×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Komisijas secinājums: Mežaparka estrāde nespēj nodrošināt vairāk nekā 10 000 dalībnieku drošu atrašanos tajā (3)

Foto-TImurs SubhankulovsFoto-TImurs Subhankulovs

Mežaparka Lielās estrādes infrastruktūra nespēj nodrošināt dalībnieku veselībai drošu un organisma fizioloģiskās uzbūves normālai funkcionēšanai atbilstošu vairāk kā 10 000 dalībnieku vienlaicīgu atrašanos tajā, secinājusi XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku darba organizācijas izvērtēšanas komisija.

Komisija gala ziņojumā norāda, ka estrāde nevar nodrošināt drošu ļoti masveidīga kolektīva atrašanos tajā, neskatoties uz to, ka koru un deju kolektīvu dalībnieku vēlme piedalīties svētkos ir ļoti liela, kā arī tas ir stimuls iesaistīt skolēnus tautas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.
Šis secinājums saskan ar Latvijas Ārstu biedrības (LĀB), kā arī tiesībsarga paustajām bažām par to, ka bērni jutušies slikti pārspīlētās programmas un pārmēru lielā dalībnieku skaita dēļ, kas radīja pārlieku nogurumu.

LĀB vasarā norādīja, ka nepietiekama vieta uz skatuves bērniem var rezultēties stresā. Komisija secināja, ka pārsniegtais pieļaujamo dalībnieku skaits var būt cēlonis ortostatiskajam stresam, izraisot ģībšanu un, iespējams, provocējot apkārtējiem panikas reakciju.

Komisija secināja, ka laiks koru pulcēšanai un izvietošanai uz skatuves bija nesamērīgs un radīja neērtības. Komisija uzsvēra, ka, piemēram, ja šajā laikā bija plānota dalībnieku ēdināšana, tad ēdiena uzņemšanas laiks izrādījās nesamērīgi īss, turklāt šajā laikā dalībniekiem bija jānokļūst savā mītnes vietā.
Kā ziņots, XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizācijas izvērtēšanas komisija pēc vairāk nekā mēnesi ilga darba secināja, ka bērnu ģībšanai svētku ģenerālmēģinājuma laikā nav izvirzāms viens konkrēts iemesls.

No komisijai pieejamās informācijas secināts, ka viens no galvenajiem iemesliem ir nepareiza dienas režīma ievērošana, kā rezultātā radies nogurums. Par labu nav nācis arī silto pusdienu trūkums, kā arī konstatēta dehidratācija. Skolēnu slikto pašsajūtu izraisīja arī krasā gaisa temperatūras maiņa. Savukārt saspiestība estrādē skolēniem radīja stresu, radot panikas lēkmi.

LETA jau ziņoja, ka 11.jūlija vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus.

Pēc notikušā izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile izdeva rīkojumu par komisijas izveidi svētku organizācijas izvērtēšanai. Komisijai jāsniedz secinājumi par aizvadītajiem svētkiem un ierosinājumi turpmāko svētku rīkošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Mazināsim dalībnieku skaitu Dziesmu svētkos – būs līdzekļu ekonomija. Noteiksim skolēnu skaitu klasē – slēgs skolas – būs ekonomija. Aizbrauks uz citām valstīm – būs …..? Dziesmu svētkiem gatavojās vairākus gadus, skolēni vēlas dziedāt, dejos, svinēt SVĒTKUS. Arī šogad daudziem atteica. Pārdomātāk jāorganizē svētku sagatavošana, mēģinājumi un visu var atrisināt, kā to darīja iepriekšējos svētkos. Arī tad ģība, bet mediķi atradās dziedātāju vidū un sniedza palīdzību uz vietas, nenesot paģībušos nestuvēs visiem redzami pa priekšu.

  2. 10000 pieaugušo ir vairāk kā 12000 bērnu. Kapēc estrādes apsaimniekotāji nevar beidzot pateikt neko konkrētu? Piemēram, pieļaujamais svars, nevis abstraktas cilvēkvienības?

  3. Ne tikai ģība, bet noģībuši raustījās krampjos. Vai činavnieki šo faktu analizēja savos raganu saietos, vai slēpj joprojām?

Draugiem Facebook Twitter Google+