×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. februāris, 2017
Drukāt

Komisiju paplašina, bet pie čekas maisiem netiek (11)

Foto: LETAFoto: LETA

VDK izpētes komisija, priekšplānā tās priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.

Valdība apstiprinājusi priekšlikumu papildināt Latvijas PSR VDK zinātniskās izpētes komisiju ar vēl trim locekļiem, tādējādi palielinot komisijas dalībnieku skaitu līdz 22.

VDK izpētes komisija tiek papildināta ar vēstures doktoriem Dzintaru Ērgli un Uldi Krēsliņu, kā arī ar filoloģijas doktori Ingunu Dauksti-Silasproģi. Šie amati nav algoti. Agrāk šie cilvēki jau sadarbojās ar komisiju kā pieaicinātie eksperti.

Jautājums par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā (TSDC) glabātās Latvijas PSR VDK aģentu kartotēkas – čekas maisu – un citas VDK darbību atspoguļojošas dokumentācijas pieejamību pētniekiem jo­projām ir aktuāls, pavēstīja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

Janvāra sākumā komisijas priekšsēdētāja vietniece Kristīne Jarinovska publiski paziņoja, ka kopā ar vēl diviem komisijas locekļiem – priekšsēdētāju Kangeri un Didzi Šēnbergu nolēmuši “izmēģināt laimi” un pieteikties darbā SAB, lai beidzot varētu piekļūt čekas maisiem. Jāteic, ka pirms pāris gadiem SAB jau pats izteica pētniekiem tādu piedāvājumu, taču tad šķita, ka komisija ar specifiskajiem čekas dokumentiem varēs iepazīties tāpat. “Ar SAB tā lieta pagaidām stāv uz vietas. Patlaban par šo jautājumu notiek sarakste,” komentēja Kangeris. Komisijas vadītājs neuzņēmās prognozēt, kā jautājums varētu risināties, taču dokumentu pieejamības lietā SAB viedoklis “izskatās, ka vairs nav tik krass kā agrāk”: “Mums palicis iespaids, ka Maizīša kungs jau tikai pilda likumu un pats šajā ziņā neko nenosaka.” SAB apstiprinājis, ka “iespēju robežās” atbalstīs komisiju, taču iepazīties ar dienesta rīcībā esošajiem čekas dokumentiem pagaidām traucējot pastāvošajos normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības. Tostarp jautājums, vai bijušie čekas dokumenti ir vai nav valsts noslēpums, joprojām ir diskutabls.

Jāteic, vēsturnieku aprindās jau kādu laiku neoficiāli dzird kritiskus izteikumus arī par pašas VDK zinātniskās izpētes komisijas darbu, tajā skaitā šaubas par atsevišķu sagatavoto publikāciju augstvērtīgumu un tāpat izvēli iesaistīt komisijas darbā jaunos bakalaurus. Tematika tomēr ir ļoti specifiska un prasa no cilvēka priekšzināšanas, kā arī pieredzi arhīva darbā, bez kuras var viegli kļūdīties vai pieļaut neprecizitātes. Tāpat tiek runāts, ka komisijai vairāk vajadzētu pievērsties darba kvalitātei.

VDK zinātniskās izpētes komisija tika izveidota 2014. gadā ar nolūku vēsturiski un juridiski izpētīt Latvijas rīcībā esošos VDK dokumentus un izvērtēt materiālo un morālo kaitējumu, ko bijusī VDK nodarījusi Latvijai un tās iedzīvotājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Intresanti kāds stāvoklis kaimiņos Igaunijā,Lietuvā ar tiem maisiem….varbūt jātaisa referendums agri vai vēlu vienreiz jau skaidrībā jātiek…..tikai vajag kas organizē atbalstitāju būtu….ņemt piemēru no Rumānijas

 2. Krējums vēl nav nosmelts, kad paliks tikai tie kuri būs pa skuju taku aizgājuši, tad jau atvērs.

 3. Kad vienreiz beigsies šī tautas muļķošana un komisija reāli varēs sākt strādāt?! Tiesiska valsts! Izsmiekls…

 4. Izskatās, ka tā izpētes komisija tik vien ir kā vēl viens kārtējais naudas pumpītis, kas nosūc nodokļu maksātāju naudu.

 5. Nav pieņemami, ka bezdarbību un jautājuma nerisināšanu nu politkorekti apzīmē ar “pilda likumu”. Likums nav bremze!

 6. Čekas maisos ir iegrābies SAAB un DP gan jau, un kā var laist klāt. Vajag pieprasīt lustrāciju, kaut vai iesniegt farsa pēc iniciatīvu “mana Balss.lv. Ko teiks tauta?

  Vienīgais, LUSTRĀCIJU. Tas nekas, ka par vēlu, Nekad nebūs par vēlu.

 7. Tieslietu ministrs tač NA biedrs, mazspēja apzināta.

 8. realas maitas – ta latvijas politmafija- / UN TO SAUC PAR RIETUMU DEMOKRATIJU///

 9. Kas notiek Latvijā???

 10. viss ir nekaunīga laika stiepšana Atbildēt

  Pati tāda “IZPĒTES KOMISIJA ” ir ņirgāšanās par
  čekas upuriem !

 11. Kadus vel loceklus,kadus maisus-pilna Riga ar bijusajiem cekas kadru virsniekiem,tikai tagad vini augsti godati biznesmeni,profesori un viniem klat tikt rokas par isu.

Draugiem Facebook Twitter Google+