×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Komatveida bruņutis pīlādžos

Foto-Flickr/AndyRobertsPhotosFoto-Flickr/AndyRobertsPhotos

“Kā palīdzēt pīlādzim, ko apsēdušas komatveida bruņutis?” 
Svetlana Šibalova

 

Ķīmisko apstrādi izmanto ļoti reti, taču, ja pīlādzis ir jauns, kaitēkļi savairojušies lielā daudzumā un ir redzami nopietni bojājumi, var smidzināt ar deci 2,5 e. k. Šim nolūkam sagatavo 0,1 % darba šķidrumu – 10 litriem ūdens pievieno 10 g augu aizsardzības līdzekļa un ar šo daudzumu apstrādā 150 m2 lielu platību. To dara jūnijā, kad izšķīlušies komatveida bruņutu kāpuri.

Komatveida bruņuts ir polifāga suga, sastopama uz dažādiem augiem – uz pīlādžiem, ozoliem, klintenēm, ābelēm, plūmēm un daudziem citiem lapu kokiem un krūmiem, arī uz skujkokiem un zālaugiem. Gadā attīstās viena paaudze.

Ziemo olas zem nobeigušos mātīšu bruņām. Jūnijā šķiļas kāpuri, kas rāpo pa stumbra vai zaru mizu, pamazām pie tās piesūcoties. Jūlija beigās vai augusta sākumā mātītes sāk dēt olas. Viena izdēj 50 – 100 olu un pēc dēšanas nobeidzas.

Kaitēkļi sūc koku mizu uz stumbra un dažāda vecuma zariem. Savairojoties masveidā, bruņutis reizēm pilnīgi apklāj visu stumbru vai zaru mizu. Bojātie koki un krūmi tiek stipri novājināti: miza saplaisā, bet spēcīgas invāzijas gadījumā augi nokalst. Sevišķi cieš jaunākie kociņi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+