×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. jūnijs, 2013
Drukāt

Koka būvkonstrukcijas pērn eksportētas rekordapjomos

Foto-LETAFoto-LETA

Neskatoties uz moduļu māju būvniecības milža SIA “Bau How Baltic” bankrotu, 2012.gads koka būvkonstrukciju nozarē ir bijis labākais pēdējo gadu laikā. Uzņēmumi ir ieguvuši jaunus partnerus, sākuši vērienīgus projektus un plāno paplašināties, informēja Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs.

Latvijas ražotāji ir eksportējuši saliekamās būvkonstrukcijas vairāk nekā 35 miljonu eiro (24,5 miljonu latu) apmērā, kas ir labākais rādītājs pēdējos gados, liecina “www.trademap.org” statistika. 2013.gadā uzņēmumi ir ieguvuši jaunus liela apjoma projektus, kas šo pieauguma tendenci turpinās, norādīja Zamurs.

“Statistikas dati nepārsteidz. Ikdienā strādājot, redzu jaunus uzņēmumus, kas iesaistās šajā nozarē ar inovatīvām un oriģinālām idejām. Arī jau pieredzējušie skatās attīstības virzienā, un nozare aug un attīstās. Pat situācijā, kad esam zaudējuši vienu no lielākajiem spēlētājiem – “Bau How Baltic”, nozare aug. Arī Latvijas koka būvniecības klasteris turpina apgūt ERAF līdzfinansējumu Klasteru programmā, kas dod atbalstu katram atsevišķam uzņēmumam, kā arī nozarei kopumā.”

SIA “Husvik” valdes loceklis Ilmārs Samsonovs norāda, ka “Husvik” patlaban piegādā koka paneļus lielākajam būvobjektam Norvēģijā – jaunbūvētai slimnīcai Norvēģijas austrumos, Kalnesā. “Šis pēc apgrozījuma ir viens no lielākajiem koka būvniecības projektiem Latvijas vēsturē – aptuveni 3,5 miljoni latu – un arī liels izaicinājums mums kā ražotājam. Esmu pārliecināts, ka tas nākotnē atvērs mums arvien jaunas durvis uz šāda un arī lielāka apjoma projektiem,” norāda Samsonovs.

“Atšķirībā no kopējās nozares tendences mūsu galvenais tirgus jau vēsturiski ir Lielbritānija, un patlaban koncentrējamies uz moduļu māju ražošanu. Lielbritānijā esam realizējuši desmitiem dažāda apjoma un sarežģītības projektus. Vienlaikus meklējam iespējas arī Skandināvijā, bet mūsu galvenais tirgus ir un paliek Anglija. Mūsu pieredze un kompetences šai valstī ir ļoti konkurētspējīgas,” skaidro SIA “Nordic Homes” Attīstības departamenta direktors Andis Putāns.

“Salīdzinot datus par trim Baltijas valstīm, mēs joprojām esam trešajā vietā. Bet visi priekšnoteikumi attīstībai mums ir – augošs pieprasījums, pieredze un kompetences, kā arī lieliska cenas un kvalitātes attiecība,” norāda Zamurs.

Jau ziņots, ka Latvijā ražoto koka būvkonstrukciju eksports šā gada pirmajos trijos mēnešos palielinājies par 88,8% salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn, liecina Zemkopības ministrijas Meža resursu departamenta dati.

2012.gada trijos mēnešos koka būvkonstrukcijas eksportētas 3,627 miljonu latu vērtībā salīdzinājumā ar 1,921 miljonu latu analogā laikā pērn.

Tikmēr koka būvkonstrukciju importa vērtība pērn samazinājusies par 32,4% – no 54 800 latu 2012.gadā līdz 37 000 latu 2013.gada pirmajos trīs mēnešos.

Kopumā koka būvkonstrukciju eksports veidoja 1,2% no kopējā Latvijas meža nozares eksporta, bet imports attiecīgi veidoja 0,1% no kopējā meža nozares importa minētajā laika posmā.

Kā ziņots, 2012.gadā Latvijas meža nozares eksporta kopējā vērtība sasniegusi 1,209 miljardus latu, kas ir 4% pieaugums salīdzinājumā ar 2011.gadu, kad šis rādītājs bija 1,162 miljardi latu. Savukārt meža nozares imports pērn sasniedzis 3535,030 miljonus latu, kas ir par 12,3% vairāk nekā 2011.gadā, kad šis rādītājs bija 314, 377 miljoni latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+