×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Kolkā jaunais gads sācies ar pārsteigumu: vērtīgi atradumi jūras krastā (1)

Foto no Domesnes.lvFoto no Domesnes.lv

Jaunais gads sācies ar jauniem pārsteigumiem – jūras krastā pie Kolkas Tautas nama atrasts kaut kas interesants – jūras krastā 450 m garā posmā līdz pat Ūšu mājām izskalotas 7 pamatīgas burukuģa brangas, liecina portālā “domesnes.lv” publicētā informācija, kurā ievietotas arī fotogrāfijas.

Sešas no brangām esot iesalušas un tās nevar izkustināt, bet septītā ir nogādāta drošībā.

Biedrības pārstāvis Mareks Ieviņš aģentūrai LETA stāsta, ka vizuāli esot grūti uzreiz noteikt burinieka detaļu vecumu, Viņš lēš, ka tām varētu būt ap 200 gadu. Par burinieka izcelsmi gan esot grūti spriest – Rīgai bijusi kuģu satiksme ar Holandes, Lielbritānijas, Malaizijas un citām pasaules ostām.

Pirms pieciem, sešiem gadiem Kolkā esot izskalota līdzīgas konstrukcijas branga, kurai ekspertīzē noteikts aptuvenais vecums – 240 gadi. Nav izslēgts, ka šoreiz izskalotās detaļas varētu būt no tā paša kuģa, taču, lai to varētu puslīdz droši apgalvot, jāveic detalizētāka izpēte, atzina Ieviņš.

Dažādas nogrimušu burkuģu detaļas vai pat atsevišķas burinieku daļas Kolkā pēc stiprākām vētrām izskalotas arī iepriekš. Par šī mantojuma saglabāšanu rūpējas biedrība “Domesnes”.

Ieviņš lēš, ka kolekcijā ir ap 100 lielāku vai mazāku no jūras izskalotu atradumu. Tie tiek nofotografēti, piereģistrēti un noglabāti drošā vietā, lai pasargātu no turpmākas bojāšanās. Atradumu fotogrāfijas apskatāmas biedrības “Domesnes” mājaslapā. Reizēm, Jūras svētku laikā, kolekcijas priekšmeti bijuši pieejami arī publiskai apskatei.

Biedrība “Domesnes” ir dibināta 2013.gadā. Tā specilizējas uz jūras izskaloto priekšmetu atrašanu un izpēti, darbības mērķis ir “dot pamatu visiem, kam rūp vēstures mantojuma saglabāšana, apvienot spēkus un ielikt savu artavu kopējā lietā”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. varbūit beidzot varētu sakopt to vietu pie akmens, kur iezīmēts Valdemāra samērītais Eiropas centrs, citādi tur blakus ugunskurā samestas plastmasenes, pudeļstikli, salocītas skārdenes, atkritumi – nu viena riktīga miskaste
    pašiem par to nav kauns?

Draugiem Facebook Twitter Google+