Kultūra
Latvijā

Kocēnos piemin folkloras vācēju Kārli Bukumu 0

Foto: www.historia.lv

Piektdien, 12. septembrī, Kocēnu novadā norisināsies novadnieka, folkloras vācēja un novadpētnieka Kārļa Bukuma 130 gadu jubilejai veltīts pasākums, vēsta novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Eglīte.

Kocēnu pagasta 1. bibliotēkā atklāta izstāde “Es turpinu uz tēva mājām iet”, kurā apkopotas vēstures liecības par K. Bukuma radošo darbību un dzīves gājumu, kā arī piemiņas plāksne pie folkloras vācēja dzimtajām mājās Vaidavas pagasta “Gribiešos”. Plkst. 13 “Gribiešos” sāksies K. Bukuma 130 gadu jubilejai veltīta konference, kuras noslēgumā paredzēta diskusija “Mēs – savam novadam”. Pēc pasākuma noslēguma paredzēta kopīga atgriešanās Kocēnos ar autobusu.

Folkloras vācējs Kārlis Bukums dzimis 1884. gada 25. martā Vaidavas pagasta “Gribiešos”. Daudzus gadus viņš pierakstīja burtnīcās tautā noklausītas gudrības un sūtīja Folkloras krātuvei. Viņa vākumā ir aptuveni 18 000 dažādu folkloras žanru vienību – teikas, mīti, anekdotes, tautas medicīna, sakāmvārdi, pasakas, ticējumi u.c.

Nenovērtējamu palīdzību folklorists sniedza valodniekiem, pierakstot vietvārdus un apvidvārdus, uzrādot novada sinonīmus un frazeoloģismus. I. Rubertes grāmatā “Valmieras novada teikas” iekļautas 106 teikas par Kocēnu novada kultūrvēsturiskajiem objektiem. Kopumā K. Bukuma vākumā ir ap 3000 teiku, 123 no tām satur informāciju par Kocēnu novadu.

LA.lv