Latvijā
Politika

VIDEO, FOTO: Komandieri gandarīti par iedzīvotāju attieksmi mācībās “Namejs 2018”4

Foto Dainis Bušmanis

“Mācību “Namejs 2018” rezultāti parāda, ka esam izveidojuši sistēmu, lai būtu gatavi nodrošināt valsts aizsardzību, mediju dienā Ādažu poligonā sestdien uzsvēra Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Viņš norādīja, ka NBS karavīri apliecinājuši spēju daudznacionālā kaujas vidē realizēt vingrinājuma izpildi – uzbrukumu, atkāpšanos un pretuzbrukumu. Viņš uzsvēra, ka mācībās lielu lomu spēlējuši zemessargi un rezerves karavīri. Kalniņš uzsvēra, ka mācībās maksimāli pārbaudītas sauszemes, jūras, gaisa un kiberaizsadzības spējas un citi aizsardzības aspekti komplicētā vidē.

“Esmu gandarīts par sasniegumiem, izspēlējot mācību laikā reakciju uz hibrīdsituāciju. Redzēju, cik bruņoties spēki, Valsts robežsardze, Valsts policija un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujasgrupa, gatava strādāt šajā komplicētajā vidē,” piebilda NBS komandieris. Mācībās iedzīvotāju nemieri tika izspēlēti Jēkabpilī un Valmierā.

Pēc viņa vārdiem, izspēlējot Jēkabpilī hibrīdscenāriju, NBS pārliecinājusies, ka tiem ir laba un sinhronizēta sadarbība ar Valsts policiju. “Sākumā iesaistās policija, tad mēs nākam ar savu atbalstu un beigās atkal situāciju nododam policijas pārraudzībā. NBS paredzēti, lai nodrošinātu valsts militāro aizsardzību,” skaidroja L. Kalniņš.

“LA” jautāts par mācību laikā notikušo iedzīvotāju sadarbību ar bruņotajiem spēkiem, L.Kalniņš teica atzinīgus vārdus. “Man ir liels prieks, ka iedzīvotāji mūs atbalstīja un arī iesaistījās vingrinājumā, nodrošinot vietas savos privātīpašumos, lai mēs varētu izspēlēt taktiskos uzdevumus,” piebilda L. Kalniņš.

Iedzīvotāju pozitīvo attieksmi izcēla arī Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujasgrupas komandieris – pulkvežleitnants Stīvens Makbets. Viņa komandētā vienība devusies uz Vecumniekiem, kur kopā ar NBS karavīriem viņi dzīvojuši ciemā un bijuši saziņā ar vietējiem iedzīvotājiem.

“Tas bija fantastiski – iedzīvotāji bija ļoti draudzīgi, starp vingrinājumiem bija iespēja iesaistīties komunikācijā ar vietējām ģimenēm. Personiski man, mīļākā daļa vingrinājumā bija iespēja parunāties ar vietējiem iedzīvotājiem. Bija situācija, kad uz divām minūtēm atstājām savu tehniku, un tūdaļ jau klāt bija vietējie bērni, kas uz to uzrāpās. Man tas šķiet fantastiski,” atmiņās dalījās Makbets.

Galerijas nosaukums

Jautāts, vai mācībās bijušas kādas grūtības, Makbets izmantoja salīdzinājumu ar sporta pasauli. “Iedomājaties sporta komandu – nav profesionālu Kanādas hokejistu, kas tikai vienu dienu trenētos un uzreiz iegūtu prasmes. Vienmēr ir iespējams savas prasmes uzlabot. Mēs, karavīri, trenējoties atkal un atkal radām savu “muskuļu atmiņu”. Par izaicinājumiem: ir dienas, kad mums izdodas labi treniņi, ir dienas kad sniegums ir slikts, tomēr tas piederas pie procesa, bet galu galā, kad ir spēle, jūs redzat ieguldītā darba rezultātu, ” teica Makbets, kurš uzsvēra kaujasgrupas gatavību, saņemot NATO vai NBS pavēli risināt krīzes situāciju.

Vakar Ādažu poligonā vingrinājuma laikā tika šauts arī no NBS rīcībā esošajām haubicēm un sabiedroto bruņutehnikas. To spējas novērtē Igaunijas aizsardzības spēku komandiera vietnieks, ģenerālmajors Indreks Sirels, kurš uzsvēra, ka kaujas grupa piedāvāja nopietnu ugunsspēku, norādot, ka dažādās nācijas kaujasgrupā spēj savietot spējas.

Viņš arī norādīja, ka var meklēt līdzības starp vasaras sākumā Igaunijā notikušajām mācībām “Siil” (“Ezis”) un “Nameju”, jo abās mācībās strādāts pie sadarbības ar iekšlietu iestādēm, lai vērstos pret hibrīddraudiem un arī izspēlētas konvencionālas cīņas, kā arī, viņa ieskatā svarīgākais bijis, ka iesaistīti zemessargi un brīvprātīgie.

Vakar Ādažu poligonā notika šaušanas vingrinājums, kurā piedalījās Latvijas NBS un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujasgrupa ar savu bruņutehniku. Tāpat šajā dienā pie poligona Franču kurgāna bija izlikti apskatei arī Latvijā izstrādāti un ražoti bezpilota lidaparāti. Mācības “Namejs 2018” norisinājās no 20.augusta līdz 2.septembrim.

LA.lv