×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
3. jūlijs, 2018
Drukāt

“Kolektīvs” – skaužams vārds vai tomēr lietojams? Atbildam lasītājam (10)

Foto - LETA/Ieva LūkaFoto - LETA/Ieva Lūka

Arhīva foto. Svētku gājiens Rīgā.

“LA” redakcija saņēma Valtera Nollendorfa vēstuli, kurā viņš raksta: “Viens vārds dominēja visā garajā Dziesmu svētku gājiena reportāžā LTV – “kolektīvs”. Vai tiešām neatkarīgajā Latvijā nepieciešams turpināt lietot šo komunistiskās kolektīvisma ideoloģijas ievazāto lietvārdu? Valodās, ko es pazīstu, demokrātiskā sabiedrībā cilvēki brīvprātīgi veido saimes, kopas, grupas, ansambļus, korus, orķestrus, organizācijas, bet ne kolektīvus.

Gramatiski vārds “kolektīvs” ir īpašības vārds, ko lieto savienojumā ar kādu lietvārdu; tikai komunisma ideoloģijā tas pārtapis par lietvārdu, kam nav vietas brīvā, demokrātiskā sabiedrībā. Bet to šodien lietoja bez vajadzības un jēgas tādos un līdzīgos savienojumos kā “XX koris … šis kolektīvs” “XX tautas deju kopa … šis kolektīvs” utt. Ja nu “koris” vai “kopa”, kāpēc ne koris vai kopa viscaur? Ir pēdējais laiks apzināties, ka padomju okupācija ir beigusies, bet to kaut kā aizmirsuši tie, kuriem vislielākā iespēja veidot mūsu valodas kultūru — televīzijas, radio un preses reportieri. Lietvārdam “kolektīvs” jāpiešķir ne tikai gada, bet visa laikmeta nevārda nosaukums.”

V. Nollendorfa kungam atbild Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa:

“Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā (http://tezaurs.lv) pieejama šāda informācija:

“Kolektīvs – lietvārds, ‘cilvēku grupa, ko saista kopīga darbība, kontaktu pastāvīgums, kopīgs uzdevums (parasti vienā un tajā pašā uzņēmumā, iestādē)’.
Skolas, slimnīcas, teātra kolektīvs. Aptiekas darbinieku kolektīvs. Iekļauties kolektīvā. Kolektīva vadītājs. Cilme: no latīņu collectivus ‘savākts, sakopots’.
2. ( nozīme) kolektīvs -ais, īp.; kolektīva -ā, īp.; kolektīvi apst. Saistīts ar kolektīvu, tam raksturīgs; kopīgs, kopējs. Kolektīvs darbs, pasākums; kolektīvs teātra apmeklējums. Kolektīvi pieņemt lēmumu. Kolektīvā saimniecība – kolhozs. Kolektīvais līgums – ‘uz noteiktu laiku noslēgta vienošanās starp arodbiedrībām un darba devējiem par darba noteikumiem un algu’. Cilme: no latīņu collectivus ‘savākts, sakopots’.

God. V. Nollendorfa kungam taisnība tādā ziņā, ka padomju laikā šis vārds ir ticis plaši lietots. Par padomju laiku runājot, vecākā paaudze noteikti atceras vārdu kolhozs ‘kolektīvā saimniecība’, un šajā savienojumā vārds kolektīvs / kolektīva (sieviešu dzimtē) patiešām ir īpašības vārds.

Savulaik valodnieks Ojārs Bušs analizēja 1957. gada 1. novembra laikraksta „Cīņa” numuru, kurā īpaša nozīme bija pievērsta tieši šādiem teksta leksiskajiem marķētājiem jeb vārdiskajiem iezīmētājiem. Par tādiem uzskatāms vārds padomju visos iespējamos vārdu savienojumos (piem., padomju vara, padomju sportisti, padomju zinātne, padomju valsts u.tml.); vārdi kolhozs, komunists, kolektīvs (4. vietā) ar Ojāra Buša piebildi, ka „šis vārds gan lietojams arī mūsdienās, taču aprakstāmā laika valodai raksturīgs attiecīgo vārdlietojumu pārdaudzums” (Bušs, Ojārs. Vārdi nāk un aiziet tālumā…Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi, Nr.11. Rīga : Latviešu valodas aģentūra, 2016, 101.lpp.).

Iespējams, ka svētku gājiena reportāžā vārds kolektīvs tika bieži lietots, iespējams, ka dažbrīd varēja vairāk izmantot pieminētos sinonīmus kopa, grupa, ansamblis, koris, orķestris, organizācija, taču tie visi ir kolektīvi! Tāpēc vien, ka kolhozs ir sovetisms jeb padomisms – padomju laiku un reāliju raksturojošs jēdziens, par tādu nav uzskatāms pats vārds kolektīvs. Turklāt vārds tiek lietots arī kā lietvārds: tas norādīts gan Latviešu literārās valodas vārdnīcā, gan Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā, gan Amerikas Latviešu apvienības 1993.gadā izdotajā Latviešu valodas vārdnīcā, tāpēc Dziesmu un deju svētku gājiena reportāžas vadītāju (žurnālistu) valodā lietots iederīgi.

Vārdam kolektīvs, kā liecina vārdnīcas un uzsver V. Nollendorfa kungs, ir arī īpašības vārda funkcija (bet ne tikai!), mūsdienās var būt kolektīvs darbs, kolektīvs teātra apmeklējums (sk. vārdnīcas skaidrojumu un piemērus) u.tml.

Latviešu valodā šis vārds ir ticis un tiek lietots, nav nekāda pamata to saistīt tikai ar padomju okupāciju.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Oksforda vārdnīcu paskaties, Nollendorfa kungs.
  Un, manuprāt, Renda nebija komuniste, bet vārdu Collective izmantoja.
  Bet to Nollendorfiem, kuriem okupācija ir ka žīdi antisemītiem – attaisnojums viņu nespējai konkurēt brīvā tirgū bez valsts atbalsta/godīgi atzīt savu kompetences līmeni.

  Man būs ļoti smieklīgi, ja, atvēršot KGB maisus, pēkšņi paradises, ka tādi ka Nollendorfs, rakstīja “anonimkas” priekš KGB. Pazīstama (un pretīgāka) cilvēku šķirne – PSRS laikos darbojas vai nu komsomolā, vai citā iestāde kā “politruks” (klīniskais gadījums – KGB “ideoloģijas” nodaļā vai citās “rakstnieku sabiedrībās”) kur cilvēkiem stāstīja cik forša PSRS valdība ir, bet tagad māca cilvēkus dzīvot un mīlēt Latviju, pie tam sēžoties uz kakla nodokļu maksātājiem.

 2. Lai dzīvo padumjie laiki un Dite Liepa Atbildēt

  Tas ir mīļi – krievu okupāciju saukt maigi un nevainīgi par padomju laikiem. Vēl jauniešiem jāieborē, ka latvieši 1940.gadā brīvprātīgi iestājās PSRSā.

 3. Bet man patik vārds “kolektīvs” ))

 4. Kolektīvisms ir ir individuālisma pretstats.Runājot par latviešiem – tie ir kašķīgi individuālisti,to vislabāk var redzēt un dzirdēt vērojot mūsu politikāņu izdarības.Kolektīvā domāšana attīsta efektīvu tautas darbīgumu, aktīvu rīcību visās dzīves jomās un veicina progresu,tas vislabāk redzams Ķīnā.Tikai kolektīvā apziņa stiprina ģimeni,tautu,valsti ,bet individuālisms to visu grauj.

 5. ANTI-kolektīvists Atbildēt

  Tas gan ir viens nevārds! Ar kukurūzas medāli derētu apbalvot tā daudzinātājus.

  • Arī vārdu kukurūza vajadzētu izskaust kā padomju laika vārdu, vietā maīss, kuru lieto dažās zemēs lai apzīmētu kukurūzu. Vispār varētu sākt kampaņu “padomju laika( Okupācijas laika)vārdu izskaušana. varētu sākt ar vārdiem :sarkanais ,boļševiks(lielinieks),komunists, čekists ,rītausma, Kremlis, sociālisms un tā uz priekšu.

   • Komunisti vēl skābekli elpojuši. Manuprāt, ir laiks tikt galā arī ar to okupācijas parādību. Demokrātiskie indivīdi elpo tikai veiperu dūmus!

 6. Domāšana dziłi iesakńojusies. No tās nav tik viegli tikt vałā, atbtīvoties no kolektīvas bezatbildības un pāriet uz kopēju atbildību…. tādu ko katrs individs izjūt un saprot. Ir jāsāk pašam ar sevi.

 7. Pilnīgi piekrītu Nollendorfam. Man arī traucē padomiskā vārda “reģioni” lietošana, kad runā par Latvijas laukiem.

  • Ērce:
   > Man arī traucē padomiskā vārda “reģioni” lietošana, kad runā par Latvijas laukiem.

   Padomju laikā nelietoja “reģioni”, bet gan “rajoni”. “Reģioni” tika ieviesti vēlāk.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+