×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Runas par amatu pārdali kļūst arvien skaļākas (9)

Foto-LETAFoto-LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvji - Ventspils pašvaldības vadītājs Aivars Lembergs (no kreisās) un ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Kad Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis nesen paziņoja, ka koalīcijas līgums “pēc būtības” vairs nav spēkā, politiskajās aprindās, šķiet, neviena uzacs neietrīcējās. Sak, liela muiža, it kā no tā koalīcijas līguma vispār kaut kas būtu atkarīgs! Žurnālistiem tas bija iemesls pāris televīzijas sižetiem un avīžrakstiem par “kašķi” koalīcijā. Kašķa gan tā īsti pat nebija, jo partiju atšķirīgais viedoklis par Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību bija labi zināms. Šoreiz formāli koalīcijas līguma pārkāpēji izrādījās “Vienotība” un Nacionālā apvienība, jo abu partiju atbalstītie Satversmes grozījumi par atklātām prezidenta vēlēšanām nebija ieguvuši vienprātīgu koalīcijas atbalstu un tos it kā nemaz nedrīkstēja iesniegt parlamentā. Bet ZZS līderis par to neizskatījās sašutis, drīzāk apmierināts. Skaidrs, ka katrai partijai ir savas intereses un koalīcija ir tikai formāts, kas kādu laiku mēģina šīs intereses saturēt kopā. Taču, ja partijai ir kādi īpaši nolūki darīt citādi (par iemesliem paklusēsim), tad nekāds koalīcijas līgums to neatturēs.

Rupjš salīdzinājums – Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomi, kas it kā ir pasaulē galvenā atbildīgā institūcija par starptautiskā miera un drošības uzturēšanu, arī var uzskatīt par tādu “koalīciju”, tomēr reti kurš to būtu gatavs atzīt par efektīvu mehānismu. Skaidrs, ka ANO Drošības padomes pastāvīgo locekļu (ASV, Lielbritānijas, Francijas, Krievijas un Ķīnas) intereses ir atšķirīgas un reizēm pat pretējas, bet katrai no tām vienmēr azotē ir “veto” tiesības, ar ko apturēt lēmumu pieņemšanu. Tāpēc apspriest jautājumus, kuros ir atšķirīgi viedokļi, pat nav lielas jēgas, lai gan to, protams, turpina darīt, jo tā pienākas.

Arī Latvijas valdošā koalīcija no lēmumiem, par kuriem nav vienprātības, lielā mērā ir spiesta izvairīties. Var arī neizvairīties, bet tas tikai nozīmētu, ka tā lēnām tuvina pati savu galu. Vēl jau svaigā atmiņā tā paša Brigmaņa izteikums pēc 12. Saeimas vēlēšanām, neilgi pirms Laimdotas Straujumas Ministru kabineta apstiprināšanas: “Ir visi priekšnoteikumi, lai valdība pēc laika mainītos…” Kad? Eksperti kā pirmo kritisko punktu kalendāros atzīmējuši Valsts prezidenta vēlēšanas, paredzot, ka diez vai koalīcijas partijas balsos par vienu prezidenta kandidātu vai arī šis balsojums vienkārši būtu labs brīdis politiskās ietekmes un amatu pārdalei. Lai gan šobrīd partijām it kā būtu jāsauc nākamā Valsts prezidenta kandidatūras, tieši tā ir pagaidām noslēpumainākā daļa, kamēr visi jau zina, ka nākamā Ministru prezidente noteikti būšot Dana Reizniece-Ozola, bet nākamais Saeimas priekšsēdētājs – Gundars Daudze. Abi no ZZS. Tas pat esot slepenā sanāksmē Republikas laukumā apspriests, zina teikt kāds no “Vienotības” noklīdis biedrs. Varbūt arī tā. Tomēr, ja visas kārtis paredzēts iedalīt zaļzemniekiem, kas tad paliktu citiem? Būtiskākais par aizkulisēs apspriestajām amatu pārdalēm ir tas, vai tās iezīmētu arī kādu politiskā virziena maiņu. Par to gan ir vērts raukt uzacis un uztraukties.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. prezidente – Āboltiņa :)))) Nepiemērotāku kandidātu prezidenta amatam grūti būtu Latvijā atrast. Korumpēta, sasmēretu reputāciju būvniecibas un kredītu afērās, tautas izvilpta latvijas pilsoņiem un likumiem uzspļaujoša Junkera šantažēšana un viņa deputāta vietas nopirkšana, nekontrolēts lepnums un varaskāre.

 2. MP – Reizniece, Saeima – Daudze (ja vien galīgi nenodzersies līdz tam), prezidente – Āboltiņa.

 3. Pārejiem nepaliks nekas, jo pārējo nav. NA atstums. V izjuks. Ja Āboltiņai tiks garantēts Prezidenta amats (kas visdrīzāk arī notiks), viņa V vairs vispār nebūs vajadzīga, par ko liecina viņas destruktīvais šībrīža ārprāts partijā.

 4. kampars pērk Saskaņu?V rīkojas kā zaķis! 19. februāris, 2015 09:32 A

  ” Āboltiņa ar “Vienotības”, ZZS, LRA, “NSL” un “Saskaņas” atbalstu Saeimā tiek ievēlēta par valsts prezidenti. Tam sekotu Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) demisija, aizbildinoties ar kādu neitrāli privātu iemeslu. Jaunā prezidente premjera amatam nominētu pašreizējo ekonomikas ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS), kura piedāvātu jaunu koalīciju – “Vienotība”, ZZS, LRA un “NSL”. Tā kā NA paliktu opozīcijā, tad pašreizējās Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) vietā nāktu Gundars Daudze (ZZS) vai Inguna Sudraba (“NSL”). Tāpat Saeimas kuluāros runā, ka “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars esot ticies ar “Saskaņas” vadību, lai meklētu atbalstu “Vienotības” kandidātam prezidenta amatā.”

 5. “zaļais” konformkomunis†s, mēslu vedējs un Saldus kompar†ijas sekre†ārs.

 6. ….suflieris!!

 7. Tautas vairākums dzīvo savu nožēlojamo dzīvīti, partijas un partijnieki savu vairāk kā pārtikušo un intrigu pilno dzīvi.Gandrīz kā boļševiku laikos ,tauta cēla komunismu ,bet parijas nomenklatūra jau dzīvoja komunismā.Starpība tikai tā ka komunisma cēlāji nekur nevarēja pamukt ,bet tagad tautiņa var mukt un mūk.

 8. Pat attiecībā uz NA!

  • NA - vienīgie par LATVIJU! Atbildēt

   Komuņagas sagribējies? NA neļauj tirgoņiem iztirgot Latviju. Tur arī ir iemesls.Visi pārējie – mēsli. Vecais komunists Brigmanis gaida krievu ienākšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+