Komerclikuma izmaiņas 0

10. jūlijā stājās spēkā būtiski grozījumi Komerclikumā, kas tagad papildināts ar jaunu nodaļu par ierobežojumiem darījuma slēgšanai ar sabiedrības dibinātāju, dalībnieku, valdes vai padomes locekli un saistīto personu.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Komerclikuma 139.1 pantā definēts, kas ir saistīta persona. Jāņem vērā, ka citos likumos (“Par uzņēmumu ienākuma nodokli”, “Par nodokļiem un nodevām” un muitas tiesību aktos) ir atšķirīga definīcija. Ar sabiedrības dibinātāju, dalībnieku, valdes vai padomes locekli saistītā persona Komerclikuma izpratnē ir:

1) persona, kura ir sabiedrības dibinātāja, dalībnieka, valdes vai padomes locekļa radinieks līdz otrajai radniecības pakāpei, laulātais vai svainis līdz pirmajai svainības pakāpei, vai persona, ar kuru viņam ir kopīga saimniecība;

CITI ŠOBRĪD LASA

2) cita komercsabiedrība, kurā kapitālsabiedrības daļu vai personālsabiedrības ieguldījuma (kapitāla) daļu vairākums pieder dibinātājam, dalībniekam, valdes vai padomes loceklim;

3) cita kapitālsabiedrība, kurā dibinātājs, dalībnieks, valdes vai padomes loceklis ir valdes vai padomes loceklis.

 

Tātad cilvēks, ar kuru dzīvo nereģistrētā laulībā jeb civillaulībā un ar kuru ir kopīga saimniecība, arī skaitās saistīta persona un ir līdzatbildīga likuma priekšā par darījumu veikšanu. Līdz šim tāda definējuma nebija, un personas veica darījumus, kas likuma ietvaros nelīdzinājās saistītu personu aktivitātēm.

 

Tāpēc šie darījumi nebija atsevišķi jāatšifrē ne gada pārskatā, ne uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā.

Ja SIA divu gadu laikā pēc tās nodibināšanas ar dibinātāju, dalībnieku vai saistīto personu slēdz darījumu par tādas mantas iegūšanu, kuras vērtība pārsniedz vienu desmitdaļu no sabiedrības pamatkapitāla (piemēram, 1/10 no 2000 = 200 latu), tagad dalībnieku sapulcei jāapstiprina darījuma slēgšana vai jādod tai piekrišana. Darījums, kura rezultātā manta tiek iegūta no dibinātāja vai dalībnieka, stājas spēkā tikai pēc tam, kad to apstiprinājusi dalībnieku sapulce.

Uz mikrouzņēmumu attiecas tie paši nosacījumi. Ja dalībnieku sapulces apstiprinājums un piekrišana nav iegūta, var uzskatīt, ka darījums nav likumīgs, un to var neatzīt. Visbiežāk saistītās personas iegulda uzņēmumā nekustamo īpašumu, lai tam palielinātu vērtību un pēc tam to pārdotu ar samazinātiem nodokļiem vai izmantotu dzīvošanai.

Reklāma
Reklāma

Noteikumi attiecas arī uz gadījumiem, kad manta no personas iegūta vairākkārt un tās vērtība kopā pārsniedz, piemēram, šos 200 latus. Šādā gadījumā dalībnieku sapulces apstiprinājums vai piekrišana nepieciešama pēdējam darījumam, kura rezultātā šī robeža tiek pārsniegta, kā arī katram turpmākajam darījumam.

Mantu novērtē sertificēts vērtētājs saskaņā ar Komerclikuma 154. panta noteikumiem. Ierobežojumi neattiecas uz gadījumiem, kad manta iegūta sabiedrības parasti veicamās komercdarbības ietvaros par parasto vērtību, bezatlīdzības darījumā, izsolē, biržas darījumā vai saskaņā ar tiesas nolēmumu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.