×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. aprīlis, 2015
Drukāt

Komorovskis nosoda FIB direktora apgalvojumus par Polijas vainu holokaustā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis nosodījis ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktora Džeimsa Komija nesenos apgalvojumus, ka Polija esot līdzvainīga holokaustā.

Polijas Ārlietu ministrijas lēmums izsaukt ASV vēstnieku Stīvenu Mallu, reaģējot uz FIB direktora spriedumiem, ir “adekvāta reakcija”, raidorganizācijai TVP sacīja prezidents. “Ir jāveic rūpīgs darbs, lai kliedētu sliktos, kļūdainos un kaitīgos stereotipus par poļiem”, norādīja Komorovskis.

Polijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka tā ir pieprasījusi oficiālu ASV atvainošanos par FIB direktora apgalvojumiem. ASV vēstnieks Stīvens Malls “saņems protesta notu un uzaicinājumu atvainoties” par FIB direktora spriedumiem, tviterī paziņoja Polijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Marcins Voicehovskis.

Komija apgalvojumi publikācijā laikrakstā “The Washington Post” izraisījuši sašutumu poļu politiķu vidū un medijos, kas viņa spriedumos saskata pārmetumus, ka Polijai it kā būtu bijusi zināma loma nacistiskās Vācijas īstenotajā ebreju genocīdā. “Šo slaktiņu [holokaustu] vadīja slimi un ļauni cilvēki, bet šiem slimajiem un ļaunajiem līderiem pievienojās, sekoja cilvēki, kas mīlēja savas ģimenes, nesa zupu slimam kaimiņam, gāja uz baznīcu un ziedoja labdarībai. Labi cilvēki palīdzēja noslepkavot miljonus. Viņu prātos Vācijas un Polijas, un Ungārijas, un tik daudzu citu vietu slepkavas un līdzzinātāji nedarīja neko ļaunu,” publikācijā “Kāpēc es pieprasu, lai FIB aģenti apmeklē Holokausta muzeju” norādīja Komijs.

ASV vēstnieks Malls svētdien Polijas galvaspilsētā Varšavas geto sacelšanās 72. gadadienas sarīkojumā jau sniedzis neoficiālu atvainošanos. “Jebkuri pieļāvumi, ka Polija vai kāda cita valsts vēl bez nacistiskās Vācijas būtu atbildīga par holokaustu, ir kļūda, tas ir kaitīgi un aizvainojoši,” sacīja vēstnieks.

Vēsturniece Anna Aplbauma – Polijas parlamenta spīkera Radoslava Sikorska sieva -, svētdien rakstot “The Washington Post”, nosodīja FIB direktora apgalvojumus. “Kara laikā tādas Polijas valsts vispār nebija,” uzsvēra vēsturniece. “Patiesībā tāpēc, ka nebija poļu valsts, vācieši varēja radīt patvaļas un vardarbības pasauli – tādu, kurā ikviens varēja tikt patvaļīgi noslepkavots, ikviens ebrejs varēja tikt deportēts un ikviens polis, kurš palīdzēja kādam ebrejam, varēja tikt uz vietas nošauts kopā ar savu ģimeni. Ar daudziem tas arī notika.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+