×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Kompensācijas

Foto - LETAFoto - LETA

No nākamā gada plānots atsākt kompensāciju izmaksu par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās dabas teritorijās. To paredz likums “Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās”, kas stāsies spēkā šā gada 1. jūnijā.

 

Atsakoties no vienreizēja maksājuma par saimnieciskās darbības ierobežojumiem, jaunais regulējums paredz ieviest ikgadējos atbalsta maksājumus un kompensācijas gan no Eiropas Savienības fondu, gan valsts budžeta līdzekļiem, ko varēs saņemt zemes īpašnieki. Likums paredz atbalsta maksājumus par lauksaimnieciskās un mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās, Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos.

Dabas rezervātā vai citas aizsargājamās teritorijas dabas rezervāta, stingrā režīma vai regulējamā režīma zonā kā kompensācijas mehānisms ir saglabāta zemes atpirkšana neapbūvētai zemei.

Jaunajā regulējumā saglabāta arī līdzšinējā kārtība, kas paredz: ja zemes īpašniekam uzlikts sods par pārkāpumiem vidē, kompensācijas pieprasījumu izskata tikai tad, ja naudas sods ir samaksāts un atlīdzināti arī videi nodarītie zaudējumi. Tāpat saglabāts regulējums par kopīpašumu – ja zemes īpašums pieder vairākiem, kompensāciju var prasīt, savstarpēji vienojoties.

Zemes īpašniekam, kurš pieteicies atlīdzības saņemšanai pēc 2009. gada 31. decembra, bet kuram tā vēl nav aprēķināta un izmaksāta, to aprēķinās un izmaksās no 2014. gada, ja īpašnieks nav pieteicies ikgadējā atbalsta maksājuma saņemšanai vai zemes atpirkšanai.

Savukārt atbalsta maksājumus par saimnieciskās darbības ierobežojumiem mikroliegumos varēs izmaksāt, tiklīdz būs pieejams finansējums no ES fondu līdzekļiem.

Ar šī likuma pieņemšanu spēku zaudē likums “Par zemes īpašnieku tiesībām uz kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos”, ko pieņēma 2005. gadā un kas daļēji arī stājās spēkā, jo, sākoties finanšu krīzei, likuma darbība tika apturēta.

 

UZZIŅA

Ikgadējo atbalsta maksājumu apjoms ir 4,06 miljoni latu, ko plānots segt no ES fondu līdzekļiem, un 0,46 miljoni latu no valsts budžeta līdzekļiem. Zemes atpirkšanai būs nepieciešami 1,9 miljoni latu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+