×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
18. maijs, 2016
Drukāt

Ko zinām par Zviedriju? Konkurss “LA” lasītājiem (3)

Henriks_16

Konkursa nolikums

Sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā “Latvijas Avīze” izsludina konkursu “Ko zinām par Zviedriju?”. Jautājumus uzdod Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henriks Landerholms (attēlā). Atbildes deviņu dienu laikā (pasta zīmogs 26. maijs) jāatsūta “Latvijas Avīzes” redakcijas vēstuļu nodaļai Dzirnavu ielā 21, Rīgā, LV-1010 (vai elektroniski, adrese vestules@la.lv). Konkursa žūrijā ir “LA” un Zviedrijas vēstniecības darbinieki. Par atbildi uz jautājumu, kur jāizvēlas viena pareizā atbilde no piecām, tiek ieskaitīts punkts, citas pareizās atbildes ir 1,5 punktu vērtas.

Vienāda punktu skaita gadījumā uzvarētājus noteiksim izlozē.

Pareizās atbildes publicēsim “LA” jūnija sākumā. 6. jūnijs zviedriem ir svētki – Zviedrijas nacionālā diena. Divi konkursa laureāti saņems katrs pa divām biļetēm uz zviedru “The Real Group” koncertu 6. jūnijā Dzintaros. Galvenā balva uzvarētājam – skaists ceļojums uz Stokholmu ar “Tallink” kruīzu kuģi, turklāt kopā ar ģimeni, jo ceļazīme ir četrām personām. Balvu nodrošina AS “Tallink Latvia”. Būs arī grāmatu balvas.

Lūdzu, uzrakstiet savu vārdu, uzvārdu, adresi un telefonu, lai varam ar jums sazināties par apbalvošanas dienu.

 

Zviedrijas vēstnieks Henriks Landerholms jautā:

1. Kurā gadā beidza pastāvēt Zviedrijas-Norvēģijas ūnija un Skandināvijas valstis ieguva pašreizējās robežas? A) 1777, B) 1815, C) 1848, D) 1881, E) 1905.

2. Pazīstamākais zviedru kinorežisors Ingmars Bergmans trīsreiz apbalvots ar ASV Kinoakadēmijas balvām ārzemju filmu kategorijā, bet labākās filmas kategorijā tikai vienreiz tika līdz nominācijai (1973). Par kuru filmu? A) “Emigranti”, B) “Ērgļa lidojums”, C) “Kliedzieni un čuksti”, D) “Vasaras nakts smaidi”, E) “Vīrs no Maljorkas”.

3. Zviedru dzejnieks (1931 – 2015), Nobela prēmijas laureāts, viņa dzejoļi tulkoti ~60 valodās, arī latviski. Vairākkārt viesojies Rīgā. Viņa vārdā sauc literāru balvu Baltijas jūras telpas dzejniekiem. Kā sauc šo vīru? A) Anderss Borgs, B) Nilss Holgersens, C) Konrāds Kirkholms, D) Tomass Transtrēmers, E) Stefans Vinterbergs.

4. Stokholmā atrodas mūsu Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja vecākais brālis, pirmais tāda tipa muzejs pasaulē, izveidots 1891. gadā. Ar kādu vārdu tas pazīstams?

5. Kā sauc Kārļa XVI Gustava dzīvesbiedri, Zviedrijas karalieni?

6. Kura Zviedrijas pilsēta (80 tūkst. Iedz.) 2014. gadā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta reizē ar Rīgu?

7. Zviedru diplomāts un ekonomists 1953. gadā kļuva par otro vēsturē ANO ģenerālsekretāru. Viņš gāja bojā aviokatastrofā Āfrikā 1961. gadā. Viņš ir viens no nedaudziem, kam Nobela prēmija piešķirta pēc nāves. Kā viņu sauc?

8. Ziemeļu karš beidzās ar miera līgumu starp Zviedriju un Krieviju, kas būtiski ietekmēja arī Latvijas teritorijas vēsturi. Šo līgumu parakstīja 1721. g. septembrī. Kā sauc šo līgumu jeb kā toreiz sauca pilsētu, kur šo līgumu parakstīja?

9. Pēc atbilstoša visas tautas referenduma Zviedrija 1. janvārī pievienojās Eiropas Savienībai. Kurā gadā?

10. Kāda latviete 1945. gadā emigrēja uz Zviedriju, ieguva juristes izglītību un strādāja Zviedrijas tieslietu sistēmā, tajā skaitā par ministri. 2003. gadā viņa kļuva par Zviedrijas ārlietu ministri, bet 2006. gadā mediju kritikas dēļ atkāpās no amata. Kā viņu sauc?

11. Zviedru fiziķis ar elektrolītu disociācijas teoriju kļuva par Nobela prēmijas laureātu ķīmijā un pirmo zviedru Nobela prēmijas laureātu. Viņš vēlāk kādu laiku strādājis arī pie V. Ostvalda Rīgas Politehnikumā. Tagad tiek pieminēts skolas ķīmijas grāmatā. Kā sauc šo zinātnieku?

12. Autoražotāju koncerna “Volvo Group” galvenā mītne atrodas Zviedrijā, Torslandā. Kādas lielākas pilsētas tiešā tuvumā tas ir?

13. Šīs rakstnieces bērnu grāmatas “Stikla bērni” un “Sudraba puisēns” atzītas par labākajām Zviedrijā savā kategorijā attiecīgi 2013. un 2014. gadā. Abas grāmatas tulkotas arī latviski. Galvenais varonis zēnu pusē ir Aladins. Kā sauc rakstnieci?

14. 2015. gadā Eirovīzijas konkursā uzvarēja 29 g. v. zviedru dziedātājs, kurš turklāt šomēnes sniedz koncertu Rīgā. Kā viņu sauc?

15. Zviedru jauniešu kvartets “A*Teens” muzicēja 1998. – 2004. gadā lielā mērā kā ievērojama ansambļa dziesmu atdarinātāji un pārveidotāji. Kā sauc atbilstošo ievērojamo ansambli?

16. Šis Lapzemē dzimušais zviedru kalnu slēpotājs 1974. – 1989. gada periodā augstākā līmeņa sacensībās uzvarējis 86 reizes (visvairāk pasaulē), tajā skaitā ir divkārtējs olimpiskais čempions. Visas godalgas iegūtas slalomā un milzu slalomā. Kā viņu sauc?

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. zviedrijā ir pasaulē augstākais izvarošanas skaits. pateicoties tam, ka zviedru liberāļi ieveduši arābus biezā slānī! ko, vai tad ar to vēstnieks nelepojas???

  2. Vai konkursā var piedalīties gan “Latvijas avīzes” abonenti, gan elektroniskās versijas lasītāji?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+