no cilvēkiem, tie to darīja. Mūsdienu situācija ir tāda, ka vairs nav, kur to izdarīt, tāpēc zvēri kardināli maina savu uzvedību. Nekā jauna, savvaļas putni jau sen pārņem pilsētas. Jūt taču, ka pilsētā pāri nedarīs.

Draugiem Facebook Twitter Google+