Latvijā
Politika

Reirs piekāpies par minimālo algu 10 eiro apmērā budžeta pieņemšanas dēļ 16

Valsts kanceleja

Valdība ārkārtas sēdē ceturtdien atbalstīja minimālās algas palielināšanu līdz 380 eiro no nākamā gada 1.janvāra, tas ir par 10 eiro.

Pēc premjera Māra Kučinska (ZZS) teiktā, panākta vienošanās, ka 10 eiro ir summa, par kuru no nākamā gada varētu palielināt minimālo algu, neatstājot ļoti būtisku ietekmi uz fiskālo telpu, ņemot vērā, ka minimālās algas palielināšana ietekmē arī valsts pārvaldi, īpaši kultūras un veselības aprūpes nozarē. Minimālās algas palielinājums par 10 eiro nozīmētu aptuveni četru miljonu eiro papildu izdevumus pašvaldībām un 13 miljonu eiro papildu izdevumus valsts iestādēm.

Vienlaikus viņš piebilda, ka ar uzņēmējiem panākta vienošanās par mērķi noteikti produktivitātes un vidējās algas celšanu valstī, nevis minimālā atalgojuma līmeņa palielināšanu.

Savukārt, runājot par uzņēmēju kritizēto solidaritātes nodokli, premjers sacīja, ka nolemts tā pārskatīšanu vērtēt kopā ar kopējās nodokļu politikas analīzi valstī, kas turpināsies pēc budžeta izstrādes. Jautājums no darba kārtības noņemts netiks, un šāds piedāvājums tiks izteikts uzņēmējiem, kuri tālāk Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē varēs paust, ko domā par attiecīgo risinājumu.

No šā gada 1.janvāra minimālā mēneša darba alga Latvijā ir 370 eiro.

Reirs: 2018.gadā minimālā alga jāceļ straujāk

Sākot ar 2018.gadu minimālais atalgojums ir jāceļ straujāk, taču pagaidām Labklājības ministrija ir norādījusi, ka pieaugumu arī pēc gada plāno 10 eiro apmērā, pēc sēdes komentēja labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”), kurš iepriekš aicināja minimālo algu nākamgad celt līdz 407 eiro, norādīja, ka nav apmierināts ar valdības lēmumu. Viņš pauda, ka no uzņēmēju puses esot bijis spēcīgs spiediens, lai minimālo algu neceltu tādā apjomā, kā to bijusi iecerējusi LM.

“Mēs piekāpāmies attiecībā uz [minimālās algas celšanu par] 10 eiro, lai spētu vispār pieņemt nākamā gada budžetu. Budžetā ir ļoti svarīgas lietas iekšā – iekšlietu sistēmas reforma, skolotāju atalgojuma reforma. Viennozīmīgi, 2018.gadā jāpanāk straujāks minimālās algas kāpums,” sacīja Reirs. Ministrs gan norādīja, ka vismaz pagaidām ministrija “ierakstījusi”, ka arī 2018.gadā plāno minimālo atalgojumu celt par vēl 10 eiro – līdz 390 eiro.

Saistītie raksti

Jautāts par to, pie kā var novest situācija, ka Latvijā no Baltijas valstīm būs zemākā minimālā alga, Reirs sacīja, ka sekas varētu būt nepatīkamas – neizdosies darba tirgum piesaistīt tos cilvēkus, kuri pašlaik “dzīvo uz pabalstiem”, tāpat arī sociālās apdrošināšanas līmenis maznodrošinātajiem netiks celts.

Reirs arī atgādināja, ka dzīvojam “brīvā pasaulē un brīvā Eiropā”, līdz ar to cilvēki sekojot līdzi atalgojuma izmaiņām un nav izslēgta darbaspēka migrācija. Jau šobrīd novērojams, ka Igaunijas pierobežā dzīvojošie izvēlas strādāt šajā kaimiņvalstī.

LA.lv