×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. aprīlis, 2014
Drukāt

“Kofermājiņu ceļojums” pietur Liepājā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18, no 23. aprīļa līdz 29. jūnijam apskatāma mākslinieces Ināras Liepas ceļojošā Leļļu Mākslas muzeja izstāde “Kofermājiņu ceļojums”, portālam LA.lv pavēstīja muzejpedagoģe Astra Dzērve.

Izstādē apskatāma mākslinieces Ināras Liepas rotaļlietu privātkolekcija, kurā apkopotas dažādu laiku un no dažādiem materiāliem izgatavotas rotaļlietas, spēles un lelles. Kolekcijā atrodami gan unikāli pasaulslavenu leļļu fabriku ražojumi, kā piemēram, Armand Marseille, Bebe Bru, Kämmer & Reinhardt lelles un Margarete Steiff rotaļu lāči, gan pašas Ināras Liepas autorlelles, gan bērnu vecāku darinātas rotaļlietas.

2012. gada sākumā Leļļu Mākslas muzejs, zaudējot telpas Vecrīgā, bija nonācis izvēles priekšā – pārtraukt muzeja darbību vai domāt par jaunu tā pastāvēšanas veidu. Pakojot muzeja ekspozīciju kastēs un koferos, māksliniecei, privātā muzeja vadītājai Inārai Liepai dzima ideja par ceļojošā muzeja izveidi un nu koferi uz laiku ir kļuvuši par leļļu un rotaļlietu “kofermājiņām”.

Māksliniece Ināra Liepa apmēram divdesmit ceļasomās iekārtojusi “kofermājiņas” no porcelāna, plastmasas, papīra, koka, auduma, plastikas u.c. materiāliem darinātām rotaļlietām. Dažas no “kofermājiņu” iemītniecēm nemaz nebija paredzētas bērnu lietošanai – to darbs bija sēdēt plauktos un izdaiļot interjeru. Piemēram, izstādes apmeklētāji varēs aplūkot, kādas izskatījās 19. gadsimtā iemīļotas buduāru lelles – greznos tērpos ietērptās, viesību apmeklējuma laikā līdzi ņemtās pieaugušo dāmu “rotaļu draudzenes”.

Vairāki “kofermājiņu” iemītnieki pieredzējuši arī skumjas dienas savu īpašnieku likteņos. Piemēram, daudzreiz lāpītais, sirsnīgi mīļotais Lācītis Jurītis savu saimnieci pavadījis izsūtījumā uz Sibīriju. Savukārt kāda cita latviešu meitene dāvanā no vācu gūstekņu nometnes iemītnieka saņēmusi koka zilonīti, ko vīrietis bija izgatavojis savai meitiņai, bet nojaušot, ka mājās nepārnāks, to atdāvinājis nejauši sastaptajai meitas vienaudzei.

Liepājnieku priekam, māksliniece Ināra Liepa savu izstādi papildinājusi ar seno un mūsdienu trīsdimensiju grāmatu eksemplāriem, rokdarbiem un vēsturiskām, tostarp arī Liepājas sērkociņu fabrikā “Baltija” ražotām, sērkociņkastītēm.

Izstādi “Kofermājiņu ceļojums” daudzviet pasaulē redzējuši jau aptuveni 15 000 bērnu un pieaugušo. Pēdējos divos gados vien izstāde bijusi apskatāma Rīgā, Rātsnama un Melngalvju nama izstāžu zālēs, Tallinā – Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgas dienu Maskavā ietvaros – Maskavas Leļļu teātrī un I. Turgeņeva muzejā, kas ir A. Puškina Valsts muzeja filiāle. Izstāde viesojusies arī Vācijā – prestižā Šlēzvigas-Holšteinas klasiskās mūzikas festivāla kultūras programmas ietvaros kofermājiņas viesojušās Pronstorfas mākslas galerijā “Antique & Art Pronstorf”. Savukārt Nīderlandes pilsētā Vēndamā, Latvijas Kultūras dienu ietvaros izstāde tika eksponēta Veenkoloniaal muzejā un Vēndamas Rātsnamā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+