×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Komisija vienojas stiprināt latviešu valodu radio (5)

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Lai veicinātu valsts valodas stiprināšanu medijos, radio stacijām, kurām izsniegtajās apraides atļaujās noteikts, ka vismaz pusei programmu jābūt valsts valodā, būs jāpāriet uz apraidi tikai latviešu valodā.

To paredz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas otrdien konceptuāli atbalstītie grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, informē Saeimas Preses dienestā.

Likumprojekts paredz, ka radiostacijas valsts valodā drīkstēs bez ierobežojumiem iekļaut raidījumus vai raidījumu fragmentus arī svešvalodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.

Savukārt radiostacijas, kurām pašreiz apraides atļaujā programmas daļa latviešu valodā noteikta mazāka par pusi, varēs izvēlēties – veidot programmu valsts valodā vai svešvalodā. Radio programmas, kas veidos saturu svešvalodā, drīkstēs bez jebkādiem ierobežojumiem iekļaut raidījumus valsts valodā bez pienākuma nodrošināt tulkojumu svešvalodā.

Grozījumu mērķis ir atteikties no šobrīd radiostaciju apraides atļaujās noteiktajiem procentuālajiem ierobežojumiem, kādai daļai programmu jābūt valsts valodā un kādai – svešvalodā.

Pašlaik virkne radiostaciju formāli izpilda apraides atļaujās noteiktos valodu ierobežojumus, tomēr praksē tos ir viegli apiet, piemēram, saturu latviešu valodā raidot vēlu vakarā, naktī vai agri no rīta, komisijas sēdē skaidroja mediju nozares eksperti.

Komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) lūdza Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi iesniegt detalizētu likumprojekta risku analīzi, iekļaujot tiesvedības, latviešu valodas lietojuma telpas samazināšanās un satura kvalitātes risku analīzi. Tāpat likumprojektu komisija lūgs vērtēt tiesībsargam un Tieslietu ministrijai.

Piedāvātie likuma grozījumi stiprinās latviešu valodas lomu Latvijas kultūrvidē, vienlaikus veicinot sabiedrības integrāciju, jo lielākam skaitam programmu būs jābūt tikai valsts valodā un programmām svešvalodās nebūs nekādu ierobežojumu izmantot valsts valodu, uzskata likumprojekta autori. Tāpat regulējums būs labvēlīgāks attiecībā uz mazākumtautību tiesībām lietot savu valodu un tiesības uz vārda brīvību.

Pašlaik radio klausītāji var dzirdēt 37 radiostacijas latviešu valodā, 17 radiostacijas, kas raida pilnībā vai galvenokārt svešvalodā, un 13 radiostacijas, kam puse programmu ir svešvalodā un puse – valsts valodā, informē likumprojekta autori.

Likumprojekts trīs lasījumos vēl jāskata Saeimā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Politkorekais formulējums”svešvalodas” jāaizstāj ar “krievu”valoda.Kāpēc liekuļot?

    • krievu valoda Latvijā ir arī okupantu un okupācijas varas valoda! Bez deokupācijas un dekolonizācijas krieviskošana turpināsies.

  2. Nebūs laika VIENMĒR PIRMAJAM sākt runāt LATVIEŠU VALODĀ. Tam DOTAJĀ MOMENTĀ pastāvīgi MAČOS jācīnās par labāku POZICIJU augstākajā DIVĪZIJĀ.

  3. Vispirms mēģiniet runāt LATVIEŠU VALODĀ!!! Latvijas radio vajadzīgs VALODNIEKS! Iemāciet latviešu valodu VIENMĒR PIRMAJAM!!!

    • Valodnieks vai vārdnīca noderētu arī citiem žurnālistiem, kas krievu radiostaNcija lieto latviešu raidstacija vietā.

Draugiem Facebook Twitter Google+