×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. decembris, 2015
Drukāt

Koalīcijā iezīmē atbildības jomas; kā premjera amata kandidāti visbiežāk min Āboltiņu (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Lai arī pagaidām oficiāli nenotiek diskusijas par atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, partneri neoficiāli sāk iezīmēt vēlamās pārraudzības jomas.

Patlaban partiju starpā nav vienošanās par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā, kā arī nenotiek oficiālas sarunas starp koalīcijas partneriem par jaunās valdības veidošanu. Kā norāda partiju pārstāji, par ministriju dalīšanu būs iespējams runāt tad, kad būs zināms Ministru prezidenta amata kandidāts, gan arī tas, kuras partijas piedalīsies jaunās koalīcijas veidošanā, proti, vai tā tiks paplašināta ar kādu no patlaban opozīcijā esošajām partijām, piemēram, Latvijas Reģionu apvienību (LRA).

Partija “Vienotība” patlaban nesteidzas ar sava Ministru prezidenta amata kandidāta nosaukšanu, norādot, ka vispirms ir jārunā par tās mērķiem un darāmajiem darbiem. Arī ceturtdien gaidāmajā sarunā ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni plānots par darāmajiem darbiem visās nozarēs piedāvāt savu redzējumu, ko sagatavos vairāki partijas pārstāvji. No dažiem koalīcijas politiķiem izskan, ka “Vienotība” pagaidām primāri centīsies panākt, lai premjerministra amatam kā kandidāti būtu iespējams virzīt partijas līderi Solvitu Āboltiņu. Iepriekš kuluāros kā varbūtējs kandidāts tika minēts arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).

Neoficiāli izskan, ka gadījumā, ja “Vienotība” saglabās premjera amatu, tad partijai tradicionāli pienāksies arī finanšu ministra amats un tam atkārtoti varētu tikt virzīts pašreizējais ministrs Jānis Reirs (V). Arī ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (V) izredzes ieņemt šo amatu jaunajā valdībā tiek vērtētas kā labas.

Tikmēr nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) nevēlas atteikties no savā pārziņā esošajām ministrijām, tādēļ uzsver, ka partiju atbildības jomas jaunajā valdība nebūtu jāmaina. Tāpat nacionālā apvienība vēlas saglabāt Saeimas priekšsēdētāja amatu, ko patlaban ieņem Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Kāds koalīcijas politiķis izteicās, ka nacionālajā apvienībā notiekot diskusijas, cik ļoti politiskais spēks vēlas, lai tā pārstāvji jaunajā valdībā joprojām būtu Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) kultūras ministres amatā un Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā.

Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) veidojošā Latvijas Zaļā partija plāno iestāties par tās virzīto pārstāvju, aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa (ZZS) un veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS), darba turpināšanu Ministru kabinetā. Kāds no ZZS politiķiem norādīja, ka neesot gan pārliecības, vai visi politiskā spēka pārstāvji būtu gatavi iestāsies par Belēviču. Jau iepriekš vēstīts, ka tiek pieļauta iespēja vakantajam satiksmes ministra amatam nonākt ZZS kontrolē un “Vienotība” varētu saņemt pretī ekonomikas ministra posteni. Šādā gadījumā kā iespējamais satiksmes ministra amata kandidāts kuluāros tiek minēts kādreizējais satiksmes ministrs, pašreizējais labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), un šāda scenārija īstenošanās gan nozīmētu, ka ekonomikas ministra amatu zaudētu Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Partiju pārstāvji prognozē, ka šogad jaunu valdību izveidot neizdosies.

Jautājums par iespēju koalīcijai paplašināties, piemēram, ar LRA joprojām tiek saistīts ar to, kāda tam būtu “cena” un vai kāds no koalīcijas partneriem būs gatavs dalīties ar savām ietekmes jomām, un pašreizējie “Vienotības” koalīcijas partneri tam neesot gatavi. Ja iespēja LRA kādā brīdī iekļūt valdībā kļūtu reāla, tad netiek izslēgta iespēja apsvērt Saeimas sekretāra biedra amata, kuru pašlaik ieņem Gunārs Kūtris (NSL), uzticēšanu jaunajam partnerim. Īstas skaidrības par šāda scenārija iespējamību gan neesot.

Iepriekš jau kuluāros izskanēja, ka pret pašreizējās koalīcijas paplašināšanu iebildumi esot nacionālajai apvienībai un arī ZZS nesaskatot izteiktu vajadzību šādam solim. Tajā pašā laikā kāds opozīcijas politiķis pieļauj, ka VL-TB/LNNK vajadzētu uz LRA nonākšana koalīcijā sākt raudzīties pozitīvāk, apskatot perspektīvu abiem politiskajiem spēkiem būt sabiedrotajiem demogrāfijas jomā un citos jautājumos. Neoficiāli LRA pārstāvji saņemot vaicājumus arī par to, kā teorētiski iespējamā šādas koalīcijas darbā varētu veidoties sadarbība ar partiju apvienības “aktīvistiem”. Noprotams, ka šajā gadījumā runa varētu būt, piemēram, par deputātu Artusu Kaimiņu (LRA).

Savukārt jaunās valdības deklarācijā kā viens no jaunumiem varētu būt izklāsts par plānotajām darbībām ar patvēruma meklētājiem saistītu jautājumu risināšanā. Pagaidām netiek prognozēta kardinālu izmaiņu veikšana deklarācijā, ņemot vērā, ka pašreizējā valdība ir nostrādājusi vien nedaudz ilgāk par gadu.

Lai gan pastāv iespēja valdības veidošanai atsaukties uz amatu sadalījumu Saeimā, atsevišķi politisko spēku pārstāvji norāda, ka Mūrnieces atbrīvošana no amata pašlaik un, iespējams, arī ilgākā termiņā vairs netiek apskatīta kā ļoti reāls risinājums. Tajā pašā laikā tiek sagaidīts, ka Mūrniece centīsies uzlabot savu darbību, ieklausoties izskanējušajā kritikā.

Kā ziņots, šodien notikušajā “Vienotības” darba grupā tika diskutēts par dažādām nozarēm, tostarp par tām, kurās pagaidām kaut kas līdz galam nav izdarīts, kurās nav progresa, norādīja partijas valdes loceklis Edvards Smiltēns. Taujāts par problemātiskām nozarēm, politiķis pauda, ka daudz diskusiju ir par tieslietu nozari, jautājumi saistībā ar nodokļiem, prioritārās nozares ir arī veselības un izglītības joma.

Šīs nedēļas beigās – ceturtdien un piektdien – partijas sāks konsultācijas ar Valsts prezidentu par jaunās valdības izveidi, savukārt oficiālas savstarpējas konsultācijas politiskie spēki vēl nav plānojuši.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Gadījumā, ja MP krēslā iesēdīsies Solvita Āboltiņa:
  Tauta izies ielās!!!

 2. Ja Āboltiņu, kuru vēlētāji, kā zināms, iztrieca no Saeimas, ieliks par premjeri, tad tas būs koalīcijas kolektīvais spļāviens vēlētājiem sejā, bet Āboltiņa kļūs par visvairāk nicināmo premjeri atjaunotās valsts vēsturē.

 3. Esmu pret Āboltiņu premjera amatā.Pirmkārt viņa nebija ievēlēta pat deputātos šinī seimā,otrkārt tā ir skandāla cēlāja savā partijā,treškārt atcerēsimies kā viņa izsmēja pensionārus pie valdības nama,ceturtkārt pret viņu ir vairākums Latvijas iedzīvotāju kā neatbilstošu šim amatam.

 4. Elementāra menedžmenta nezināšana vai nevēlēšanas to zināt! Un ne tikai! Satversmes neievērošana. Prezidents izvēlas premjera kandidātu un tas komplektē valdību. Tātad vispirms kandidāts, tad iespējamie ministri un tad izstrādā programmu, jo tā būs jāīsteno vadībai un pirmkārt premjeram, bet ne partijai, kura pati ir nespējīga. Te notiek kārtējās spēles. (tirgus).

 5. Tas ka Āboltiņa ir ,,azbesta,, vecene ir pat ezim skaidrs.Viens vēsturnieks reiz teica ,ka Staļins esot bijis ērgļa un čūskas krustojums,tad šajā gadījumā var teikt lapsas un čūskas hibrīds.
  Reiz K. Ulmanis teica ka tautas druva jākopj ,tikai nezāles aug vienas pašas.
  Tagad tautas druvu ar ravēšanu nekopj,uzber tikai pēc pelēko kardinālu,investoru un sponsoru rīkojuma ,,raundapu,,.

 6. ( Kā kādreiz rakstīja no PSKP kongresiem) reņģēdāju “aplausi pāriet ovācijās!”
  Tikai neviens ( no Saeimas deputātiem) to nesadzird …. Pretīgi

 7. Vidējais latvietītis Atbildēt

  Lai dzīvo Āboltiņa, jaunā premjere!
  Tas notiks! Tas notiks tādēļ, ka Āboliņa ir sevi pierādījusi kā vispiemērotāko šim amatam.
  Tauta ir kā tāds niķīgs, mežonīgs zirgs, kurš jāiejāj. Un šeit neder maigs, iejūtīgs, mīlošs vai gļēvs un neizlēmīgs jātnieks. Šeit vajag skarbu, pavēlniecisku, nežēlīgu jātnieku ar asu pletni!
  Un Āboltiņa tāda ir. Viņa to tautiņu .. iejās pēc visiem Rietumu standartiem un Eiropas regulām.
  Lai dzīvo Āboltiņa – jaunā premjere!
  Un nevajag te to Āboltiņu gānit un kritizēt. Tas jums pašiem var nākt tikai par sliktu. Labāk jau laikus sākt viņu slavēt, tā kā es to daru.

  • Pilnīgi piekrītu Jūsu teiktajam! Mēs Daudzi Latvieši tā domājam! Viņai Obligāti jākļūst par mp! Un jāsāk Valdīt! Būvēt augšā Neizdarīto! Latviešu tauta jau Noguruši gaidīt!

 8. ES gribētu redzēt to politaunu ,kurš pieļauj domu,ka Āboltiņa izrāva Straujumu no PM be’mķa deļ tā lai tur iekārpītos pat ne lācēns,bet Pekausis Kozlovskis ar omes Laimdotas svētību.NU NEKAD TĀ NEBŪS !!!Āboltiņa ir megēra,kura ies pāri politlīķiem un tik / KĀ SAEIMĀ !/ tā par premjeri.Re kā kongresā SAVEDA AR BUSIŅIEM STULBAS PENSENES KURAS PAT IZMĒDĪJA un lika izplaudēt un izūjināt savu kritizētāju Vidiņu.Jūs mīlīši,vēl nezināt šīs bestijas iekšas.Nopirka Junkura mandātu nu un ?Vai kāds par to cepās?Viņa ir NDK priekšsēde un bijusi Saeimas spīkere,zina visus valsts un DEPUTĀTU noslēpumus un skeletus skapjos.KURŠ var cīkstīties ar viņu?Un kur tad vēl Hūtes aizmugure!Viņa vai nu nopirks vajadzīgos jebšu iebaidīs,bet SAVU panāks! VARU DERĒT !
  Veči,bet labāk viņa nekā kārtejās nulles – Kozlovskis vai Dievs nedod Dūklavs,kurš zina tikai govs asti un krievu val.!

 9. Āboltiņa, tā kura spēj graut, bet kā ar celšanu? Jā un kā nokļūšana Saeimā nav prokuratūras uzmanības lokā, tik viegli un veikli…

  • Ne jau partijas pie mums valda, bet spēki, ko tās pārstāv. Tātad kādam viņa Saeimā bija ļoti vajadzīga. Un ne gailis pakaļ nedziedās. Vai tad mums nav “daudzos noziegumos apsūdzētais” ventspilnieks? Jāsmejas. Vajadzīgos cilvēkus pie mums neviens nenotiesās!

Draugiem Facebook Twitter Google+