×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. jūnijs, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Nav iečīkstējušās pat tiesnešu krēslu atsperes
 (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Ekspremjers Dombrovskis atklātības stundā Dombura studijā izteicās, ka caurmērā kukuļošana valstī izskausta, politikā notiek ar zemu intensitāti, bet korupcija tiesu sistēmā pastāv un saglabājusies neizravēta. Kad Valdis bija degradējis Jūsu godības par Jūsu blēdībām, sabiedrība gaidīja tūlītējus pērkondārdus no Augstās Tiesas kā instinktīvu reakciju – melis! – un topošā eirokomisāra uzduršanu uz Temīdas asā zobena kā uz speķojamā iesma. Kopš tās “nomelnojošās” pirmdienas – ne pūsmiņas! Nav iečīkstējušās pat ne tiesnešu krēslu atsperes!

Kad prezidente Vīķe-Freiberga neapdomīgi minēja, ka tiesu varā būtu ieperinājusies sērga likt kabatā čaukstošo, tiesnešu korpuss sabangojās kā verdoša ūdens applaucēts. Par drausmīgo apvainošanu ķepā ņemšanā mūsu Vairiņu grēku nožēlnieces džutas maisā vilka pie kauna staba, lēja virsū žulti, pārmetot robus juridiskajā saprašanā. VVF vēl tika vaļā sveikā, nenotiesāta uz katorgu mūža ieslodzījumā bez tiesībām uz pirmstermiņa atbrīvošanu.

Bet drīz briesmīgs Ebola vīruss sāka pļaut valstī taisnākos cilvēkus. Divas tiesneses kā skaistas spoguļkarpas KNAB iedabūja savā ķeselē, rajontiesas priekšsēdētāju saņēma siltu par fiktīvu algu izrakstīšanu, Muižnieces kundzi pieķēdēja apsūdzēto solam, pilsoņi kurnēja, ka procesi velkas gadiem, prāvas atceļ un pārceļ, ārzemju investori lādējās par Latvijas Temīdas aklību, un arī vietējie ļaudis par dažu labu spriedumu brīnījās – vai tas spriests tiesas namā vai īru pabā, vai patiesuma vārdi ņemti no likumu krājumiem vai drīzāk no dzejoļu krājumiem. Cirkulējās runas, ka Jūsu godībām piestāvētu nevis bordo krāsas mantijas, bet rūsganās kā lapsām.

Komentāru nebūs! – bija totāla sistēmas atbilde. Kopš AT priekšsēdētājs ir Bičkoviča kungs, šī vara ir sabiedrībai neiesturmējams cietoksnis. Jau iepriekš mazrunīgie tiesneši tik neatkarīgi, itin kā uz sēdēm ierastos no Sarkanās planētas, pakavētos, pieņemot Zālamana lēmumu, un pāri pazemīgi noliektām galvām aiztrauktos atpakaļ izplatījumā, kas ir daudz augstāk un tālāk par baznīcas torņa zvanu.

Ļautiņiem ar lieliem ielāpiem juridiskajā izglītībā mēmais “komentāru nebūs” liek aicināt astrologus, ekstrasensus un sapņu tulkus, lai izburtos spriedumu taisīšanas, tiesāšanās kā pa ķēķi labirintos. Soģi, jurisprudences ērgļi, kuri māk latīņu valodu, ar izskaidrošanu latviski nenodarbojas. Bija cerība, ka tiesiskuma koalīcija veiks pasākumus tiesnešu “adaptācijā”, bet Bičkovičs palika nesatricināms, kā bijis. Nu, ja tiesu vara izturas kā asociāli elementi, atļaujiet vienkāršiem cilvēkiem spriest, ka mūsu tiesneši paņemti no arkla vai kurpniekdarbnīcām. Atļaujiet mērot, ka tiesu varas atpalicība ir milzīga salīdzinājumā ar attīstījušos politisko virsbūvi un sabiedrību kopumā. Un ekspremjers Dombrovskis taču zināja, ko runāja! Cik ilgi tiesneši neliksies zinis, ka pirtiņa deg? Varbūt viņi skatās meksikāņu seriālus, nevis intelektiem kārtu augstākos Dombura raidījumus. Un nemaz nenojauš, ka Valdis sitis pa pieri? Kopš viens otrs tiesnesis ar Sudrabu dibinājis partiju, ir gan nelāga jušana, ka ar galvu bordo talāros staigājušie nedraudzējas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Egils Līcītis ir malacis.Vajag plašākai sabiedrībai parādīt un biežāk rakstīt par policistu,prokuroru untiesnešu patvaļu mūsu valstī.

 2. Kārlis Galandrejs, jurists Atbildēt

  Var teikt, ka vairums tiesnešu, kuri “strādā” civilprocesā un it īpaši saistību tiesību jomā ar kredīta lietām, ir īpaši ieinteresēti kredītņēmēju prasības un sūdzības masveidīgi noraidīt pēc vienveidīgas metodoloģijas, proti, kredīta neatdošanas visos gadījumos vainīgs ir tikai kredīta ņēmējs, bet banka visos gadījumos ir svēta un nevainīga neatkarīgi no nepārvaramas varas, neatkarīgi no nejaušiem apstākļiem, neatkarīgi no kreditora un parādnieka sakrituma vienā personā ( CL 1857.pants) … Tiesu varas sistēmā ietilpstošā prokuratūra, ģenerālprokuratūru un ģenerālprokuroru Kalnmeieru ieskaitot, ar pat nekaunīgu tiesisko demagoģiju atsakās protestēt pat tādus tiesu nolēmumus, kas ir prettiesiski, nepamatoti un reizē netaisnīgi un neobjektīvi. Prokuroru skatījumā viņu kolēģu tiesnešu nolēmumi kredītu lietās ir pareizi un nav nekāda pamata tos protestēt.
  Valstī valda tiesiskā patvaļa, ko nekādā veidā nav iespējams ne pārvarēt, ne nosodīt, ne panākt šo kategoriju lietu taisnīgu un objektīvu izlemšanu nevienā instancē. Tiesu varas subjekti kopā ar likumdevēju izveidojuši savstarpēju sistēmu, kas paralizē indivīdu centienus tiesā panākt objektīvu un taisnīgu lietu izmeklēšanu un izlemšanu – Saeima devusi apelācijas instances tiesnešiem tiesības noraidīt sūdzības bez noraidījuma pamatošanas, piemēram, civilprocesa likuma 447.1. pantu. Tiesneši tad nu drīkst neizskatīt pat prasījumus pēc būtības, drīkst noraidīt prasījumus un sūdzības, neatsaucoties uz tiesību normām. Apelācijas tiesa atstās spēkā, prokurors neprotestēs.
  Būtībā Latvijā ir likvidēta apelācijas tiesas sūtība, apelācijas instance pārvērsta par atrakstīšanās kantori. Tiesneši iecelti “uz mūžu”, neaizskarami, viņu nolēmumi, ar ironiju sakot, vienmēr ir objektīvi un pareizi, bet tas indivīds tikai cenšoties novilcināt lietas izskatīšanu, viņa argumenti esot tikai viņa subjektīvi uzskati un tāpēc nepareizi…
  Nav kam un nav kur taisnību meklēt, jo nav kārtīgas tiesu darba uzraudzības un kontroles, kāda tā ir, piemēram, Kazahstānas Republikā ( Sk. Google meklētājā Гражданский процесуальный кодекс республики Казахстан) Tas ir, vienkārši sakot, ideāls. Bet mūsu likumdevēji tā vietā cenšas vien paātrināt lietu izskatīšanu tiesās, atņemot cilvēkiem tiesības uz taisnīgu un objektīvu tiesu…
  Man ir piemēri, ar kuriem var pilnīgi pamatot feļetonista Līcīša teikto, ka šādi spriedumi nav pamatoti ar likumiem, bet ar metaforām „no dzejoļu krājumiem”…

 3. Labi pamanīts!Un spēcīgi uzrakstīts.Visiem jābūt caurspīdīgiem, tikai ne tiesām, kas mazos zagļus kar, bet…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+