×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
29. augusts, 2016
Drukāt

Koalīcija varētu vienoties par VID vadītāja atalgojumu

Foto - LETAFoto - LETA

Valdību veidojošās partijas šodien plānot pieņemt lēmumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora atalgojuma jautājumā, ziņo LETA. Konkrētu summu līdz šim minējusi finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). Viņa koalīcijas partneriem piedāvājusi VID ģenerāldirektora mēneša bruto atalgojumu noteikt līdz 8100 eiro apmērā.

Līdzšinējās VID ģenerāldirektores Ināras Pētersones atalgojums pirms nodokļu nomaksas bija 3400 eiro mēnesī.

Personālatlases kompānijas “Fontes” pārstāve Inese Kamarūte pirmdien Latvijas Televīzijas “Rīta Panorāmā” nenoliedza izskanējušo viedokli, ka personālkompānijas atsakās meklēt VID vadītāja amata kandidātus, jo alga ir par mazu. “Par šādu atalgojumu pesonālatlases kompānijas nevar piesaistīt augsta līmeņa vadītāju,” viņa komentēja. Reiznieces – Ozolas minētā summa tuvojoties atalgojumam, kāds ir tirgū, bet svarīgs būs arī valsts iestādes tēla jautājums.

“Atalgojums nebūs galvenas kritērijs, kā piesaistīt labus cilvēkus. Jāsaprot, cik brīvas rokas valdība un atbildīgās amatpersonas dos šim cilvēkam rīkoties,” sacīja Kamarūte.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) pirmdienas rītā izplatītajā paziņojumā uzsver, ka jāparedz, ka topošajam iestādes ģenerāldirektoram ir adekvāts, ar privāto sektoru, valsts kapitālsabiedrībām un vismaz ar Igauniju konkurētspējīgs atalgojums, kurš ir atkarīgs no organizācijas darbības rezultātiem. Līdzšinējā pieeja motivācijas sistēmā tik nozīmīga amata izpildītājiem ir bijusi zem jebkādas kritikas.

“Mums beidzot jāpāriet uz labāko pasaules meritokrātijas praksi, atbilstoši kurai valsts nozīmīgākos amatus iestādēs ieņem gudri, spēcīgi, nopelniem un pieredzes bagāti cilvēki, kurus nav iespējams ietekmēt ne no malas, ne ar ārēju finansiālu motivāciju, ne pierunāšanu, ne politisku spiedienu. Šajā gadījumā vienmēr jāatceras sakāmvārds, ka skopais maksā divreiz. Mēs vienkārši nevaram atļauties viduvēju vai sliktu VID vadītāju, jo no tā lielā mērā ir atkarīga ikviena valsts iedzīvotāja labklājība. Mums jāsaprot, ka tik valstiski nozīmīgam amatam, kā VID vadītājs, nepieciešamas milzīgas darbaspējas, zināšanas un kompetence”, saka LTRK prezidents Aigars Rostovskis. Reformām jābūt atbalstītām no valdības vadītāja, finanšu ministres un pārējiem valdības locekļiem un jābūt sniegtam pilnam mandātam jaunajam vadītājam veidot savu komandu, to darot publiskā un caurspīdīgā veidā spējot izskaidrot savus lēmumus valdībai un sabiedrībai.

Iepriekš panāktā vienošanās, ko parakstīja LTRK, LDDK, Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas Zinātņu akadēmija un Ministru prezidents Māris Kučinskis, paredz, ka VID kalpos kā pilotprojekts. Dokumentā, ko parakstīja valdības vadītājs ar organizācijām paredzēts, ka par VID pamatmērķi norādīta sadarbība un serviss, tādējādi veicinot brīvprātīgu vēlmi maksāt nodokļus, vienlaikus cīnoties ar ēnu ekonomiku un asi vēršoties pret nodokļu nemaksātājiem.

Uzņēmēju organizācijas un citi sadarbības partneri vēlas būtiski samazināt laiku, kas jāvelta nodokļu nomaksai no 193 stundām līdz 130 stundai, kā arī atteikties no resursu tērēšanas un tiesvedības darbībām pret uzņēmumiem, kuriem ir augsta uzticamība. Vienošanās paredz, ka VID jānodrošina regulāras konsultācijas un sadarbība vismaz reizi trijos mēnešos, lai realizētu stratēģiju un pilnveidotu darbu kopumā, atgādina organizācijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+