×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. oktobris, 2014
Drukāt

Koalīcija vienojas turpināt vadīt valdību trīs partiju sastāvā; premjera kandidāte – Straujuma (10)

Foto: LETAFoto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (no kreisās) un Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa piedalās partijas "Vienotība" 12. Saeimas vēlēšanu rezultātu sagaidīšanas pasākumā.

Koalīcija pirmdien vienojusies turpināt vadīt nākamo valdību trīs partiju sastāvā, pēc “Vienotības”, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Nacionālās apvienības (NA) trīspusējās tikšanās žurnālistiem sacīja “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa.

Ar šādu pozīciju visas trīs partijas pirmdien dosies uz pārrunām pie Valsts prezidenta.

“Mēs vienojāmies, ka visas koalīcijas partijas atbalsta Laimdotu Straujumu kā premjera kandidāti, un viņa kā kandidāte piedāvā, ka koalīcija saglabājas esošajā sastāvā, tātad triju partiju koalīcija, ” viņa teica.

Āboltiņa norādīja – ja prezidents akceptēs šādu koalīcijas modeli, tuvākajā laikā notiks savstarpējas tikšanās arī ar pārējām 12.Saeimā ievēlētajām partijām. Atkārtotas trīspusējās konsultācijas notiks trešdien, kuru laikā jau tiks spriests par konkrētiem darbiem. Ja prezidents Straujumai uzticēs vadīt nākamo valdību, trešdien viņa partijām piedāvās potenciālo koalīcijas izskatu, tostarp, par kuru ministriju katra partija varētu būt atbildīga un kurš no kandidātiem to varētu vadīt.

Savukārt tām partijām, kuru intereses attiecībā uz ministriju pārraudzību saskaras ar citām partijām, būs jāprezentē savi kandidāti, kā arī premjere varētu ar viņiem tikties atsevišķi.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis uzskata, ka nākošajam sarunu objektam jābūt par to, kā opozīciju iesaistīt turpmākajā parlamentārajā darbā.

NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsvēra, ka apvienība joprojām uzskata, ka pareizākais solis būtu koalīciju paplašināt ar Latvijas Reģionu apvienību, tomēr pirmdien panākta kopīga vienošanās jautājumu par koalīcijas sastāvu uzticēt Straujumai. “Mēs kopīgi vienojāmies, ja reiz mēs esam uzticējušies Laimdotai Straujumai kā koalīcijas veidotājai, tad viņai arī būtu jāizdara gala izvēle,” viņš teica.

“Vienotības” līdere informēja, ka līdz šim neviena no koalīcijas partijām nav pieteikusies uz Ekonomikas ministrijas un Veselības ministrijas (VM) pārraudzību. Dzintars vērsa uzmanību, ka atbildība par VM būtu jāuzņemas “Vienotībai”.

“Ņemot vērā plānoto 2015.gada budžetu un situāciju veselības aprūpē, problēmu sistēmā, būtu būtiski, ja šo nozari pārraudzītu tā partija, kuras pārziņā ir arī Finanšu ministrija”. Mūsu skatījumā tas būtu nozares interesēs,” viņš paskaidroja.

NA pieteikusies arī uz Saeimas priekšsēdētāja amatu. Dzintars gan uzsvēra, ka pagaidām konkrēts kandidāts neesot nosaukts. “Mēs pašlaik vēl nerunājam par uzvārdiem, pašlaik jātiek skaidrībā par to, kāds būs sfēru sadalījums. Pretējā situācijā mēs varam nosaukt kādu kandidātu, kurš rezultātā to nedarīs un viņam būs nodarīts zināms kaitējums,” viņš sacīja.

Straujuma atkārtoti uzsvēra, ka Eiropas lietu ministra postenis netiks veidots, tomēr daļu darba Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē laikā varētu uzņemties Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs.

Jau ziņots, ka partijas līdz šim vienojušās par to, ka “Vienotībai” būs premjera amats, Finanšu ministrija, Ārlietu ministrija, ZZS – Labklājības ministrija, Zemkopības ministrija, Aizsardzības ministrija, bet NA – Kultūras ministrija, liecina aģentūras BNS rīcībā esošā informācija.

Šobrīd spekulācijas ir ap Satiksmes ministrijas (SM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadību. ZZS vēlas gan SM, gan VARAM, arī NA par prioritāti noteikusi VARAM pārraudzību. Savukārt SM vadību vēlas paturēt “Vienotība”, amatā atstājot esošo ministru Anriju Matīsu.

Pašlaik ir skaidrs, ka premjera amata kandidāte būs Straujuma (“Vienotība”), ārlietu ministra amatam plānots virzīt jau esošo šā krēsla īpašnieku Edgaru Rinkēviču. Tāpat savos amatos arī nākamajā valdībā varētu palikt aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, labklājības ministrs Uldis Augulis un kultūras ministre Dace Melbārde.

Satiksmes ministra amatam ZZS varētu virzīt Danu Reiznieci-Ozolu. Viņa esot izvēlēta tādēļ, ka būšot nākamā ZZS premjera amata kandidāte un iepriekš bijusi SM parlamentārā sekretāre. Neatkarīgi no tā, vai ZZS iegūs VARAM vai SM, pirmā izvēle būšot Reizniece-Ozola. Savukārt, ja partijas kontrolē tomēr nonāks abas ministrijas, tad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu ieņemtu Māris Kučinskis.

NA vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatam ir divi kandidāti – VARAM parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis un bijušais satiksmes ministrs Kaspars Gerhards. Par ticamāko variantu šobrīd tiek uzskatīta Gerharda kandidatūra.

Savukārt saistībā ar finanšu ministra krēslu izskan gan pašreizējā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāja Jāņa Reira vārds, tomēr partijai esot arī citi kandidāti.

Skaidrības pagaidām nav arī par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Tieslietu ministrijas (TM), Ekonomikas ministrijas un Iekšlietu ministrijas (IeM) vadību. NA izteikusi vēlmi turpināt vadīt TM, kā arī IZM un IeM.

“Saskaņa” 12.Saeimas vēlēšanās ieguvusi 24 deputātu vietas, “Vienotība” – 23, ZZS – 21, NA – 17, LRA – 8, bet “No sirds Latvijai” – 7.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ko Jus ja abu nebus ar ko tad bucosies kad satiekas

 2. Straujumu vajag nomainīt,labuma nebija nekāda. Arī tagad nekas uz labo pusi nebūs,ja būs Straujuma.Mums vajag pārmaiņastās dos Lembergs!

 3. Neesam aizmirsuši Atbildēt

  Uzklausot A/S “Ūdens transporta sistēma Rīga-Hersona-Astrahaņa” pārstāvju stāstīto par projektu veidot ūdens tranzītceļu Daugava-Dņepra,vakar,6.maijā notikušajā sēdē Vides konsultatīvās padomes (VKP) pārstāvji konstatēja,ka projekta virzītāji nespēja sniegt atbildes uz VKP un citu sanāksmē klātesošo vides aizsardzības organizāciju pārstāvju uzdotajiem jautājumiem. Diskusijas gaitā vides NVO pārstāvji norādīja uz to,ka šāda projekta ideja no vides aizsardzības un sabiedrības interešu viedokļa ir absurda un projekta izpētē nedrīkst tikt izmantots publiskais finansējums.Noslēdzot diskusiju par šo jautājumu VKP locekļi balsojot pieņēma lēmumu neatbalstīt šādas idejas īstenošanu.”
  Sk.”Vides konsultatīvā padome neatbalsta ideju par ūdensceļa “Daugava-Dņepra” izveidi”,Latvijas reitingi,7.maijs 2009 18:46

 4. Kā gan bez Gerharda! Atbildēt

  “Pašreizējos ekonomiskajos apstākļos jādomā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes pārtikai palielināšanu,nevis samazināšanu,intervijā laikrakstam “Biznes&Baltija”norāda ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK).”
  Skat.”Gerhards: jādomā par PVN likmes pārtikai palielināšanu,nevis samazināšanu”,LETA,13.februāris (2008) 12:47

 5. No NA Īstais vides "aizsardzībai"! Atbildēt

  2010.gada 4.martā satiksmes ministrs parakstīja rīkojumu izveidot darba grupu”Latvijas un Baltkrievijas sadarbība,izmantojot Daugavu transporta pakalpojumu sniegšanai”.
  Skat.”LZA viedoklis par kuģojamā Daugavas ūdensceļa izveidi”,Zinātnes Vēstnesis,2011.gada 10.maijs.

 6. Labticīgais pilsonis Atbildēt

  Manuprāt, valdības darbā būtu jāpiedalās visām ievēlētajām partijām un visiem jāmācās konstruktīvi sadarboties, lai valsti beidzot reanimētu. Pēc visa šā farsa ir skaidrs, ka uz nākamajām vēlēšanām neiešu. Jo šāds iznākums ar tiem pašiem tārpiem pie satrūdējuša gaļas gabala liecina tikai par to, ka vēlētājs ar savu balsi neko nevar ietekmēt.

 7. Опять те-же тухлые яйца в одной корзине эти четыре года придётся терпеть.Какая на хрен тут справедливость.С такой диктатурой и властью,где народу президента не дано выбирать и у победившей на выборах партии нет права формирования правительства.Сколько не говорите но это диктатура,которую по всем международным законам можно признать преступным деянием против человечества.

 8. Iekrrita tikai viens zakis ,paarejie var pasmieties un leekaat pa vecam.Lautiniem jaadzied,, lecam pa vecam,,.

 9. Kāda jēga vispār vēlēšanām? KĀPĒC nekompetentai omei ir jāvada valdība??????

 10. Nesapratu, kāpēc bija vajadzīgas vēlēšanas? Kāds man var paskaidrot?

Draugiem Facebook Twitter Google+