Ekonomika
Bizness

No ceriņa stumbra rada interaktīvu lampu, regulējamu ar mobilo telefonu0


Dainis Sprudzāns ar koka stāvlampu, kas tapusi no tēva nozāģēta ceriņa stumbra.
Dainis Sprudzāns ar koka stāvlampu, kas tapusi no tēva nozāģēta ceriņa stumbra.
Foto: Andris Ozoliņš

Amatniecība ir dažāda. Daži aroda meistari turas pie tēvutēvu metodēm, citi tās apvieno ar moderno tehnoloģiju sasniegumiem.

Tāds ir arī mēbeļu dizainers Dainis Sprudzāns, (black­wood4you.com) kas citstarp no veca ceriņa stumbra ir izveidojis interaktīvu LED stāvlampu, kuru regulē ar mobilo telefonu.

Dzīvais koks

Koka darbi Dainim ir ģimenes tradīcija. Tēvs bija viens no pirmajiem guļbūves entuziastiem – vienā viņa izgatavotajā guļbūvē atrodas Gaujas nacionālā parka Informācijas centrs. Dainim agri nācās piepalīdzēt tēvam namdara darbos, kas gan pusaudzim tajā laikā neradīja sevišķu sajūsmu.

“Sanāk, ka es profesiju jau mantoju no paaudzes paaudzē,” stāsta Dainis.

“Domāju, cilvēki ir piemēroti dabai un dabas produkti cilvēkam, tādēļ koks un roku darbs nav sakritība. Koks ir fantastisks materiāls, tas ir dabisks, tas ir dzīvs. Es mīlu savu darbu, man patīk veidot guļbūves, mēbeles un interjeru no apaļkoka un zāģ­materiāliem. Kokapstrādē nepieciešama gan pieredze, gan talants. Ir arī savi noslēpumi.” Daiņa rūpnīca atrodas Līgatnē.

Koka stikls

Lai uzturētu līmeni, meistars daudz skatījās ārzemju tendences. Arvien vairāk tur parādījās koka darbi, kuros koks tiek kombinēts ar kādu caurspīdīgu, stiklam līdzīgu materiālu, radot fantastisku kontrastu.

Abu materiālu savienojums bija ļoti ciešs, neplaisāja un funkcionālā ziņā kalpoja nevainojami.

Ar epoksīda sveķiem varēja radīt atšķirīgas mēbeles. Epoksīdam ir jāsaglabā ideāls caurspīdīgums un ātri jācietē. Ir sveķi, kurus var liet tikai 1–1,5 cm biezā kārtā, citādi tie bojājas.

Ir sveķi, kas ar laiku kļūst duļķaināki vai saulē maina krāsu. Labus sveķus viegli noslīpēt, sliktākas kvalitātes sveķi slīpējot veļas un lokās. Ir sveķi, kas sacietē vienā dienā, un tādi, kas jāgaida vairākas dienas.

Ideāls epoksīda materiāls ir tāds, ko var vienā reizē izliet koka dēļa biezumā – četru vai piecu centimetru slānī.

Piedevām sveķiem vēl ir iespējams pievienot 15 caurspīdīgus pigmentus un metāliskus pulvera pigmentus.

Nepieciešama arī speciāla laka, kas ir UV izturīga un ar cietību, kas nav mazāka par paša epoksīda cietību.

Lai atrastu labāko sastāvu, Dainis vairākus gadus eksperimentēja ar septiņiem Latvijā un Eiropā ražotiem sastāviem. “Tā ir vesela zinātne, kurai es izurbos cauri,” nopūšas Dainis.

“Toties tagad par saprātīgu samaksu varu palīdzēt iegādāties perfektu, projektam piemērotu un ilglaicīgu epoksīda masu, kurai ir sabalansēta materiāla cena un sniegtā kvalitāte.”

Ceriņš ar lietotni

Lai attīstītu ražošanu, Dainis investē savus uzkrājumus jaunu mēbeļu un interjera priekšmetu izveidē.

Šajā darbā viņam palīdz sieva Sinta, kas no labas šķēpmetējas pārtapusi par profesionālu mākslinieci.

Savstarpēji iedvesmojoties, top jaunas kolekcijas. Pēdējā izstādē tika parādīta koka stāvlampa, kas tapusi no tēva nozāģēta ceriņu stumbra.

Vispirms tas trīs gadus tika pareizi izžāvēts dabiskos apstākļos. Pētot stumbru un tā dabiskās spraugas, Dainim ienāca prātā ideja izveidot stāvlampu ar LED gaismām.

Stumbra iekšpusi viņš tīrīja ar paša gatavotiem kaltiem garos kātos. Stumbra iekšpusē ir paslēpts barošanas bloks un kontrolieris, kas regulē gaismu režīmu.

Smalka bija elektroapgādes sistēmu izveidošana tā, lai LED spuldzītes spīdētu paslēpti, bet ne tieši. Lampas augšpuse ir klasisks abažūrs. Unikalitāti tai piešķir tas, ka gaismas intensitāti un krāsu var regulēt ar viedtālruni, kurā lejuplādēta speciāla aplikācija.

Saistītie raksti
“Meistaram jāaug laikam līdzi,” pārliecināts Dainis.

“Jaunās tehnoloģijas ļoti labi iederas tradicionālajās koka konstrukcijās. Tās pat palīdz tehnoloģiju padarīt cilvēkam pieņemamāku, dabiskāku. Latvijas tirgus ir mazs, vairāk jāpiedalās izstādēs ārzemēs. Tam arī šobrīd veltu savu brīvo laiku un līdzekļus. Vienam pašam dalība izstādē ir finansiāli ļoti sarežģīta, 1 m² telpas maksā ap 500 eiro. Ceru atrast citus meistarus, kas domā līdzīgi un ar kuriem mans produkts nekonkurē. Stendu veidojot kopīgi, iegūs visi.”

LA.lv