×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Komandītsabiedrība “Expo 2015” neredz pamatu EM pārmetumiem

Foto: LETAFoto: LETA

KS "Expo 2015" producents, "Positivus Event" vadītājs Ģirts Majors.

Komandītsabiedība “Expo 2015” nesaskata pamatojumu Ekonomikas ministrijas (EM) pieprasījumam par līdzekļu atmaksu 800 000 eiro apmērā, sacīja komandītsabiedrības vadītājs Ģirts Majors.

“Mēs neredzam pamatojumu EM prasībai par līdzekļu atmaksu, ko šorīt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) paudusi medijos. Šādu rēķinu neesam nedz saņēmuši, nedz arī redzam tam kādu tiesisku pamatojumu. Acīmredzot tā ir ekonomikas ministres atbilde uz mūsu tiesā celto pirmo prasību par prettiesisku bankas garantijas pieprasīšanu un nesamaksāto atlīdzību projektēšanas līguma ietvaros,” uzsvēra Majors.

Pēc viņa domām, EM darbības ir vērstas uz to, lai diskreditētu valsti kā uzticamu sadarbības partneri. “Mūsu piemērs ir skaidrs brīdinājums ikvienam privātajam uzņēmējam par to, cik riskanta, nevienlīdzīga un neprognozējama var būt sadarbība ar valsti. EM mūsu savstarpējās attiecības turpina risināt ar masu mediju palīdzību un nav piekritusi nevienam mūsu aicinājumam no līgumiem izrietošās saistības un savstarpējās domstarpības risināt sarunu ceļā,” teica Majors.

Pagājušajā nedēļā, 13.maijā, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika ierosināta pirmā lieta – komandītsabiedrības “Expo 2015” prasība pret EM par līgumsaistību izpildi. Komandītsabiedrībā informēja, ka EM vairāk nekā piecus mēnešus nav norēķinājusies ar “Expo 2015” par padarītajiem darbiem Latvijas dalībai pasaules lielākajā izstādē “Expo” Milānā 185 000 eiro apjomā.

EM nav norēķinājusies par darbiem, kas padarīti līdz 11.martam – datumam, kad ministrija paziņoja par līguma laušanu. Nesamaksātā summa pārsniedz 185 000 eiro. Lielākā daļa izmaksu saistītas ar jau paveiktajiem un ministrijas apstiprinātajiem producēšanas un projektēšanas darbiem, tostarp nav samaksāts radošajai komandai.
Tāpat Majors atzina, ka EM līdz šim nav spējusi norādīt nevienu līguma punktu, ko komandītsabiedrība būtu pārkāpusi, tikmēr publiski paužot apvainojumus, kuriem nav tiesiska pamata. EM, mainoties ministrijas vadībai, līgumu pārkāpusi vairākkārt, un visas prasības, ko komandīsabiedrība ceļ un vēl grasās celt pret EM, ir saskaņā ar šiem pārkāpumiem.

EM ir pieprasījusi izmaksāt “SEB bankai” garantiju 27 000 eiro apmērā, ko komandītsabiedrībai bija obligāti jāiemaksā līguma slēgšanas brīdī, pēc uzvaras konkursā. Garantija pieprasīta, pamatojoties uz to, ka nav izpildīts līguma pamatmērķis – Latvija nepiedalīsies starptautiskajā izstādē “Expo” Milānā. Lēmumu nepiedalīties pieņēma valdība vairākus mēnešus pēc paviljona projektēšanas darbu pabeigšanas, apstiprināšanas un pieņemšanas gan Latvijā, gan Itālijā.

Jau ziņots, ka Ekonomikas ministrija komandītsabiedrībai “Expo 2015” pieprasījusi atdot aptuveni 800 000 eiro, kas izmaksāti saistībā ar gatavošanos dalībai starptautiskajā izstādē “World Expo 2015” Milānā, kurā Latvija tā arī nepiedalās, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Kā informēja ministre, pagājušās nedēļas nogalē ministrija izrakstījusi rēķinu par minēto summu un iesniegusi komandītsabiedrībai.

Reizniece-Ozola norādīja, ka ministrija veikusi rūpīgu finanšu plūsmas analīzi saistībā ar “Expo” projektu, konstatējot, ka par atsevišķiem darbiem ir maksāts vairākkārt, esot veikta samaksa par darbiem, kas nav notikuši, tāpat esot konstatētas “uzpūstas” cenas, piemēram, par mājaslapas izveidi samaksāti vairāki desmiti tūkstošu eiro, par dzīvesvietu izpēti izstādes norises vietā – aptuveni 30 000 eiro, tāpat krietni sadārdzinātas cenas esot bijušas par nepieciešamā aprīkojuma izpēti.
Kā norādīja ministre, veicot sarunu protokolu izpēti, secināts, ka ierēdņi un uzņēmēji saimniekojuši EM “kā pa savu kabatu”. Tāpat esot noprotams, ka, šantažējot ministriju ar iespējamo kaitējumu valsts reputācijai, prasīts papildu finansējums, kā arī finansējums, kas prasīts darbu izpildei, ieguldīts bankā, lai apliecinātu savas finansiālās spējas.

Reizniece-Ozola atzina, ka pastāv bažas par naudas atgūšanu, komandītsabiedrība ir veidota konkrētam projektam, iespējams, lai mazinātu riskus un iespējas paprasīt naudu atpakaļ.

Kā ziņots, Ģenerālprokuratūra sākusi kriminālprocesu, kurā tiks vērtēta amatpersonu rīcība saistībā ar vairāk nekā miljona eiro iztērēšanu un Latvijas nepiedalīšanos izstādē “Expo Milano”.

Jau ziņots, ka komandītsabiedrība aprīlī izvirzīja pretenzijas, norādot, ka EM vairāk nekā piecus mēnešus nav norēķinājusies ar komandītsabiedrību “Expo 2015” par padarītajiem darbiem Latvijas dalībai starptautiskajā izstādē “World Expo”, EM nav norēķinājusies par darbiem, kas padarīti līdz šā gada 11.martam – datumam, kad ministrija paziņoja par līguma laušanu. Nesamaksātā summa pārsniedz 185 000 eiro. Lielākā daļa izmaksu saistītas ar jau paveiktajiem un ministrijas apstiprinātajiem producēšanas un projektēšanas darbiem, tostarp nav samaksāts radošajai komandai – mākslinieciskajam vadītājam, tēlniekam, arhitektiem un citiem, kopumā 23 cilvēkiem.

EM pārstāvji uzsvēra, ka ministrija nav parakstījusi pieņemšanas-nodošanas aktu ar komandītsabiedrību “Expo 2015”, kas apliecinātu abu pušu vienošanos par līgumā ietverto darbu izpildi, līdz ar to ministrija nevar piekrist komandītsabiedrības paustajiem apgalvojumiem.

Valdība šā gada sākumā lēma, ka Latvija šogad nepiedalīsies starptautiskajā izstādē “World Expo 2015”, kas maijā sākās Itālijas pilsētā Milānā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+