×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. maijs, 2015
Drukāt

Komēdija kapsētā

Foto - Gatis Priednieks-MelnacisFoto - Gatis Priednieks-Melnacis

30. maijā Valmieras teātra Apaļajā zālē gaidāma teātra šīs sezonas pēdējā pirmizrāde – pasaulslavenā gruzīnu režisora un dramaturga Rezo Gabriadzes lugas “Sudraba gaisma” iestudējums. Lugas darbība notiek kapsētā, tomēr skatītājus gaida komēdija! Izrādi Valmierā iestudē režisors Mihails Gruzdovs, dzimis un audzis valmierietis. Galvenajā lomā – aktrise Dace Everss.

Kādreizējā aktrise ir atgriezusies savā pilsētā pēc daudziem izsūtījuma gadiem, un visi viņas mīļie ir miruši. Viņa apmetas kapsētā un sarunājas ar tuvinieku pieminekļiem. Kā teic lugas veidotāji – tēma nav viegla, taču Valmieras teātra iestudējumā stāsts tiekot pausts ļoti viegli, poētiski – komēdijas ietērpā. “Gruzīnu kultūrā ir ielikta prasme redzēt arī sāpīgas lietas komiskā gaismā,” vēsta izrādes pieteikums.

Lugas autors Rezo Gabriadze (1936) ir gruzīnu teātra un kino režisors, dramaturgs, gleznotājs un skulptors, kā arī slavenā Tbilisi Rezo Gabriadzes Leļļu teātra dibinātājs. Plašāk pazīstams Gabriadzes radošais veikums ir viens no padomju zinātniskās fantastikas kino šedevriem – kulta filmas “Kin dza dza” scenārijs. Kopumā Gabriadze radījis vairāk nekā 35 filmu scenārijus. Autors bieži uzskatīts par gruzīnu “nacionālo dārgumu”, padomju laikā viņš intelektuālo brīvību iemiesoja oriģinālā izpausmes formā – leļļu teātrī.

Pie R. Gabriadzes lugas iestudējuma ķēries režisors Mihails Gruzdovs, sakot: “Mani jau ļoti sen valdzina šī luga. Pirmkārt, tāpēc, ka visa mana bērnība pagāja Valmieras vecajos Vācu kapos pie Rīgas ielas, kas atradās pretim manai skolai. Tur bija skaisti pieminekļi, bet blakus – kafejnīca “Sports”, kuru visi gan sauca par “Mironīti”. Otrkārt, es gribēju to iestudēt tieši Valmierā, jo šeit pavisam nesen ir bijuši tādi sarežģīti uzvedumi, kā, piemēram, “Zojkina kvartira” un “Doktors Živago” Indras Rogas režijā. Tas, cik labi apmeklētas ir šīs izrādes, liecina, ka Valmieras skatītāji ir cilvēki, ar kuriem gribas runāt nopietni un par nopietnām lietām.”

Līdz šim R. Gabriadzes luga tikusi iestudēta tikai vienu reizi – Pītera Bruka teātrī Londonā, un šis fakts režisoram esot vēl lielāks izaicinājums: kā atrast īsto toni, noskaņojumu, melodiju, lai pavēstītu šo stāstu par cilvēku un pieminekļu satikšanos, par dvēselēm, kas nav radušas piedošanu un tāpēc nevar doties projām no zemes. “Tieši Valmieras teātrī strādā vienīgā aktrise, kas var nospēlēt galveno – aktrises Meri – lomu. Tā ir Dace Everss,” piebilst M. Gruzdovs.

Izrādes radošajā komandā ir arī komponists Arturs Maskats, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone un horeogrāfe Inga Raudinga. Kopā ar Daci Everss izrādē piedalās aktieri Imants Strads, Mārtiņš Meiers, Krišjānis Salmiņš, Marta Līne, Ingus Kniploks, Kārlis Neimanis, Kārlis Freimanis, Mārtiņš Liepa un Lelde Kalēja.

Augustā “Sudraba gaisma” izrādes būs skatāmas arī Rīgā, Valmieras teātra viesizrādēs Dailes teātrī.

Varbūt noder

Tuvākās izrādes Valmieras teātrī: 30., 31. V 18.30; 2., 3. VI 18.30, Rīgā, Dailes teātrī: 14. VIII 19.00; 15. VIII 13.00.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+