×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. septembris, 2014
Drukāt

Kompensācijas par zaudējumiem piensaimniekiem sola vēl šogad

Foto - LETAFoto - LETA

ES lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs vakar Ministru kabinetā premjerei Laimdotai Straujumai solīja kompensācijas piensaimniekiem izmaksāt līdz gada beigām.

To solīja ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs, kas ceturtdien bija ieradies vizītē Latvijā, lai tiktos ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un lauksaimniecības nozares pārstāvjiem. Dačans Čološs uzskata, ka kompensācijas jāizmaksā līdz gada beigām, jo nevienam nav vajadzīgas novēlotas kompensācijas. To apmērs gan pagaidām nav zināms un būs atkarīgs no katras dalībvalsts aprēķiniem.

Komisārs arī pauda, ka ES dalībvalstīm būs precīzi jānosaka, kas ietekmē viņu piena ražotājus un kas ir efektīvākais veids, lai nodrošinātu labu tirgus situāciju ar pareiziem lēmumiem, un kāda veida kompensācijas EK varētu atbalstīt. Svarīgi, lai palīdzību saņemtu konkrēts lauksaimnieks, kuru ietekmējušas sankcijas. Tiesa, būšot jāņem vērā ES budžeta iespējas, tāpēc ar simtprocentīgām zaudējumu kompensācijām rēķināties nevarēs. “Zināmas rezerves ir, ko varam mobilizēt, bet vajadzēs piemērot budžeta disciplīnu, lai nevajadzētu veikt tiešās iemaksas,” sacīja komisārs. Paralēli kompensācijām viņš mudina meklēt arī jaunus tirgus, lai pārorientētu eksporta stratēģiju uz citām valstīm. Jau šobrīd ES tiek mobilizēti resursi reklāmas kampaņām jaunu tirgu meklēšanā.

Uz jautājumu, vai piena pārstrādātāji var rēķināties ar eksporta subsīdijām, viņš atbildēja noliedzoši. Šobrīd piena cenas pasaulē ir konkurētspējīgas, un, ja gadījumā tiktu piešķirtas eksporta subsīdijas, cenas mainītos, kas negatīvi ietekmētu pasaules tirgu, it īpaši nabadzīgākās valstis. Tā vietā paredzēts mēģināt palielināt budžetu atbal­stam dalībvalstīm jaunu tirgu meklējumos, pauda D. Čološs.

Tāpat nav paredzēts palielināt cenas intervences produktiem, jo intervences mērķis nav mainīt tirgu. Pirms gada šis jautājums ticis apspriests dalībvalstu līmenī, bet nolemts cenas nemainīt. “Mūsu mērķis nav nonākt pie siera kalniem un sviesta upēm, bet mudināt zemniekus pārstrādāt pienu un realizēt tirgū tad, kad cenas celsies,” teica komisārs. Komisārs jau piektdien apmeklēs Somiju un tuvākajā laikā plāno apmeklēt arī Poliju, lai apspriestu Krievijas embargo radītās sekas un domātu par situācijas risinājumu. Lauksaimnieki gan uzskata, ka Čološa vizīte Latvijā drīzāk ir simboliska, jo viņa vietā amatā stāsies Īrijas pārstāvis Fils Hogans.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+