×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
23. septembris, 2013
Drukāt

Koki aiz sētas

Dzīvojam pilsētā. Kādus nelielus kokus varētu stādīt ap sētu?
Vilciņi Alojas novadā


Pilsētu privātmāju dārzu platība parasti ir neliela, tādēļ izvēlei jābūt ļoti pārdomāttai. Stādot kokus, jārēķinās ar to ilggadību, izmēru palielināšanos. Šādi dārzi ir piemērotākā vieta dekoratīviem kokaugiem ar interesantu lapojumu, izteiksmīgiem augļiem vai krāšņiem ziediem. Vajadzētu izvairīties no lieliem kokiem.


Ainavu arhitekte Anita Neilande par piemērotākajām mazāku platību stādījumos atzīst dekoratīvās ābeles. Pavasarī balto, rozā vai sārto ziedu mākonis ir redzams jau pa gabalu, savukārt rudenī ienākas dekoratīvi auglīši – oranži dzelteni, purpursarkani vai sarkani, kas zaros turas līdz pat pirmajiem sniegiem.


Mazākos apstādījumos varētu noderēt arī divirbuļu vilkābele, ko audzē uz viena stumbra kā nelielu koku. Vilkābeļu šķirnes ir dekoratīvas visos gadalaikos. Ar piebildi, ja nebojā kaitēkļi un slimības.


Lielisks vertikālais akcents mazākās teritorijās ir Māka ieva. Tā priecē gan ar baltiem ziediem, gan oranždzeltenu mizu, kas nedaudz līdzīga bērzam. Koks īpaši dekoratīvs izskatās ziemā bez lapām. Atšķirībā no mūsu pašu parastās ievas to retāk bojā kaitēkļi.


Kā miniatūrus kociņus iespējams veidot arī ziedošus un smaržīgus krūmus, piemēram, ceriņus. Šādus paraugus var redzēt Rīgā, Esplanādē, un citur, kur uz augstcelmiem potētas dažādas parastā ceriņa šķirnes. 


Vairāk – žurnāla 
”Praktiskais Latvietis” 
23. septembra numurā.


Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+