×
Mobilā versija
Brīdinājums +8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Koalīcija vienojas atlikt elektrības tirgus atvēršanu mājsaimniecībām (7)

Straujuma_KM_3

Valdību veidojošo partiju koalīcijas pārstāvji šodien vienojās līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu.

Kā šodien pēc koalīcijas padomes sēdes sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), koalīcija pieņēma politisko lēmumu Saeimā veikt visus nepieciešamos grozījumus likumos, lai elektroenerģijas tirgus liberalizāciju atliktu līdz 1.janvārim.

Iespējams, ka tirgus atvēršana varētu notikt arī ātrāk, bet 1.janvāris ir pēdējā diena, kad to var izdarīt saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulām, uzsvēra valdības vadītāja. Viņa arī sacīja, ka koalīcija bija vienota šajā jautājumā un valdības partneriem nebija pret to iebildumu.

Vienlaikus Straujuma uzteica Labklājības ministriju un Ekonomikas ministriju, jo mehānisms, kas nepieciešams elektroenerģijas cenu pieauguma kompensēšanai, ir sagatavots un rīt tiks pieņemts valdībā.

Premjere skaidroja, ka šāds “politisks lēmums” par tirgus atvēršanas atlikšanu pieņemts, jo kompensācijas mehānisms skars trūcīgos, maznodrošinātos un daudzbērnu ģimenes, bet vēl ir pensionāri, arī citas iedzīvotāju grupas, kas neatbilst maznodrošināto statusam.

Taujāta par rīcību, ja “Latvenergo” tik un tā prasīs paaugstināt elektroenerģijas tarifus, Straujuma norādīja – ja šāda situāciju būs, tad to arī risinās.

Reformu partijas (RP) Saeimas frakcijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica apstiprināja, ka arī RP piekrīt tirgus atvēršanas atlikšanai. Viņa gan uzsvēra – svarīgi, ka valdība izdarīja savu darbu un rīt tiks apstiprināts mehānisms sociālās palīdzības sniegšanai elektrības cenu kāpuma kompensēšanai. Tomēr pašlaik lielākās problēmas rada iedzīvotāju neziņa saistībā ar elektrības tirgus liberalizāciju, un drošības sajūtas radīšanai un nepieciešamās informācijas izskaidrošanai tirgus atvēršana jāatliek, piebilda politiķe.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) skaidroja, ka kompensācijas mehānisms, par kuru rīt lems valdība, īpaši nav mainījies – pašvaldības pa tiešo sniegs informāciju piegādātājam, kurš rēķinos paredzēs atlaidi elektroenerģijai konkrētām iedzīvotāju grupām.

Saeimas priekšsēdētāja un “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa iepriekš sacīja, ka šodien koalīcijas padomes sēdē izteiks priekšlikumu atlikt elektrības tirgus atvēršanu, jo, ņemot vērā notikumus Ukrainā, nepieciešams darīt visu, lai Latvijas iekšpolitiskā situācija būtu stabila, kā arī jānovērš jebkādi provokāciju riski.

Kā ziņots, Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Valdība pirms nedēļas jau otro reizi pēc kārtas atlika gala lēmuma pieņemšanu par elektroenerģijas tarifa kāpuma kompensēšanu trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem. Valdība bija vienisprātis, ka elektrības cenu kāpumu vislabāk būtu kompensēt, nevis līdzfinansējot dzīvokļa pabalstu, bet piemērojot automātisku atlaidi elektrības rēķinos, tomēr tā nespēja vienoties par šīs kompensācijas administrēšanas modeli, proti, kurš apkopos datus par trūcīgajiem un maznodrošinātajiem un nodos tos elektroenerģijas tirgotājiem. Valdība deva Labklājības ministrijai un Ekonomikas ministrijai vēl nedēļu laika, lai panāktu kompromisu, līdz ar to šonedēļ valdības sēdē bija paredzēts vienoties par risinājumu.

Tikmēr Latvijas Pensionāru federācija (LPF) 13.martā gatavojas protesta akcijām visā Latvijā, iebilstot pret valdības lēmumiem, kuri pasliktina Latvijas iedzīvotāju dzīves līmeni, tostarp arī elektroenerģijas tirgus atvēršanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Ko mociet to sievišķi? Nometa tai varu pie kājām un iznācis tas, kas iznācis!

  2. Ja kož blusa, ir jālieto bluspulveris – kurā vietā Straujuma ir nosapņojusi par Latvijas elektrotirgu? Varbūt vienīgi tas ir starpniekiem starp Latenergo un manu dzīvokli, kādu puķkopju personā? Es jau biju iedomājies, ka ši sieva ir nopietnāka, bet re pasniedz kādu puķīti par 1 latu un parādās kaut kāds mistiks tirgus no nekā…Ja rādās – aukstu ūdeni vai adatas tūrienu un pāries…Tikai padoms – domā savu domu un tālāk no puķkopjiem!

  3. kažoks uz otru pusi Atbildēt

    Straujuma , jūs taču teicāt, ka neredzat iemeslu tirgus neatvēršanai….vai bailes no 13. marta ??? Visiem, visiem, visiem protestēt šai datumā pret visām nenormāli augstām cenām un pret smieklīgajām pensijām, jo tas nav normāli, ja peļņa Latvenergo ir 42 miljoni , un vēl mums jāsponsorē. Vai Latvenergo slimo ar kādu nedziedināmu kaiti, ka visu laiku cilvēkiem ir jāziedo.

    • Atkal melo! Teica, ka cenas nedrīkst nepacelt, jau pagājušo gadu vajadzējis pacelt, tas esot savienoto trauku likums, jo tad budžetā nebūs 90 miljoni, kas esot jau ieplānoti, lai būtu no kā maksāt algas. Un kā tad tagad iztiks bez cenu pacelšanas? No kā tad būs maksāt algas? Kur savienotie trauki? Kāpēc klusē šie pacelšanas piekritēji un atbalstītāji? Varu vienīgi piekrist vienreiz dzirdētam prezidenta Bērziņa atzinumam, ka neviens jau nezina, cik mēs esam. Tātad visi būs dzīvi un laimīgi nepaceļot cenu, ko gribēja jau pacelt pagājušo gadu. Iesaku godīgi saskaitīt cilvēkus, kas vēl ir uz vietas.

  4. Neviens nevar piespiest Latviju atvērt to,kā nemaz nav! Neesošus elektrības,gāzes un dzelzceļa tirgus!

  5. Valdība atkal taisīs lielo runāšanu kā to latviešu tautu apmānīt. 42 miljoni peļna. Kam peitrūka? 13 martā visiem protestēt pret cenu celšanu!!!

  6. A 700 tūkstošus taču iztēŗeja reklāmas bukletos!

Draugiem Facebook Twitter Google+