Publicitātes foto

Komforts vai arī ekonomisks siltums 0

Dzīvojamā mājā arī mūsdienās bez centrālapkures katla nevar iztikt, ja vien neizvēlas sentēvu laikos populāro krāsns–plīts–kamīna apkuri. Šobrīd tirgo cietā, šķidrā kurināmā, gāzes un elektriskos apkures katlus – katram ir savas priekšrocības un trūkumi, un parasti pircēja izvēle svārstās starp komfortu un ekonomiju.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Komforts nozīmē iespēju telpās automātiski regulēt temperatūru, vieglu sistēmas apkalpošanu un izvairīšanos no dažādiem degšanas blakusproduktiem, tostarp smakām. Ar ekonomiju saprot summu, ko izmaksā apkures sistēma ar uzstādīšanu, nepieciešamās siltumenerģijas izmaksas un sistēmas apkalpošanas izdevumi. Nedrīkstētu aizmirst arī stabilitāti un drošību. Augstāko komforta līmeni un labākos higiēnas apstākļus sniedz ar elektrību sildāmie, piemēram, jonu katli. Tomēr tad jārēķinās ar lielākiem ikmēneša izdevumiem, jo elektroenerģija pagaidām ir dārgāka nekā citi kurināmie. Augstu komforta līmeni ar vidējām izmaksām nodrošina gāzes katli, bet ekonomisku apkuri ar darbietilpīgu apkopi un zemu komforta līmeni iegūsiet ar malkas katliem. Izvēloties katlu, jāpievērš uzmanība arī apkures materiālu pieejamībai un cenām. Katlu kurināšanai lieto malku, šķeldu, granulas, briketes, kūdru, akmeņogles, gāzi vai šķidro kurināmo.

 

Apkures katli

Tradicionāli vieni no populārākajiem ir universālā tipa čuguna apkures katli, ko kurina ar cieto kurināmo. Mazā kurtuve un īsās dūmejas vairāk der oglēm, kas sadeg ar īsu liesmu, nekā malkai, kas sadeg ar garu liesmu. Tāpēc, kurinot ar malku, samazinās katla lietderības koeficients. Toties malkas dedzināšanai vairāk piemēroti tērauda katli, kā garajās dūmejās dūmgāzes atdod vairāk siltuma. Tā kā, kurinot ar oglēm, katla ekspluatācijas mūžs samazinās, kurtuvē izmanto speciālus keramikas vai čuguna ieliktņus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Malkas gāzģenerācijas katli darbojas līdzīgi parastajiem katliem, bet ventilatora dzītas deggāzes no augšējās sadedzināšanas kameras plūst uz lejas kameru un tur izdeg. Pieaugot kurtuves temperatūrai, deggāzes var sadedzināt pilnīgāk. Daži speciālisti gan atzīmē, ka salīdzinājumā ar parastajiem malkas katliem šie katli nodrošina tikai lielāku komfortu, nevis reālu ekonomiju.

Latvijas tirgū iecienīti ir dažādas jaudas granulu katli, kas dāvā ievērojamas ērtības: pāris reizes nedēļā tvertnē jāieber granulas un jānotīra katla iekšējās virsmas no sodrējiem. Lai arī granulas ir padārgas, tās ir ekoloģiskas, lielākoties ražotas no vietējiem mežsaimniecības un kokrūpniecības atkritumiem.

Centrālapkures katla jaudu izvēlas atbilstoši apsildāmās platības tilpumam, ārējo konstrukciju siltumnoturībai un plānotā komforta līmenim. Tāpat nepieciešams prognozēt siltā ūdens patēriņu mājsaimniecības vajadzībām, rēķināties ar katla lietderības koeficientu un iespējamiem krīzes momentiem.

 

Radiatoru izvēle

Apkures radiatoru izmērus izvēlas, vadoties pēc ražotāju dotajām parametru tabulām, atbilstoši telpas tilpumam un iespējamiem siltuma zudumiem. Sildķermeņus izvieto telpas apakšā gar ārsienām, vislabāk zem logu ailām. Radiatoru siltumatdeves regulēšana ar speciālu ventili palīdz ekonomēt un nodrošināt vienmērīgu siltumu. Regulēšanu optimizē ar automātiskajiem regulatoriem. Piemēram, termostatiskie vārsti ar termogalvām radiatora karstumu maina atkarībā no telpas temperatūras.

Radiatori siltumu dod starojuma un konvekcijas veidā. Konvekcijas veidā sasilušais gaiss ceļas uz augšu, bet starojuma veida siltumatdeve labāk sasilda telpas apakšējo daļu. Tērauda radiatori ir ļoti viegli kopjami, tomēr tie tikai ap 10% siltuma izstaro un pārējos 90% atdod telpai konvekcijas veidā. Ja guļvieta atrodas tiešā tuvuma pie radiatora, spēcīgā gaisa plūsma rada diskomfortu. Čuguna sekciju radiatori izstaro ap 25% siltuma un 75% siltuma atdod telpai konvekcijas veidā, tāpēc no komforta viedokļa tie ir labāki, tomēr grubuļainā virsma grūtāk kopjama.

Reklāma
Reklāma

 

Cauruļu sistēma

Apkures cauruļu sistēmu santehniķi tēlaini salīdzina ar cilvēka asinsriti. Izvēloties to diametrus, ņem vērā cauruļu garumu un sistēmas īpatnības, jo caurulei jānodrošina siltumnesēja caurplūde noteiktā ātrumā. Izvēloties apkures cauruļu tipu, ņem vērā apkures sistēmas darba temperatūru un spiedienu.

Radiatorus var pieslēgt virknes un paralēlā slēgumā. Padomjlaikā tradicionāli izmantoja viencauruļu slēgumu, kurā radiatorus saslēdza virknē. Tātad ieplūstošā siltumnesēja temperatūra katrā nākamajā radiatorā krītas. Tas jāņem vērā, izvēloties radiatoru izmērus, jo attālāko radiatoru izmērus var nākties palielināt. Lai arī sistēmas priekšrocība ir neliels cauruļu daudzums, individuālā siltuma patēriņa regulēšana ir sarežģīta.

Tagad populārāks ir divcauruļu pieslēgums, tad radiatoros temperatūra izlīdzinās un siltumatdevi viegli regulēt ar termostatiskajiem vārstiem. Divcauruļu sistēmā var pieslēgt individuālos dzīvokļa siltuma skaitītājus un reāli ieekonomēt.

Siltumnesēja kustību apkures sistēmā nodrošina cirkulācijas sūknis, kas, pareizi uzstādīts, palielina arī katla lietderības koeficientu. Pārlieku jaudīgs sūknis trokšņos un patērēs daudz elektroenerģijas.

Tā kā siltumnesējs sasilstot izplešas, no slēgtas sistēmas nepieciešams novadīt lieko šķidrumu. Šim nolūkam izmanto ar inertu gāzi pildītas membrānas tipa izplešanās tvertnes. Kad spiediens palielinās, siltumnesējs ieplūst tvertnē un gumijas membrāna saspiež gāzi. Izvēloties izplešanās tvertni, svarīgs ir apkures sistēmas tilpums. Drošības vārsts, kas sastāv no korpusa, atsperes un korķa, pasargā katlu un apkures sistēmu no pārmērīgi augsta siltumnesēja spiediena. Ja sistēmas spiediens pārsniedz atsperes pretošanās spiedienu, korķi atspiež no kanāla un lieko siltumnesēju novada, līdz spiediens samazinās un atspere atkal nospiež korķi.

Paaugstinoties apkures sistēmā ūdens temperatūrai, no tā izdalās gaiss, kas sistēmā var radīt korķus un apgrūtināt šķidruma cirkulāciju. Problēmu risina automātiskais vai ar roku darbināmais atgaisotājs. Automātiskais atgaisotājs sastāv no korpusa ar tērauda pludiņu. Uzkrājoties gaisam, pludiņš nokrīt. Caur atvērto sprauslu izplūst gaiss, līdz korpusā ieplūstošais ūdens pludiņu uzspiež uz augšu, aizverot gaisa izvades sprauslu.

Tā kā pareizi izveidot apkures sistēmu ir sarežģīti, vislabāk uzticēt apkures sūkņa izvēli un citas delikātas lietas sertificētam santehniķim. Visus lielumus parasti labi pārzina centrālapkures katlu tirgotāji solīdā uzņēmumā. Bez katla cenas svarīgs ir arī firmas brends un pēcgarantijas apkope. Lai iegūtu labāko piedāvājumu, jāaptaujā vairāki uzņēmumi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.