×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2017
Drukāt

Koalīcija valodas jautājumā būs barga (27)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Koalīcijas partneri pauduši konceptuālu atbalstu Nacionālās apvienības (NA) sagatavotajiem grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz būtiski palielināt naudas sodus par valsts valodas likuma pārkāpumiem. Saeimā to skatīs pēc Lieldienām.

NA sagatavojusi likumprojektu, kurš paredz faktiski dubultot maksimālos naudas sodus par valsts valodas normu neievērošanu. Piemēram, par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā maksimālais sods palielinātos no 280 līdz 700 eiro. Savukārt par tulkojuma nenodrošināšanu pasākumos maksimālais sods fiziskām personām pieaugtu līdz 150 eiro pašreizējo 70 eiro vietā, bet juridiskām personām līdz pat 8000 eiro. Par klaju necieņas izrādīšanu pret valsts valodu fiziskām personām draudēs sods līdz 700 eiro (pašreizējo 350 eiro vietā), bet juridiskām personām – līdz 10 000 eiro. Vēl lielākas soda naudas būs jāmaksā, ja gada laikā tiks fiksēts atkārtots pārkāpums. Valsts amatpersonām, kuras atkārtoti pārkāpušas Valsts valodas likumu vai izrādījušas klaju necieņu valsts valodai, varēs uz laiku atņemt tiesības ieņemt šo amatu.

Jau rakstīju, ka deputātus uz šo soli pamudinājusi Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (“Saskaņa”) ņirgāšanās par Valsts valodas centra (VVC) uzliktajiem sodiem. Formāli gan Rīgas mērs pagaidām neskaitās sodīts nevienu reizi, jo VVC lēmumus pārsūdzējis tiesā. “Nila Ušakova publiski demonstrētā izaicinošā un nicīgā attieksme pret valsts valodas normām un VVC lēmumiem liek secināt, ka ar pašreizējo regulējumu kaut kas nav kārtībā. Valsts valodas likuma pārkāpēji tiek cauri faktiski bez soda vai ar simbolisku maksu. Sakārtot šo lietu – tas ir valsts goda jautājums!” skaidroja NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Minētos grozījumus NA bija sagatavojusi jau pirms divām nedēļām, bet koalīcijas sēdē tie netika apstiprināti, jo “Vienotība” lūdza papildu laiku dokumentu izvērtēšanai. Vakar pēc tā sauktās mazās koalīcijas partneri beidzot pauda gatavību atbalstīt a priekšlikumu. Tiesa, “Vienotībai” vēl joprojām esot zināmas šaubas. “Konceptuāli mēs piekrītam piedāvājumam, bet mums frakcijā bija juridiska diskusija par to, vai šie sodi ir adekvāti un iekļaujas Latvijas sodu politikā. Proti, vai tie ir samērīgi attiecībā pret sodiem par cita veida pārkāpumiem,” skaidroja “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Edvards Smiltēns. Tādēļ savu galavārdu “Vienotība” sola dot pirmdien pēc frakcijas sēdes. Savukārt ZZS priekšsēdētājs Armands Krauze informēja, ka Saeimas frakcija atbalstot NA piedāvātos APK grozījumus.

NA sākotnēji bija iecerējusi šos likuma grozījumus skatīt jau šodienas Saeimas sēdē. “Mēs varētu virzīt šo iniciatīvu arī paši, bet labāk nedaudz pagaidīt un laist uz Saeimu visu koalīcijas frakciju parakstītu likumprojektu, lai tā netiktu uztverta tikai kā NA iniciatīva, bet kopīga valdības pozīcija,” sacīja R. Dzintars.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Uzlikt sodu, kas nav saistīti ar stingriem noteikumiem, ka par deputātu un amatpersonu, iestādes vai uzņēmuma vadītāju nevar būt persona, kura nepārvalda, nelieto vai necienīgi izturas pret latviešu valodu, nav nekāda jēga…

 2. Все цензоры – козлы и уроды! Напоминаю, что цензура запрещена! Нельзя допускать прямых оскорблений президента соседней страны, даже если он вам сильно не нравится. Будете удалять, я приду к вам в редакцию. И не с цветами.

 3. lai tiktu pie siles, tik daudz naudiņas vajadzēja
  izdot + esot robā jātērējas jumtiem(politiskiem, krimināliem)…

 4. Mēslu partija! Viņiem pafigu, ka tauta aiz bada pampst!

 5. Laikā, kad pastāv dažādi ģeopolitiskie un ekonomiskie izaicinājumi, Latvijā daži politiskie spēki tālāk par valodām netiek Turklāt pieredze rāda, ka ar represīvām metodēm reti, kad var sasniegt labus rezultātus.

 6. Я выражаю решительный и категорический протест модераторам сайта за проведение открытой политической цензуры!!! Редакция портала открыто поддерживает только одну точку зрения и допускает прямые оскорбления тех, кто с этим не согласен. Вы нарушаете конституцию своей же страны! Любая цензура запрещена!

 7. un ja runasiet angliski tad naves sods

 8. “Par klaju necieņas izrādīšanu pret valsts valodu fiziskām personām draudēs sods līdz 700 eiro …”
  Un piemērojiet to arī, kad, piem., Prezidents, vai kāds ministrs nerunā latviski, bet kādā citā!

 9. Vispirms iemaacieties nelietot svesvaardus! Cieniet Valodas likumu!!!

 10. Ļoti slikti, ka tikai sods ir pamata elements, lai nodrošinātu valsts valodas lietošanu. Ar sodiem uz laiku var iedzīt cilvēkos bailes, bet nevar ieaudzināt cieņu. NA kārtējo reizi pierāda, ka ir viena jautājuma partija, kas tālāk par valodu jautājumu netiek

  • Dostojevskim ir “Noziegums un sods”, bet Gunārs laikam ir kursā par “Idiotu “!

  • Pilnīgi piekrītu, ka ar sodiem un spēku cieņu neaudzināt… normāliem cilvēkiem, bet kad runa ir par pašpuikām? Ko, piemēram, Gunārs darīs, ja viņam uz ielas treniņtērpā ģērbies skūtgalvis sāks kāpt uz galvas? Pievērs acis, vedīs diplomātiskas sarunas? Vai tā tiks iegūta Gunāra tik ļoti gribētā cieņa vai šāda bravūrība tikai tiks iedrošināta?

 11. Es ceru ka Saskaņas deputāti arī atbalstīs šo jauko iniciatīvu un pamudinās ari Vienotibu beigt gļēvulīgi raustīties !

  • …. Тебе ненадо повторить ? Приходи, дорогой !

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая!
   Повторно. Господа модераторы мне не лень и повторить!

 12. Ņemot vērā, ka latviešu valoda ir sava veida pamatakmens mūsu tautas un valsts pastāvēšanai, tad sodiem par pārkāpumiem šajā jautājumā tiešām ir jābūt bargiem vai pat nežēlīgi bargiem!

  • Normālas valsts pamatakmens ir ekonomika, šitās – valoda…Nu, runājiet, runājiet!
   Tukša muca tālu skan!

  • Redzi, vecais, ka mūsu valodiņa daudzām kremļa vafelēm sprūst rīklē!
   Pat ekonomika vainīga, lai tikai ne mūsu latviešu valoda pastāvētu :)))
   Latviets biju
   Latviets būšu
   Latviets mūžam palikšu
   Un par savu Tēvuzemi galvu nolikšu

   • Ну так можешь здохнуть прямо сейчас, в знак протеста! Ну или от голода, тебе экономика не важна. ну тогда не ешь, не пей, не работай. Не жизнь, а мечта.

Draugiem Facebook Twitter Google+