×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

VDK dokumentu izpētes komisiju nodos LU pārraudzībā (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Koalīcijas partijas pirmdien vienojušās Valsts drošības komitejas (VDK) izpētes komisijas pārraudzību nodot Latvijas Universitātei (LU).

Pašlaik komisija ir Tieslietu ministrijas (TM) pakļautībā.

“Mēs vienojāmies, ka no valdības tiešās pakļautības iestādēm šīs komisijas darbs tiek pārcelts uz Latvijas Universitāti,” žurnālistiem pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība).

Viņš piebilda, ka “Vēstures institūts ir šīs universitātes sastāvdaļa, līdz ar to no budžeta vadības viedokļa tieši universitāte būs tā, kas turpmāk vadīs šo budžetu. Lai to panāktu, ir nepieciešamas izmaiņas likumos, kas šo budžetu pārdala uz Latvijas Universitāti”.

Ļoti iespējams, ka būšot nepieciešams arī īpašs likums, ar kuru nodot LU tiesības administrēt budžetu, kādas līdz šim bijušas Izglītības un zinātnes ministrijai un TM. “Tālāk jau universitāte, sadarbojoties ar valdības apstiprināto komisiju, lems par to, kādā veidā norobežot uzraudzību no pētniecības. Mūsuprāt, pētniecībai būs visi vārti vaļā, un, es ceru, ka nebūs nekādu pārmetumu, ka kāds no universitātes puses mēģina politiski ietekmēt,” teica ministrs.

Rasnačs un arī premjerministre Laimdota Straujuma (“Vienotība”) gan atzina, ka LU rektors par koalīcijas lēmumu pagaidām vēl nav informēts, bet tas drīzumā tikšot izdarīts.

Straujuma uzsvēra, ka pēc Saeimā iepriekš pieņemtā likumā juridiski nav iespējams uzsākt komisijas darbu tādā veidā, kādā tās locekļi to bija iecerējuši, tādēļ neesot citas iespējas, kā veikt likumu grozījumus.

Uz jautājumu, kad komisija varētu sākt strādāt, tieslietu ministrs atbildēja, ka “optimistiskā prognoze, ja mums izdosies visu deleģējumu nodot šai neatkarīgai iestādei – universitātei – varētu būt maijs, varbūt jau aprīļa beigās”.

Rasnačs pauda cerību, ka, nododot komisijas pārraudzību LU, tiks iedibināts pamats jaunam nākotnes pētījumu institūtam, kāds jau šobrīd esot daudzās valstīts, tostarp Lietuvā.

“Nākotnē šī varētu būt universitātes struktūrvienība jeb sastāvdaļa, kura turpmākajos gados regulāri strādā ar totalitāro režīmu noziegumu izvērtēšanu, apsekošanu, publicēšanu. Tas, ko vēlas vēsturnieki, un ko mēs arī atbalstām, ka tas būtu ne tikai trīs gadu posms, pēc kura tiek publicēti pētījumi, bet arī pēc tam, lai šie pētījumi turpinātos,” teica ministrs.

Jau ziņots, ka iepriekš vairāki komisijas locekļi paziņoja, ka atkāpjas no amata. Tieslietu ministrs paziņoja, ka VDK izpētes komisija varētu atsākt darbu monolītāka un mazāka.

VDK dokumentu zinātniskā izpēte veicama līdz 2018.gada 31.maijam. Saeima nolēma, ka tā dēvēto čekas maisu publiskošana var notikt tikai pēc materiālu zinātniskās izpētes.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Mums jau LU un ap to arī ir vesela plejāde izbijušo sarkano profesoru, kuri savā laikā cītīgi kalpoja komunistiem, kā zelčas, skudras, kreituses un viņiem līdzīgie. Arī starp politologiem tādu netrūkst. Tagad gan viņi visi vārdos kļuvuši ļoti nacionāli un patriotiski, bet nav jāaizmirst, ka uzskati un domāšana viņiem palikusi tā pati vecā. To var labi sajust no viņu sacītā un rakstītā. Un kad būs jāsaka vai jāraksta kādi vērtējumi “čekas maisiem” un noziedzīgajai LKP CK darbībai, viņi visi turpat vien būs, kā “eksperti” ar saviem “zinātniskajiem”padomiem un ieteikumiem…

  2. Tieslietu ministram ar savu stūrgalvību un ietiepību izdevies aizkavēt “čekas maisu” satura izpētes komisijas darba sākumu vairāk kā par pusgadu. Kas uzņemsies atbildību ( ne “politisko”, bet – īsto atbildību) par šo bremzēšanu?

  3. LA, kad tad būs Rasnača demisija?

  4. … Tikai nelaidiet klat politologus un politiskos zinatniekus … tad ies griste … !

  5. Bet komisijas vadītājs noteikti jāmaina . Jau gads, kā nodibināta komisija, bet nekas nav izdarīts. Toties ielaisties strīdos ar TM, bija gan aši.

Draugiem Facebook Twitter Google+