Auto un tehnoloģijas

Gudri izpētot skaitītāju, varētu ieekonomēt elektrību vairāk par 10%5


Viedais skaitītājs sniedz klientam pārskatu par elektrības patēriņu pa stundām.
Viedais skaitītājs sniedz klientam pārskatu par elektrības patēriņu pa stundām.
Publicitātes foto

Ļauj sekot patēriņam pa stundām

Jau divus gadus “Sadales tīkls” mājsaimniecības aprīko ar jaunajiem un gudrajiem elektrības skaitītājiem, kuri palīdz lietotājiem novērtēt savu elektrības patēriņu. Taču, cik šādi skaitītāji ir efektīvi un cik būtiski tie palīdz samazināt elektrības rēķinu?

“Sadales tīkls” skaitītājus mājsaimniecībām nomaina jau kopš 2014. gada. Jaunie skaitītāji uzstādīti 116 tūkstošos mājsaimniecību, bet šogad paredzēts uzstādīt vēl 150 tūkstošus viedo skaitītāju. Beidzamais klients skaitītāju savās mājās ieraudzīs 2023. gadā. Pagaidām prioritāri jaunos aparātus iegūst tie, kuri vēlas iegādāties elektroenerģiju biržā, un mājsaimniecības ar elektroenerģijas patēriņu 2500 kWh gadā un lielāku. Protams, ar gudrajiem skaitītājiem mājas aprīko arī tad, ja vecais skaitītājs savu ir nokalpojis.

Svarīgi zināt, ka skaitītāji ir “Sadales tīkla” īpašums, un to uzstādīšana notiek bez maksas. Arī par to verifikāciju, pārbaudi un nomaiņu atbild “Sadales tīkls”, kas to veic bez lietotāja ieskatīšanās savā makā. Skaitītājs dzīvos apmēram 12 gadus. Viedā skaitītāja kopīgās ieviešanas un apkalpošanas izmaksas ir zemākas nekā tradicionālajiem skaitītājiem, apgalvo “Sadales tīkla” speciālisti. Savukārt skaitītāju pašpatēriņā, respektīvi, cik elektrību patērēs pats aparāts, izmaiņu starp priekšteci un jauno maiņu neesot. Viedais aparāts izceļas vairākos veidos. Tie ļauj attālināti un operatīvi iegūt informāciju par elektroenerģijas patēriņu un rādījumiem, kā arī nodrošina “Sadales tīklam” informāciju par elektroapgādes traucējumiem un samazina skaitītāju apkalpošanas izmaksas, jo tie nodrošina iespēju attālināti pieslēgt un atslēgt elektroenerģijas piegādi. Gudrais skaitītājs sniedz klientam pārskatu par elektrības patēriņu pa stundām, tādēļ elektroenerģijas tirgotāji var ieteikt ne tikai nakts un dienas elektroenerģijas tarifus, bet piedāvāt iespēju veikt norēķinus pēc dinamiskas elektroenerģijas cenas, kas piesaistīta elektroenerģijas cenai biržā.

Nav brīnumnūjiņa – samazināt patēriņu jāgrib pašam

Publicitātes foto

Kā datus nolasa? Tam izmanto distances nolasīšanas sistēmu, kam izmanto pārsvarā divas tehnoloģijas – datu pārraidi, izmantojot zemsprieguma elektrolīnijas un mobilo datu tīklu.

Jāsaprot gan, ka jaunais skaitītājs nebūs nekāda brīnumnūjiņa, kuru pavicinot par elektrību būs jāmaksā mazāk. Viss būs atkarīgs no paša vēlmēm un vajadzībām. Ar jauno skaitītāju varam detalizēti analizēt savu patēriņu un izdarīt attiecīgus secinājumus, piemēram, par iekārtām, kas mājokļos veido lielāko patēriņu prombūtnes vai nakts laikā. Gudri izpētot vēl gudrāko skaitītāju, varētu ieekonomēt pat vairāk nekā 10% elektrību.

Elektroenerģijas patēriņa datus no viedā skaitītāja var bez maksas apskatīties gan elektroenerģijas tirgotāju portālos, gan “Sadales tīkls” vietnē www.e-st.lv. Šogad “Sadales tīkls” plāno izstrādāt mobilo aplikāciju “Android” un “iOS” platformām.

 

Viedoklis – Energoefektivitātes centra speciālists Andris Spīdāns

Publicitātes foto

Andris Spīdāns, Energoefektivitātes centra speciālists: “Daudzi lietotāji iedomājas, ka ierīce enerģiju saprātīgi izmantos viņu pašu vietā – viedais skaitītājs reģistrē patēriņu, un ar tā palīdzību varam analizēt savu patērēto. Ja cilvēks ir motivēts un vēlas šo patēriņu apskatīt un atrast cēloņus kādām anomālijām, tad ar viedā skaitītāja palīdzību var mainīt savus paradumus. Citreiz var mainīt sabojājušās iekārtas vai izsaukt speciālistus, lai tās salabotu, tādā veidā patēriņu optimizējot.

Ja cilvēks neko nelieto un skaitītājs uzskaitījis patēriņu, tad vai nu kāda iekārta nav izslēgta, vai ir strāvas noplūde, izolācijas problēmas, varbūt nelikumīga elektrības izmantošana. Viedais skaitītājs to visu lieliski parāda.

Saistītie raksti

Bija gadījums, kad apkures iekārtas kontrolierī notika kļūda un iekārta sildīja tad, kad nevajadzēja. Tā kā elektrības patēriņš strauji bija pacēlies un nekrita nost, to labi varēja redzēt. Skaidrs, ka vainīga bija ierīce, kas slēdzas automātiski – ledusskapis, signalizācija, cirkulācijas sūknis, apkures iekārta. Salīdzinot patērēto jaudu, var nonākt pie slēdziena, kura iekārta ir vainīga.

Jāuzmanās ar ierīču gaidīšanas režīmiem, kas patērē elektrību, piemēram, televizoriem. Jebkura ierīce, kurai ir elektronisks barošanas bloks, patērē nelielu jaudu. 3 – 4 kWh mēnesī mierīgi var ieekonomēt. Ir gadījumi, kad cilvēks domā, ka neko naktī netērē, bet paliek rūteris, dekoders, televizora gaidīšanas režīms un beigās salasās 40 vatu spuldzīte, kas deg visu cauru gadu.”

LA.lv
Raivis Šveicars
Ekonomika
Puse uzņēmumu sevi uzskata par vājiem
5 dienas
Ieva Ēvalde
Ekonomika
Ar jauno CSP datu rīku var atrast arbūzus
6 dienas
LA
LA.LV
Ekonomika
Skolēnu brīvlaikā Dzelzceļa muzejs aicina uz miniatūro maketu izstādi “Liliputija 2019”
6 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Agrāk zaga spoguļus un magnetolas, tagad – “torpēdas”. Saruna ar VP pārstāvi Māri Priednieku
6 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus
12 minūtes
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
11 minūtes
AG
Aleksejs Grigorjevs
Pasaulē
Aleksejs Grigorjevs: Krievu nācija ir slima
2 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
49 minūtes