×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. septembris, 2015
Drukāt

Agris Liepiņš: Lai ilustrētu migrantu problēmu, pastiprināti tiek ekspluatēts bērnu tēls (18)

Foto- EPA/LETAFoto- EPA/LETA

Migrantu bērns gaida, lai šķērsotu robežu.

Šobrīd Eiropas Savienība ir ierauta notikumos, kuriem tā nebija gatava. Tā ir nelegālo migrantu krīze, kuru Eiropas varenajiem labāk patīk saukt par kara bēgļu krīzi. Apjēdzot savu bezspēcību, ES politiķi metušies noskaņot eiropiešu sabiedrisko domu sev vēlamā virzienā. Šajā kampaņā tiek iesaistīti televīzijas raidījumi, interneta vietnes, radio un preses izdevumi. Paņēmieni, kurus izmanto, dažbrīd ir diskutabli.

Lai ilustrētu migrantu problēmu, pastiprināti tiek ekspluatēts bērna tēls. Tas ir ļoti iedarbīgs un emocionāls paņēmiens, bērni ir visneaizsargātākie, un katram normālam cilvēkam tīri intuitīvi rodas vēlme viņiem palīdzēt. To sen jau atklājuši reklāmas speciālisti, kuri dažādās reklāmās izmanto mazuļus, kucēnus, kaķēnus un amizantus pīlēnus. Raugoties bērna nevainīgajā sejiņā, emocijas nereti ņem virsroku, tāpēc ar bērna tēlu vajag rīkoties ļoti pārdomāti un ar lielu pietātes sajūtu.

Pasaules ziņu aģentūras pārraidīja ziņu par trīsgadīga bērna noslīkšanu netālu no Turcijas krastiem. Jūras viļņi paņēma arī pārējo ģimenes locekļu dzīvības, izglābās vienīgi ģimenes galva. Šo traģisko notikumu rādīja televīzija. Vispirms redzējām, kā robežsargs no ūdens krastā iznes puisēna līķīti, bet diktora balss aicināja izprast bēgļu izmisīgo stāvokli un būt atbildīgiem. Tad sekoja intervija ar bēdu sagrauzto tēvu. Viņa pirmie vārdi bija – cilvēku kontrabandisti piedāvāja par noteiktu summu nogādāt mūsu ģimeni Eiropā. Viņi mūs piemānīja, laiva izrādījās mazāka par solīto. Kad jūrā sacēlās viļņi, kontrabandists pārlēca pār bortu un nozuda. Nesekoja nedz reportāžas veidotāju nosodījums alkatīgajiem cilvēku kontrabandistiem, nedz secinājums, ka tas bija ģimenes galva, kurš pieņēma bez­atbildīgo lēmumu savas ģimenes likteni uzticēt kontrabandistiem, tā vietā tika jautāts kas cits – vai eiropiešiem pēc šī baisā notikuma neatvērsies acis un neatmaigs sirdis, vai mēs kaut daļēji neesam līdzvainīgi un atbildīgi puišeļa nāvē? Viņu vainas nav, tā ir mūsu atbildība!

No ES augstām amatpersonām dzirdam – bēgļu izmitināšana ir eiropiešu kopējā atbildība, pārbaudījums eiropeiskām vērtībām. Šādā pašā meldiņā dzied daudzi pašmāju žurnālisti. Latviešiem vajagot atcerēties, ka arī viņi bija bēgļi, kopīgi un solidāri izjust bēgļu sāpes. Gan Briseles, gan Rīgas politiķi diskusijās sākuši izmantot kolektīvās atbildības principu. No vēstures zinām, ka kolektīvās atbildības sistēma bija raksturīga vāji attīstītām valstīm, kurām trūka administratīvu instrumentu. Padarot visus iedzīvotāju slāņus atbildīgus par tiem uzlikto pienākumu izpildi, centrālā pārvalde tika galā ar saviem uzdevumiem, vienlaikus neuzņemoties lielas finanšu saistības. Piemēram – visi ir atbildīgi par to, ka kāds nemaksā nodokļus. Ja es neziņošu par kaimiņu – aplok­šņu algas saņēmēju, mani varēs sodīt tikpat bargi kā kaimiņu, kaut es aplokšņu algu neesmu saņēmis! Bailēs no soda es ziņošu par savu kaimiņu. Valstīm nostiprinoties un augot, tās pamazām atbrīvojās no kolektīvās atbildības par labu indivīda atbildībai. Katrs pats atbild par savu rīcību! Nodokļus maksāju, jo apzinos, ka tā tiek uzkrāti līdzekļi valsts funkciju pildīšanai, nevis bailēs no kaimiņa denunciācijas. Kolektīvās atbildības princips saglabājās vien valstīs ar autoritāru, diktatorisku režīmu. Eiropa izveidojās par brīvu pilsoņu sabiedrību. Atteikties no indivīda atbildības par labu kolektīvai atbildībai – tas patiešām būtu pārbaudījums eiropeiskām vērtībām! Tāpēc jo neparastāk ir dzirdēt prātojumus par kolektīvās atbildības principa ieviešanu kaut vai attiecībā uz nelegālajiem migrantiem un kara bēgļiem. Vai ar to būtu jāsaprot, ka Eiropas Savienība ir vāja un neattīstīta, tai trūkst administratīvu instrumentu bēgļu jautājuma risināšanai? Vispār jau tieši to savās intervijās atzīst ES vadošie politiķi.

Nobeigumā liriska atkāpe, neliels citāts no Kārļa Skalbes “Mazajām piezīmēm”, no 1917. gada:

“Un mēs nevaram vairs saprast, kāpēc mēs izgājām vāciešiem pretī aiz Daugavas ar štikiem un rokasgranātām. Mēs tak varējām saņemt viņus ar palmu zariem, kā tas pienākas kristīgiem brāļiem! Un, ja vācieši teica: “Mēs gribam nometināt Kurzemē divi miljoni vāciešu,” – tad mums vajadzēja tikai sacīt: “Lūdzu, vietas priekš jums namā uztaisītas. Nāciet, mēs paši ievilksimies kaut kur aizdurvē, un mūsu bērni gulēs uz jumta. Mēs esam mazi ļaudis un esam raduši saspiesties, jums pieder visas ērtības.”

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Mūsu bērnu labklājību uzlabosim uzņemot bēgļus! Atbildēt

  Bet kā būs ar mūsu pašu bērniem,arvien vairāk uzņemot imigrantus no visas pasaules?
  “EUROSTAT: Nabadzība un sociālā atstumtība Latvijā draud 43,6% bērnu”,LETA,2013.gada 26 februāris.
  “Zemo algu dēļ piesaistīt jaunos pedagogus darbam bērnudārzos”. Skat.”Bērnudārzos akūti trūkst darbinieku.Audzinātājas alga-306 eiro uz rokas”.VIDEO,Kasjauns.lv,6.septembris 2015.
  EUROSTAT: Latvijā puse vientuļo vecāku un daudzbērnu ģimeņu dzīvo dziļā nabadzībā”,Ziņu aģentūra LETA,17.janvāris 2014.

 2. Kāda pārsteidzoša līdzība ar komunistu un fašitu propagandas vadlīnijām.

 3. Tāpat vismaz divus video jau redzēju, kur trīsgadīgs puika mācās uz balta lācā nogriezt galvu neticīgajiem un viens “‘bēgdams” iekšā Eiropā rāda filmētājam “ar nazi gar kaklu”.

 4. Cik maz vēl ir pagaidām papūlējušies ES komisārieiro senīliķi ar informācijas apgūšanu un darīšanu zināmu eiropiešiem. Līdzīgi tāpat anglija, Francija, Beļģija u.c. nogulēja II Passaules kara sākuma draudus, mēģinot iztikt toreiz ar Hitlera pamielkošanu ar Čehoslovākiju, Baltiju, Poliju, bet dabūja to, ka Francijas šiosejmalas bija nosētas ar franču karavīru unarmijas zirgu mirstīgām atliekām. Tagad līudzīgi – neko nav izdarījuši Āfrikā, lai izbeigtos slepkavīgs islama fanātu karš un attiecīgi iemesli un iegansti bēgļu kontrabandas plūdiem uz pilnīgi visu Eiropu, uz tik atšķirīgām valstīm pēc viņu 20. gadsimta vēstures datiem, jau esošiem bēgļiem no padomju krievijas, un pašlaik sasniegtās ekonomikas līmeņa.

 5. Man jau gan labāk patika tas “bēgļu” puisēns,kas poļu tv parādīja žestu kā griež eiropiešiem rīkles. Tāds aizkustinoši patiess…

 6. PALDIES PAR RAKSTU!!! NU BĒRNU VIŅIEM NEKAD NAV TRŪCIS!!!

 7. Mums arī vajadzētu sākt Atbildēt

  1) publicēt visu slimo, palīdzību gaidošo Latvijas bērnu simtiu foto, kas gaida palīdzību- katru dienu varētu uz pirmajam lapām visos infoportalos būt pa ducim! Cik stāv rindā kaut vai tikai “Ziedot.lv” ?!
  2) publicēt visu veco, nevarīgo, vientuļo, maznodrošinato Latvijas cilvēku foto katru dienu kaut pa vienam vien portālu un mediju pirmajās lapās.
  Atliktu vien pierakstīt- ta notiek tāpēc, ka valstij šie cilvēki ir vienaldzīgi!
  Vēl varētu katru dienu publicēt pa stāstam, ko Latvijai nodarīja ” Veiksmes stāsts”- domāju, ka aina būtu satriecoša. Varbūt tad beidzot Eiropas varneši arī ieraudzītu patieso situāciju šeit? Varbūt vismaz mūsu pašu “dižparteju” līderiem sāktu darboties kāda pelēkā šūniņa?

 8. vispaar nesaprotu,kur ir sievietes,to ir ljoti maz,paarsvaraa jauni viirieshi un kaads beerns!!!?vai visas paar bortu paarmestas?

 9. Labāk jau nu vairs pateikt nevar.
  Pašam likās, ka vajadzētu uzrakstīt līdzīga stila komentāru par Streipa prātojumiem .., bet pēc šī raksta, tas ir lieki.
  Paldies!

 10. Es pats šodien esmu ārsts. Atklāt savu uzvārdu nevaru, jo baidos var noņemt ārsta licensi. Paskaidrošu kāda situācija būs ārstiem, ka es to saprotu.
  KAtram ģimenes ārstam Veselības centrā zināms cik ir piereģistrētu pacientu. Ja laimes mekletājs būs tavā aprūpes zonā, un viņš būs Veselības centrā piereģistrets, tu nevarēsi atteikties vinu pieņemt. Tie būs tiesas darbi. Nelidzēs aizbildināšanās ka nav valodu zināšanu. Ģiimenes ārstam pašam darbs būs jāorganizē piesaistot tulku. Laimes mekletājam nekas nebūs jādara. Viņš atnāks pie ārsta apsēdīsies un sedēs. Tātad lai tu varētu saprasties ar jauno pacientu, tev nepietiks ar angļu, krievu, vai kādu citu valodu, bet nav arābu valodas, tu praktiski neko nevarēsi izdarīt. Tevi kā ģimenes ārstu spiedīs no visām pusēm apgūt arābu valodu. Latvijā tas ir ļoti populāri. Tev ārstam un citiem maniem tautiešiem jārunā angļu, krievu un citās valodās, jo to uzskata par intelegences virsotni. Nav svarīgi vai proti literāli paša valodu – latviešu. Kas man kā gimens ārstam notiks tālāk. Nosūtījumi pie speciālistiem un izmeklējumi šai kategorijai cilveku būs obligāta, varbūt bez visādām rindām, ko citreiz es kā ārsts nevaru atļauties pārējiem pacientien, jo ir limits. Ja es to neizdarīšu, laimes meklētājs varēs mani “kārt” pie lielā zvana, un sūdzēties vietējam NVO konsorcijam, kas tagad ir nodibināts, un vēlāk eiropas cilvēktiesību tiesā, jo šī cilvēka pusē un viņa aizbildnis ir ANO konvencija par bēgļiem, kas ir Latvijai saistoša. Visi šie laimes mekletāji šodien kvalificējas kā BĒGĻI. Vini ļoti labi apzinās kādas ir viņu tiesības. Interneta sižetā no Polijas labi parādīja tas arābu nepilngadīgais bērns, ar žestu, ko var tulkot, ka mēs laimes mekletāji griezīsim jums visiem rīkles. Tie ir cietēji bada nomocītie no “kara”, kas brien okupēt eiropas savienības valstis.

  • Lieliski pateici! Un kā māte uzreiz varu arī piebilst, ka iet pie ģimens ārsta, kuram rindā sēž kāds netīrs, iespējams slims sīrietis vai afgānis, es netiasos! Es neriskēšu ar sava bērna vai savu veselību

 11. Latvijas mediķi nav gatavi sniegt palīdzību Latvijas iedzīvotājiem un vai viņi ir domājuši par šo eksotisko reģionu ieceļotāju veselības stāvokļiem ar kuriem būs jārēķinās , bet tikai nevienam nav skaidrs no kādiem līdzekļiem , jo apskatieties Ziedojumu Portālos ! Tur lūdz palīdzību Latvijas iedzīvotāji , jo valsts medicīna dēļ naudas trūkuma atsaka viņiem palīdzības sniegšanu ! Savāciet naudiņu un tad mēs izpildīsim Hipokrata zvēresta solījumus un jums palīdzēsim ! Ieskatieties Ziedojumu lūdzēju portālos ! Tie ir tikai tie , kuri izlēma lūgt palīdzību cilvēkiem . Desmitiem tūkstošiem cilvēku klusē jo necer saņemt palīdzību ne uz ko . Nevajag izmantot bērnu fotogrāfijas politiskās intrigās .
  Visa pasaule ir vienās bērnu asarās , tikai to neviens nerāda , Rāda to , kur politiķiem izdevīga iespējas sevi demonstrēt , kā labos cilvēkus ! Aizejiet Latvijā pie zobu ārsta un pasakiet , ka jums nav naudas . Neviens jūs nepažēlos !

 12. Paldies par rakstu! Vakar lasīju vienas aculiecinieces pārstāstu, kā žurnālisti staigājuši pa Budapeštas staciju un starp bēgļu rindā, īpaši meklējuši bērnus, ko bildēt. Krievijas propaganda par Ukrainas karu un Eiropas propaganda par šo cilvēku kontrabandistu afēru viennozīmīgi ir liekamas vienā plauktā. Manipulatīvas kampaņas.

 13. medijiem ir milzigs pasutijums ieželināt un viņi to pilda cik nu spēj. maniar uzrunā protams nelaimigo bērnu foto, bet es lieliski apzinos ka es ar fotoaparātu tepat varetu vel briesmigākus kadrus uzņemt. mums ko slīkušu bērnu nav? vai tādi kas nepaēduši dzivo grauztos? pamatnācija dzivo briesmigi, bet mums te kompostrē smadzenes

 14. Paldies AGRI par izteiktajām domām. Precīzi šo tēmu arī es tā saprotu. Atliek tikai nocitēt no Nostradama centūrijām rakstīto par 21. gadsimtu, par notikumiem kas šodien norisinās eiropā. Nostradama teikums: “Laimīgi nebūs tie, kam ir skaidrs saprāts,” – ļauj secināt, ka cilvēcei jau nākamojos četrdesmit gados jāŗēķinās ar visā pasaulē izplatītu kustību, kuras moto varētu noderēt par paroli: “Saglabājiet neviltotu ādas krāsu!” Kas būs spējīgi iebilst tam, kā raksta Nostradams, – būs Ķinieši un Indieši.

 15. PAldies AGRI par izteiktajām domām. Precīzi šo tēmu arī es tā saprotu. Atliek tikai nocitēt no Nostradama centūrijām rakstīto par 21. gadsimtu, par notikumiem kas šodien norisinās eiropā. Nostradama teikums: – ļauj secināt, ka cilvēcei jau nākamojos četrdesmit gados jāŗēķinās ar visā pasaulē izplatītu kustību, kuras moto varētu noderēt par paroli: Kas būs spējīgi iebilst tam, kā raksta Nostradams, būs Ķinieši un Indieši.

 16. Nekur ne pušplēsta vārda par to, ka tā ģimenīte jau ilgi dzīvoja Turcijā un vienkārši sagribēja lielākus pabalstus

 17. Oficiālajos mēdijos ne pušplēsta vārdiņa nebilst, ka tajā Āfrikā varētu
  uzcelt apsargātas nometnes un no Eiropas pumpēt naudu pārtikai !
  “vajag uzņemt, vajag uzņemt, vajag uzņemt, vajag uzņemt” – kladzina
  caurām dienām …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+