×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
22. marts, 2015
Drukāt

Koalīcijas politiķi aktīvi meklē kandidātus Valsts prezidenta amatam (5)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Valdošās koalīcijas politiķi uzrunā vairākus dažādu jomu pārstāvjus, meklējot iespējamos kandidātus Valsts prezidenta amatam. Tomēr līdz pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa paziņojumam par iespējamo atkārtotu kandidēšanu uz šo amatu politikas aizkulisēs joprojām ir liela neskaidrība šajā jautājumā.

Neoficiālās sarunās koalīcijas politiķi pieļauj iespēju vienoties par vienu kopīgu kandidātu uz šo amatu, ja Bērziņš atkārtoti nekandidēs. Savukārt, ja pašreizējais prezidents piedalīsies cīņā par šo amatu arī uz nākamo termiņu, koalīcijai, visticamāk, būs vairāki kandidāti.

Politiķi pieļauj, – ja Bērziņš aprīļa sākumā paziņos par atkārtotu kandidēšanu, tas nozīmēs, ka viņš ir samērā drošs par vairākuma deputātu atbalstu. Pašlaik gan Bērziņam neesot “Vienotības” un arī nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK politiķu vienota atbalsta un daļa no šo politisko spēku parlamentāriešiem pašreizējā prezidenta kandidatūru balsojumā arī neplāno atbalstīt.

Atsevišķi politiķi arī uzskata – parādījušies signāli, ka Bērziņš drīzāk negribēs atkārtoti kandidēt uz valsts augstākās amatpersonas posteni. Prezidents varētu pieņemt šādu lēmumu vairāku, tajā skaitā privātu iemeslu dēļ. Bērziņa izšķiršanās tiekot gaidīta ap 8.aprīli līdz 10.aprīli.

ZZS rēķinās ar abām iespējām, proti, ka Bērziņš varētu kandidēt vai arī nekandidēt, tāpēc ir runājusi arī ar citiem potenciāliem prezidenta amata kandidātiem, liecina neoficiāla informācija. Arī citi koalīcijas politiķi atzīst, ka tiek uzrunāti dažādu jomu pārstāvji.

Ja Bērziņš nolems nekandidēt, tad koalīcijas turpmākajās sarunās liela ietekme varētu būt ZZS. Ja politiskajam spēkam nāksies sastapties ar kāda partnera ultimātu par atbalstāmo kandidātu, ZZS pieļauj iespēju runāt arī ar opozīciju. Politiskais spēks neatbalstīšot Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egila Levita kandidatūru, jo uzskata, ka viņš ir politiski pozicionējies. Levita kandidatūru atbalsta nacionālā apvienība, tomēr viņš uz šo amatu esot gatavs kandidēt, ja atbalsts būtu arī no citiem politiskiem spēkiem.

Tāpat tiek pieļauts, ka “Vienotība” un nacionālā apvienība varētu vienoties par vienu kandidātu gadījumā, ja ZZS prezidenta amatam virzīs Bērziņu.

Pašlaik politikas kuluāros izskan dažādi iespējamo kandidātu vārdi – gan tādi, kas parasti tiek minēti kontekstā ar dažādiem augstajiem amatiem, gan arī tādi, kuru vārdi neizskan bieži. Neoficiāli politiķi atklāj, ka par šo jautājumu runāts ar garīdznieku Juri Rubeni, kurš gan neplānojot kandidēt uz šo amatu, tāpat starp iespējamiem kandidātiem pieminēts Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube, Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, kuram šopavasar beidzas rektora pilnvaras, Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš un arī citi uzvārdi. Politiķi par šo jautājumu runājuši ar eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, tomēr viņa kandidēt neplānojot.

Iepriekš izskanēja arī dažādas versijas par pašreizējās Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) iespējām kandidēt uz šo amatu, tomēr viņa šonedēļ Latvijas Radio akcentēja, ka uz prezidenta amatu noteikti nepretendēs. Tāpat premjerministre teica, ka pati ir uzrunājusi vienu cilvēku par iespēju kandidēt uz prezidenta amatu, taču viņa neatklāja šī cilvēka vārdu un to, no kuras nozares ir šis cilvēks.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Latviešiem ir jasaprot, ka psrs samaitātus cilvēkus nevaiag iecelt par presidentu.

  2. Ja jau tautai pagaidām nav dotas tiesības vēlēt prezidentu,tad ieteiktu politiķiem izvēlēties kandidātu šim augstajam amatam starp cilvēkiem,kuri vismaz pēdējos 3-4 gadus ir Latvijā pazīstami cilvēki un aktīvi darbojušies valsts izaugsmē ! Nepieļausim “zoodārzu” !

  3. To lems Puzes mežu pirtī un pārējiem tas nav nopietni… Var jau paspēlēt teātri ar ”meklēšanu”, bet to lems tur… Sen bija laiks mainīt izvēles kārtību un vēlētāju loku lidz novadu un pilsētu deputātiem – tas būs kulaks zem acs Puzes mežu saimniekam, buldozerim un mākoņvīram = prezidenta patiesajiem ievēlētājiem. Vai tā gribēšana ir- nav un tas ir ienesīgs process – kā Jūrmalas mēra vēļēšanas…

  4. Koalīcijai būtu goda un cieņas lieta pret tautu, ja tā saņemtos un pārcirstu to mezglu, naudas saiti, ar kuras palīdzību Puzes komunists Lembergs to un visu valsti kopumā tur. Nožēlojami, ka tā tas ir, bet fakts. Viss, kas notiek Saeimā un valdībā, ir atkarīgs no Puzes kampēja rīkojumiem. Piemēram, cik nožēlojami, ka pašreizējais prezidents, resp., prezidenta karikatūra, nevar un nevar izšķirties, jo Puzes komunists devis rīkojumu vēl nepateikt, ka atkāpjas. Nožēlojami, ka premjerministre allaž ir tik nevarīga TV ekrānos, skatās pār plecu, it kā baidīdamās, vai Puzes komunistam izrunās pa prātam. Sabiedrībā ir izskanējuši divu cienījamu kandidātu vārdi – E.Levits un S.Kalniete. Viņi prastu izturēties Valsts prezidenta cienīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+