×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. augusts, 2016
Drukāt

Ko šoferīši visbiežāk klausās pie stūres?

Foto - LetaFoto - Leta

Autovadītāji Latvijā mūziku pārsvarā klausās vidējā skaļumā un priekšroku dod ārvalstu izpildītājiem, liecina kompānijas “If Apdrošināšana” aptauja.

Lielāko daļu tieši popmūzika uzmundrina un sniedz labu garastāvokli.

Absolūtais vairākums aptaujāto autovadītāju izvēlas braukšanas laikā klausīties mūziku, un tikai 5% aptaujas dalībnieku atzīst, ka brauc pilnīgā klusumā. Gandrīz puse jeb 46% šoferīšu klausās vidēji skaļu, bet 18% – pieklusinātu mūziku. Savukārt trešdaļa (31 %) autovadītāju dod priekšroku skaļai mūzikai.

Vienlaikus ir atšķirīgs viedoklis par to, vai skaļa un agresīva mūzika ietekmē braukšanas stilu un līdz ar to – braukšanas drošību.

Pēc Groningenas Universitātē Nīderlandē veikta pētījuma par mūzikas klausīšanās ietekmi uz autovadītāju braukšanas stilu dažādās situācijās uz ceļa secināts, ka garā un monotonā ceļā mūzika braucējam palīdz koncentrēties. Autovadītāji, kas, pusotru stundu braucot aiz cita transportlīdzekļa mierīgos braukšanas apstākļos, klausījās mūziku, bija vairāk pievērsušies automobiļa vadīšanai un labāk pārvaldīja situāciju. Mūzika viņiem palīdzēja negarlaikoties un būt vērīgiem uz ceļa.

Pētījumā arī atklāts, ka transportlīdzekļu vadītāji pirms potenciāli bīstamākiem manevriem visai bieži izslēdz vai pieklusina mūziku, bet, pat ja tas netika atļauts, viņi spēja koncentrēties manevram. Tiesa, vēlāk viņi gan neatcerējās, kāda mūzika tobrīd bija skanējusi. Būtībā pētījumā izdevās pierādīt, ka fona mūzika transportlīdzekļu vadītājiem vienlīdz labi palīdz koncentrēties gan sarežģītos braukšanas apstākļos, gan uz klusiem un mierīgiem ceļiem.

Lielākā daļa aptaujāto autovadītāju atzina, ka pie auto stūres vislabāk ir klausīties popmūziku (42%) un rokmūziku (26%). Pārējie mūzikas stili – R&B, smagais metāls, indīroks, alternatīvais roks, džezs un citi – tiek izvēlēti krietni retāk.

Pētījuma autoriem Nīderlandē neizdevās pārliecināties par to, vai kāds no mūzikas stiliem atšķirīgi ietekmē braukšanas stilu.

Visbiežāk aptaujas dalībnieki minējuši tādus dziedātājus kā Bejonse, Džastins Timberleiks, Dženifera Lopesa, Demjens Raiss, kā arī grupas “AC/DC”, “Roxette”, “REM”, “James”, “Florence and the Machine”, “Rammstein”, “Sigur Rós”, “30 Seconds to Mars” un “Kings of Leon”.

Īpašās “braucamdziesmas”, kas uzlabo autovadītāju garastāvokli, ir “Florence and The machine” “Dog days are over”, Metallica “Nothing else matters”, Rudimental “Feel the love”, Rammstein “Los” un Sigma “Nobody to love”.

Savukārt no pašmāju izpildītājiem visbiežāk pieminēti ir Intars Busulis, Dons, Zigfrīds Muktupāvels, kā arī grupas “Prāta Vētra”, “Otra Puse”, “Sestā Jūdze”, “The Sound Poets” un “Tumsa”.

Starp latviešu izpildītāju īpašajām dziesmām autovadītājiem ir “bet bet” – “Mazs cinītis”, Sergeja Jēgera “Rēdereja”, “Tumsas” – “Pārāk daudz” un “Colt” – “Līdz debesīm”.

Taču ne visi autovadītāji klausās populāro mūziku. Kāds no aptaujas dalībniekiem par savu vairāk iecienīto “braucamdziesmu” nosaucis Cerlīnas un dona Žuana duetu no operas “Dons Žuans”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+