×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
17. oktobris, 2014
Drukāt

Koalīcijas partneri līdz pirmdienai mēģinās vienoties par valdības amatiem (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) līderis Raivis Dzintars (no kreisās), "Vienotības" pārstāve, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc trīspusējās tikšanās starp partijas "Vienotība", ZZS un VL-TB/LNNK pārstāvjiem, kurā runāja par jaunās valdības sastāvu.

Ņemot vērā, ka šodien sapratni par jaunā Ministru kabineta izveidi neizdevās panākt, koalīcijas partneri līdz pirmdienai neoficiālās sarunās mēģinās vienoties par valdības amatiem.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, viens no kompromisa variantiem, kas varētu tikt apspriests, būtiski neatšķiras no Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) pirmā piedāvājuma – “Vienotība” uzņemtos pārraudzību pār Veselības ministriju, ZZS – pār Ekonomikas ministriju (EM) un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), kā arī šai politiskajai partijai būtu iespēja deleģēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentāro sekretāru. Savukārt nacionālajai apvienībai “Visu Latvijai!”-

“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) būtu Saeimas spīkera amats, kā arī IZM parlamentārā sekretāra postenis.

Pārējo atbildības nozaru sadalījums būtu tāds pats kā līdz šim, proti, “Vienotību” valdībā pārstāvētu premjerministre, finanšu, satiksmes, ārlietu un iekšlietu ministrs. ZZS pienāktos aizsardzības, labklājības un zemkopības ministra amats, un nacionālā apvienība pārraudzītu Tieslietu ministriju, Kultūras ministriju un VARAM.

Kā liecina neoficiālā informācija, šāds iespējamais risinājums neapmierina ZZS, jo VARAM parlamentārais sekretārs netiek uztverts kā ietekmīgs postenis, un politiskais spēks vēlas lielāku ietekmi vides un reģionālajos jautājumos. Arī pārējās partijas neatkāpjas no savām sākotnēji noteiktajām prioritātēm.

Ja tomēr tiks panākta vienošanās, ka EM pārraudzīs ZZS, tad kā viena no iespējamām kandidātēm tiek minēta Dana Reizniece-Ozola (ZZS), kuras vīrs Andris Ozols vada ekonomikas ministra padotībā esošo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA). Lai novērstu iespējamo interešu konfliktu, šādā gadījumā LIAA pārraudzību varētu nodot EM valsts sekretāram vai kādam citam ZZS ministram, liecina kuluāru sarunas.

Kā vienu no iespējām partneri “Vienotībai” rosināja arī atteikties no Iekšlietu ministrijas pārraudzības par labu nacionālajai apvienībai vai ZZS. Tāpat piedāvāti arī citi kompromisa varianti, un koalīcijas partneri neoficiālās sarunās mēģinās līdz pirmdienai vienoties.

Jau vēstīts, ka koalīcijas partijas šodien atkal nevienojās par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā.
Straujuma piedāvāja koalīcijas partneriem savu jauno redzējumu par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā, tomēr vienošanās par to netika panākta. Tai pašā laikā partneri vienojās sākt rakstīt valdības deklarāciju.
Koalīcijas veidotāji pēc šodienas sarunām neatklāja apspriestos kompromisa variantus. Nākamā tikšanās plānota pirmdien, 20.oktobrī, plkst.9.

ZZS politiķis Uldis Augulis žurnālistiem pastāstīja, ka katra partija, aizejot mājās, atkal pārdomās šodien izskanējušos piedāvājumus. Savukārt VL-TB/LNNK līderis Roberts Zīle akcentēja, ka valdība top “normālā režīmā”, ir bijuši gadījumi, kad valdība tika veidota “daudz lēnāk un pretrunīgāk”. Zīle arī piebilda, ka pirmdien partijas varētu panākt vienošanos par nozaru sadalījumu.

Āboltiņa arī atklāja, ka “Vienotībai” tika pārmests, ka tai būtu pienākums uzņemties atbildību par Veselības ministriju, un “Vienotība” to arī būtu gatava darīt. Politiķe arī piebilda, ka VL-TB/LNNK vēlas uzņemties Saeimas priekšsēdētāja amatu, un, pēc Āboltiņas domām, deputāte Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) varētu vadīt parlamentu. Savukārt Straujuma apliecināja, ka ZZS piekrita uzņemties atbildību par EM.

Šodien par konkrētiem ministru amata kandidātiem netika runāts, uzsvēra koalīcijas partiju politiķi.
Jau ziņots, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš pēc pirmā sarunu raunda ar 12.Saeimā ievēlētajām partijām izteicis atbalstu, lai arī nākamo valdību veidotu “Vienotība”, ZZS un VL-TB/LNNK, kas jau paudušas gatavību uzņemties nākamās valdības veidošanu un Ministru prezidenta amatam kopīgi atbalstīt Straujumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Koalīcijas partneriem ir jābūt citāda savstarpēja attieksme nekā Dombrovska-Āboltiņas valdīšanas laikā. Ienaidnieks nav otrs latvietis, bet tie tur aiz strīpas.

  2. uzrīkojiet loteriju- kā būs, tā būs.

  3. Rādiet tautai savu koalīcijas līgumu. Mums jāzin, kādus darbus grib koalīcija paveikt.

  4. Hameleonu rotalas 😀

  5. Āboltiņai laikam kādas “ģēlas” jāpaspēj, ka tik cieši turas pie siles. Neievēleja, bet vienalga prom nevelkas…

  6. – vai tomēr “Vienotību” piespiedīs nebēgt prom no “savārītajām ziepēm” Veselības Ministrijā?

Draugiem Facebook Twitter Google+