×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. septembris, 2014
Drukāt

Kompensācijas procenti – vislētākajam medikamentam 
zāļu grupā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

“Man ārsts izrakstīja zāles (“Vidotin” 8 mg) asinsvadu paplašināšanai ar 75% kompensāciju. To cena uz iepakojuma Saldus aptiekā bija 10,62 eiro, taču man par tām vajadzēja samaksāt 4,95 eiro. Kur tad ir solītā 75% atlaide?” Edvīns Vēdzele Saldū

Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa skaidro, ka no kompensējamo zāļu saraksta valsts kompensē lētākās no vienlīdzīgas iedarbības zālēm 50%, 75% vai 100% apmērā (atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra). Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm jāsedz viņam pašam.

Piemēram, ja izrakstītas konkrētas zāles ar 75% kompensāciju, kas maksā desmit eiro, taču lētākās zāles šajā grupā ar vienādu aktīvo vielu maksā astoņus eiro, tad valsts sedz 75% no lētāko zāļu cenas (šajā gadījumā – sešus eiro) un atlikušie četri eiro jāsedz pašam pacientam.

Lai veicinātu lētāku medikamentu lietošanu un mazinātu iedzīvotāju līdzmaksājumus par zālēm, kopš 2012. gada sākuma, pirmo reizi izrakstot pacientam kādai diagnozei paredzētās zāles, ārstam receptē jānorāda vispārīgais zāļu nosaukums, un farmaceitam ir pienākums izsniegt lētāko no šīs grupas medikamentiem. Ja šīs zāles nesniedz vēlamo rezultātu, tad nākamajā reizē ārsts var izrakstīt nākamās lētākās zāles, jau norādot konkrēto zāļu nosaukumu.

Izrakstīt konkrētu dārgāku medikamentu ārsts drīkst arī gadījumā, ja ārstēšana ar šo medikamentu pacientam uzsākta pirms 2012. gada 1. janvāra. Taču arī šajā gadījumā pacients var konsultēties ar ārstu par iespēju terapiju aizvietot ar lētākām zālēm.

Vadoties pēc kompensējamo zāļu saraksta, zāles “Vidotin” 8 mg nav lētākās savā zāļu grupā, tāpēc ieteicams precizēt pie sava ārstējošā ārsta, kāpēc izvēlēts tieši šis, nevis lētāks medikaments.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+