×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. augusts, 2012
Drukāt

Koelju: Džoisa “Uliss” nodarījis lielu ļaunumu literatūrai

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Lai arī īru rakstnieka Džeimsa Džoisa grāmata “Ulysses” (“Uliss”) neskaitāmās aptaujās atzīta par 20.gadsimta labāko romānu, brazīliešu rakstnieks Paulu Koelju to nodēvējis par “izsmieklu”.

Intervijā brazīliešu laikrakstam “Folha de S Paulo” Koelju sacīja, ka viņa popularitātes pamatā esot tas, ka viņš ir “modernisma rakstnieks, lai arī ko neteiktu kritiķi”. Taču tas nenozīmējot, ka viņa grāmatas esot eksperimentālas. “Es esmu modernists tāpēc, ka lieku sarežģītajam šķist vienkāršam, tāpēc es varu uzrunāt visu pasauli,” viņš teica.

Koelju uzskata, ka rakstnieki kļūdās, koncentrējoties uz formu, nevis saturu. “Mūsdienās rakstnieki vēlas atstāt iespaidu uz citiem rakstniekiem,” viņš norāda. “Džeimsa Džoisa “Uliss”, kas ir tīra stila izpausme, nodarīja lielu ļaunumu. Tajā nekā nav. Ja neņem vērā formu, tā ir izsmiekls.”

Koelju romāni pārdoti vairāk nekā 115 miljonos kopiju 160 pasaules valstīs. Savukārt “Uliss”, kas stāsta par Leopolda Blūma dienu Dublinā, 1922.gadā tika izdota vien tūkstoš eksemplāros, kas nu maksā līdz pat 100 000 mārciņu (56 700 latiem). 16.jūnijā – dienā, kas aprakstīta grāmatā, – tai par godu notiek svinības daudzās pasaules valstīs.

Kaut arī “Uliss” bieži nonāk labāko romānu sarakstu pirmajā vietā, Koelju nav pirmais tā kritizētājs. Īru rakstnieks Rodijs Doils 2004.gadā teica, ka grāmatai “būtu noderējis labs redaktors”, un apšaubīja, vai tā “patiesi aizkustinājusi” cilvēkus, kas gadu no gada to atzīst par labāko romānu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+