×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Kolumbijas veiksmes stāsts

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

SIA “Kolumbija Ltd” zivjaudzētava Liepājā darbu sāka pērn maijā, un gada laikā izaudzēto zivju apjomi palielinājušies.

Modernas iekārtas

Viens no modernākajiem saldūdens zivju audzēšanas kompleksiem Baltijā ierīkots 2,5 tūkstoši kvadrātmetru platībā, no tā 600 kvadrātmetrus aizņem baseinu vir­sma. Projekta kopējās izmaksas ir gandrīz trīs miljoni eiro, un tā izveidē ieguldīts ES finansējums.

Zivjaudzētavā izveidoti 57 baseini, kur audzē trīs sugu zivis. Pavisam komplekss sastāv no četrām zālēm – divas paredzētas varavīksnes forelēm, viena – storēm, kam patīk aukstāks ūdens, bet vēl viena zāle domāta siltumu mīlošajiem samiem. Katrā zālē nodrošināts atbilstošs mikroklimats un ventilācija, temperatūra un atbilstoša barošana. Baseinos tiek uzturēta nemainīga ūdens temperatūra. Zivju barošanu speciālas iekārtas nodrošina automātiski ar programmēšanas palīdzību, turklāt katra zivīm nepieciešamā barības deva pakāpeniski tiek palielināta. Barību “Kolumbija” iepērk Nīderlandē, kur to gatavo pēc speciāla pasūtījuma.

Uzņēmums izmanto recirkulācijas sistēmu, kas ir viena no mūsdienīgākajām akvakultūrā. Speciāli biofiltri nodrošina ūdens attīrīšanu un bagātināšanu ar skābekli. Lai izvairītos no iespējamām problēmām, uzņēmumā nodrošināta augsta biodrošība, stāsta zivju audzētavas vadītāja Tatjana Pančenko. Plānotā zivjaudzētavas jauda gada laikā ir 50 t samu, 10 – 12 t storu un 20 – 24 t foreļu. Samu audzēšanā uzņēmums pakāpeniski tuvojas plāna izpildei, arī pārējo zivju audzēšanas apjomi arvien palielinās, bet jārēķinās, ka šis process nav ātrs.

Mazuļus iepērk

Zivju mazuļus pagaidām uzņēmumā paši neaudzē, tos iepērk no citām Latvijas zivjaudzētavām. 5 – 10 gramus smagi zivju mazuļi astoņu mēnešu laikā sasniedz 600 un vairāk gramu. Restorāniem nepieciešamais svars ir 300 – 400 g, bet smagākas zivis tiek realizētas veikalos “Rimi”, “Stockmann”, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos un tirgū. Daļu svaigo zivju “Kolumbija Ltd” izmanto zivju konservu ražošanā, ko eksportē uz 20 pasaules valstīm. Svaigās zivis pavisam nedaudz tiek eksportētas uz Igauniju, kur ir liels pieprasījums tieši pēc Latvijā audzētajiem samiem.

Domājot par perspektīvu, jau šobrīd sākta inkubācijas ceha izveide, kur uzņēmums audzēs zivju mazuļus. Jau šobrīd tiek audzētas zivis, kas nodrošinās pavairojamo materiālu. T. Pančenko izrāda baseinu, kurā mīt pusotru gadu vecas stores, bet ikrus tās sāks ražot, tikai sasniedzot sešus, septiņus gadus.

Zivju audzētavas darbinieki lepojas ar sasniegto, sakot – ir sajūta, ka “paveikts liels darbs”. Pieprasījums pēc svaigām zivīm ir liels, un uzņēmuma vadība redz labu potenciālu nozares tālākai izaugsmei. “Kolumbija Ltd” gatavojas ieviest ekoloģisko sertifikātu, lai varētu atbilstoši marķēt savu produkciju. Uzņēmuma pārdošanas menedžere Iluta Šķila atklāj, ka zivjaudzētavā audzētās zivis var saukt par “laimīgajām zivīm”, jo tās baro ar bioloģisku pārtiku, neizmanto nekādus augšanas stimulatorus un nodrošina ar visu nepieciešamo – mieru, klusumu, tīru ūdeni un labu barību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+