×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
22. novembris, 2013
Drukāt

Ko senioriem piedāvā bibliotēkas

Foto - LETAFoto - LETA

Bibliotēkas mūsdienās kļuvušas par vietu, kur cilvēki ne tikai iepazīstas ar jaunāko periodiku, lasa grāmatas, bet arī maksā komunālos rēķinus, apgūst datorprasmes, tiekas ar interesantām personībām, piedalās interešu pulciņu nodarbībās, piemēram, lasītāju senioru klubos.

Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenā speciāliste Aiga Cakule: “Seniori ir viena no aktīvākajām bibliotēku apmeklētāju grupām līdz ar bērniem un jauniešiem. Centrālajā bibliotēkā un vairākās filiālēs, piemēram, “Vidzeme”, cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma piedāvājam apmeklēt datorkursus – reizi nedēļā kopā astoņas nodarbības divu mēnešu garumā, taču konsultācijas par datora lietošanu pieejamas visās mūsu filiālēs. Vai seniori tās izmanto? Jā, viņi nāk un uzdod jautājumus, tomēr jāatzīst, ka nereti gados vecāki cilvēki jūtas nedroši. Labāka situācija ir vietās, kur regulāri notiek datorprasmju kursi. Situācijās, kad bibliotēkā nav pieejams periodiskais izdevums, senioriem piedāvājam tos lasīt elektroniski, tomēr lielākoties viņi to dara negribīgi, dodot priekšroku grāmatai, žurnālam – izdevumam, ko var paņemt rokās.

Seniori labprāt darbojas lasītāju klubiņos, piemēram, Grīziņkalna filiālbibliotēkā, kur ir lasītāju senioru klubs “Saulīte”, Pļavnieku filiālbibliotēkā – senioru klubs “Sarma”. Ļoti aktīvi ir arī “Torņakalna” un “Zemgales” bibliotēku lasītāji seniori. Par savu tikšanās vietu viņi izvēlējušies bibliotēku!

Bibliotēkās visi pakalpojumi, sākot ar pierakstīšanos, grāmatu izsniegšanu un beidzot ar pasākumiem, ieskaitot datorkursus, ir bez maksas. To īpaši novērtē seniori.”

Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre Agita Lapsa: “Valmierā darbojas ne tikai Latvijā, bet Baltijā vienīgā integrētā bibliotēka – tas nozīmē, ka kopā sapludināti pilsētas un reģionālās augstskolas bibliotēku resursi, kas ir ļoti izdevīgi abu bibliotēku apmeklētājiem, taču juridiski un finansiāli esam neatkarīgas bibliotēkas. Tā kā atrodamies vienā ēkā un arī resursi vienoti, tad, piemēram, seniori, kas nāk pie mums uz Valmieras bibliotēku, apmeklē arī augstskolas bibliotēkas datorlasītavu, ko viņi ļoti labprāt izmanto.

Šobrīd bibliotēkas telpās senioru datorprasmju kursu apmācības piedāvā “Lattelekom”, bet pirms tam tos rīkojām paši ar mērķi samazināt senioru atšķirtību no modernajām tehnoloģijām. Tie bija divu līmeņu kursi, kuros arī mācījām, kā apmaksāt rēķinus, lasīt ziņas internetā. Datori ir ienākuši senioru bērnu un mazbērnu dzīvē, tomēr ne vienmēr jaunajiem pietiek pacietības iemācīt to lietošanu arī senioram.

Bibliotēkā cenšamies rīkot pasākumus, kuros seniori var piedalīties ne tikai kā skatītāji, bet paši līdzdarboties, piemēram, šobrīd noris grāmatu dāvināšanas akcija Gaismas pilij. Uzņemam par to videofilmu, un gan seniori, gan citi bibliotēkas apmeklētāji labprāt pastāsta, kādēļ grāmata, ko viņi vēlas dāvināt, ir bijusi īpaša un nozīmīga viņu dzīvē.

Protams, ļoti daudz gados vecāku cilvēku nāk lasīt tieši grāmatas, bet īpaši kungiem iepaticies mūsu jaunais pakalpojums – DVD noma, kad, gluži tāpat kā grāmatu no bibliotēkas, var paņemt kādu interesantu mākslas, dokumentālo vai multiplikācijas filmu, ko mājās noskatīties kopā ar mazbērnu. Esam iepirkuši arī latviešu filmu kolekciju. Visus bibliotēkas pakalpojumus, ieskaitot DVD nomu, sniedzam bez maksas.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+