Uncategorized

Koku pumpuri – vērtīgas zāles. Augu zinātāja Zeltīte Kaviere atklāj to dziedinošās īpašības0

Foto – Valdis Semjonovs

Ārstniecisko augu zinātāja Zeltīte Kaviere savulaik beigusi Aizupes meža tehnikumu. Strādājusi tajā par pasniedzēju. Zeltīte Kaviere lasa lekcijas arī Meža konsultāciju un pakalpojuma centra meža īpašniekiem rīkotajos semināros. Bet tos, kuri zāļu sieviņas zināšanas vēlas apgūt pavisam nopietni, nelielā pulciņā māca arī mājās, savos “Silkalnos”. Z. Kaviere: “Mēs kopā gatavojam sīrupus, eļļas un tinktūras. Jo viena lieta ir klausīties, bet pavisam cita – to visu reāli izdarīt.” Šobrīd mežā pumpuro apses. Zeltīte stāsta, ka apšu pumpuri ir sena zāle, ko pazina jau viduslaikos – pumpurus saberza, samaisīja ar cūku taukiem un tad, ārstējot brūces, smēri lietoja, kā rakstīts senās grāmatās, gan cilvēkiem, gan kustoņiem. Apšu pumpuri mazina cukura līmeni asinīs, dziedē vēnas. Tas ir labs pretiekaisuma līdzeklis, var novērst iesnas, ārstēt sasāpējušos ausi.

Apšu pumpuru eļļu var pagatavot, viegli apžāvētus pumpurus aplejot ar eļļu un atstājot uz 12 stundām siltumā ievilkties. Var arī ielikt burkā ar vāciņu un turēt siltā ūdens peldē, taču neuzvārīt.

Priežu pumpuriņi jālasa, kamēr tie vēl īsi un sveķaini un nav pārvērtušies jaunajos dzinumos. Priežu pumpurus var apliet ar medu, bet tos var arī samalt un klāt burciņā vienu kārtu pumpurus, vienu – cukuru. Pēc laika cukurs pārvērtīsies priežu sīrupā. Uz 100 g pumpuru vajag 200 g cukura. Priežu pumpuri stabilizē asinsspiedienu, mazina sāpes osteohondrozes un osteoporozes gadījumā, nomierina prātu, nodrošina labu miegu, palīdz elpot, to smarža dezinficē gaisu.

No visiem pumpuriem var gatavot tinktūru attiecībā 1 : 9. Zeltīte iesaka kā alkoholu šajā gadījumā vislabāk izmantot kandžu, jo tad varam būt droši, ka manta tīra. Ļoti garšīgs ir apšu pumpuru uzlējums, kam pievienots cukurs. Sanāk tāds kā ārstnieciskais liķierītis ar vieglu propolisa garšu.

Arī priežu pumpuru uzlējums ir gan ārstniecisks, gan garšīgs un, kā stāsta pati Zeltīte, lietojot šīs zāles, ziemu pārlaidusi bez jebkādas slimošanas.

Viena no labākajām attīrošajām un svaru samazinošām tējām ir no bērza pumpuriem, kam pievienota asinszāle, kumelītes un kaķpēdiņas. Bērzu pumpuri, kas aplieti ar alkoholu, der lietošanai gan iekšķīgi, gan ārīgi. Ar šādu atšķaidītu uzlējumu var skalot matus, tas ārstēs matu izkrišanu, mazinās to taukošanos. Visi pumpuri veicina nieru, aknu un aizkuņģa dziedzeru darbību.

Daudz spēka slēpjas arī pīlādžu, bārbeles, vilkābeles un korintes ziedos. No tiem var pagatavot sīrupu. Recepte ir šāda: 200 g ziedu aplej ar 1 l vāroša ūdens, pievieno 600 g cukura, piegriež vienu citronu un pusi apelsīna ar visām miziņām un uzvāra, bet tad uz lēnas uguns, nosmeļot putas un maisot, ļauj iztvaicēties apmēram vienai trešdaļai šķidruma. Gatavošana prasa laiku, vārīties sīrups nedrīkst, tad tam būs karameļu garša. Citronu liek klāt tāpēc, ka tas dod skābumiņu, lai balansētu garšu, bet apelsīnu – lai stiprinātu asinsvadus. Pēc šīs receptes var gatavot arī kļavu un liepu ziedu un pat pūpolu sīrupu, vācot pūpolus tad, kad tiem ir dzelteni ziedputekšņi.

Lai nepazaudētu ziedputekšņus, gan koku, gan pļavu ziedu lasīšanai svarīgi izvēlēties siltu, saulainu dienu. Pirms gatavošanas tos nevajag mazgāt, jo tad to vērtība ir zudusi.

Publikācijas tapušas sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.lv