×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. marts, 2018
Drukāt

Pašam pierakties maģistrālajam vadam: likumīgs absurds (33)

Foto - Ilze GalkinaFoto - Ilze Galkina

“Man atnesta tāme, pēc kuras jāierīko jauns ūdens skaitītājs – maksa par akas ierīkošanu ir 500 līdz 600 eiro. Man, pensionārei, tas ir pārāk daudz. Mazpilsētā galvenokārt seniori palikuši, daudzi atlikuši pa mazumiņam un sakrājuši – ko tur slēpt – zārka vajadzībām, bet tagad par to naudu būs jāuzstāda ūdens skaitītājs,” sašutusi ir smilteniete Mārīte Pētersone.

Pagājuši divi gadi, kopš spēkā stājies Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums, kurā sadaļa par vienotu kārtību ūdenssaimniecības pakalpojumu piegādē visā valsts teritorijā jāievieš praksē līdz 2020. gadam.

Lai ieviestu šo vienoto kārtību, sākušas rosīties gan pašvaldības, gan komunālie uzņēmumi. Dzīvokļu un māju īpašnieki tiek brīdināti, ka vajadzēs šķirties no diezgan ievērojamas naudas summas – 500 vai pat 1000 eiro komercuzskaites mēraparāta mezgla izveidošanai, ja izmantos firmas pakalpojumu. Ja pamata darbus var veikt mājīpašnieks pats, sanāks krietni lētāk.

Uzzinot šādus paredzamos darbus, 30 Smiltenē privātmājās dzīvojošie iesnieguši vēstuli novada domes priekšsēdētājam Gintam Kukainim, lūdzot rīkoties pilsētnieku interesēs, kā arī solot vērsties pie tiesībsarga.

Satraukto pensionāru vārdā ar “Latvijas Avīzi” sazinājās smilteniete Mārīte Pētersone: “Mana māja ir pieslēgta centralizētajai ūdensapgādes sistēmai, un patērētā ūdens skaitītājs atrodas pagrabā.”

Mārīte Pētersone: “Tagad pēc jaunā likuma izrādās, ka tam jāatrodas ārpus mājas. Respektīvi, man jāizbūvē ūdens komercuzskaites mēr­aparāta mezgls, lai tur uzstādītu komercuzskaites mēr­aparātu un nodrošinātu tam netraucētu piekļūšanu. Esmu saņēmusi tāmi ar iespējamām izmaksām – 500 līdz 600 eiro. Ja gadījumā vajadzēs uzlauzt arī asfaltu, zinu kaimiņus, kam tas draud, tad šā mezgla ierīkošana jau sanāks ap tūkstoš eiro. Man sāp sirds gan par sevi, gan tiem citiem maznodrošinātajiem pensionāriem, kuri šobrīd ir ārkārtīgi satraukušies. Nav noslēpums, ka daudzi atlikuši pa mazumiņam un sakrājuši – ko tur slēpt – zārka vajadzībām, bet tagad par to naudu būs jāuzstāda ūdens skaitītājs. Jauns, jo esošais, izrādās, vairs neatbilst likumam.”

Pašvaldība spiesta pildīt likumu

Gints Kukainis atzīst, ka viņš ļoti labi izprot radušos problēmu, bet, ja likums ir pieņemts un stājies spēkā, tad likums ir jāpilda: “Esmu pārliecināts, ka Latvijā satraukuma maksimums vēl nav sācies. Daudzviet pašvaldības un komunālo pakalpojumu sniedzēji likuma skaidrošanu ir novilcinājuši, un tātad arī ne iedzīvotāji, ne vietējās varas pārstāvji nemaz nav apjautuši, kas viņus gaida tuvākajos gados. “Smiltenes NKUP” jau pērn sāka namīpašnieku brīdināšanu un aicināja ierīkot uzskaites mezglus, mudinot likuma prasību izpildi neatlikt uz pēdējo dienu. Es saprotu, ka cilvēki iekrāto naudu ir paredzējuši citiem nolūkiem vai arī šīs naudas daudziem vispār nav, taču likuma norma ir jāpilda. Ja tā būtu pašvaldībā vai NKUP pieņemta, noteikti varētu lemt par atbalsta mehānismu. Tagad diemžēl palīdzēt nevaram. Taču piekrītu – slogs uz iedzīvotāju makiem uzlikts liels.”

“Skumjākais šajā lietā ir tas, ka godprātīgie maksātāji cieš negodprātīgo nemaksātāju dēļ. Var teikt arī skaļāk – zagļu dēļ. Un tas bija galvenais iemesls, kādēļ valstī pieņēma Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumu ar šo normu,” norāda Smiltenes domes priekšsēdētājs.

Skaitītāju paredzēts uzstādīt vietā, kur no maģistrālā ūdensvada atiet atzars uz īpašumu. Tikai mājā ir skaitītājs, ko daudzviet Latvijā no atzara pirms skaitītāja ņem ūdeni dārza laistīšanai vai, piemēram, strūklakai. Tagad ūdens uzskaite jāveic tieši tajā vietā, kur no maģistrālā ūdensvada atiet personiskais. Šajā vietā ir jāizrok bedre un jāieliek aka, kurā ūdens pakalpojumu sniedzējs par brīvu uzstādīs mērierīci. Bet, lai raktu pats – vispirms jāizņem tehniskais projekts, par ko jāsamaksā. Ja nevari pats, maksā uzņēmumam, kas šo pakalpojumu sniedz.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. manC no laukiem... Atbildēt

  …sametās daži kaimiņi, izrok aku un pasūta tos naudas kāsējus dažas mājas tālāk… būs konkurence, i cenas un prasības samazināsies… ja masveidā akas sāks rakt, tad sāks pazust klienti, mož sāks domāt….

 3. Nu par 1000 euro jau gandrīz pašam sanāk dārzā aku izrakt. Un vēl ar ūdeni padalīties ar kaimiņu!

 4. Eiropa esam ,dabujam kloki

 5. Ak, nabaga VARAM, kurš nezināja ko likumdevējs taisās pieņemt 😀

 6. pat 1000eiro labāk izurbt dziļurbumu un būs savs ūdens ,nevis piepildīt svešus makus un budžetus

 7. Es nesaprotu, ko Jūs visi ņematies. Vai pašu likumu esat izlasījuši? Varu pastāstīt kā tas ir Rīgā.
  Uz esoša ūdensvada pievada būs jāuzstāda skaitītāja šahta 1,5-2 m aiz sarkanās līnijas (ja šahtai nav vietas zonā starp sarkano līniju un ēku, piemēram traucē kabeļi,gāzes vadi, utt vai ēkas ārējā siena sakrīt ar zemes gabala robežu un/vai sarkano līniju, tad skaitītāju varēs uzstādīt ēkā uzreiz aiz ēkas sienas). Kā arī likums nosaka to, ka tiem objektiem kuriem jau ir esošs skaitītājs (ēkā, šahtā) un noslēgts līgums, tad nedrīkst likt pārvietot skaitītāju uz citu vietu (uz šahtu ārpus ēkas,utt). Iesaku izlasīt Ūdenssaimniecības likumu, Rīgas domes saistošos noteikumus Nr.17 un Ministra kabineta noteikumus Nr.174, kā arī aiziet parunāties ar savas pašvaldības ūdenssaimniecības pakalpojumu nodoršinātāju, lai 100% pārliecinātos, kā tas būs jūsu Objektā, jo katrs Objekts ir jāizskata atsevišķi.

 8. Ūdens ir pamatvajadzība tā pat kā gaiss un tam ir jābūt par brīvu!

  • Roc aku un būs tev ūdens bezmaksas. Gribi ūdeni virtuves izlietnē, tad maksā par piegādi. Veikalā tak pudeļu ūdens nav pa brīvu!

  • Ūdens jau ir pa brīvu, tev tik jāmaksā par piegādi.

   • Kurā brīdī par brīvu? Ja maksājam pēc skaitītāja? Par Ūdensvadu remontiem mēs maksājam papildmaksas.

    • ne velna nemaksā Atbildēt

     Varbūt galējā gadījumā savā ielā, vai no ielas uz māju. Bet visdrīzāk jau par mājas iekšējo tīklu remontu, kas nevienu citu kā īpašniekus neinteresē.Cik tu esi saņēmis rēķinus maģistrāles remontam, piemēram, no Baltezera līdz kaut Čiekurkalnam, par ūdenstorņa un aprīkojuma remontu, par sūkņu nomaiņu? Un tie nebūt nav sūkņi, ko var bodē nopirkt pa 20 eiro, tos pat pārvietot nevar bez celtņa. Tas viss diemžēl ietilpst maksā par patērēto ūdeni, nekādās “tāmēs par remontu”.

  • Un remontbrigādei jādzīvojas nakts vidū pa pārplūdušu aku arī par brīvu, un soļarku, lai atraktu plīsušo vietu, arī bieži dod par brīvu. Un trubas no Čerepovecas pat ne par brīvu, vēl piemaksā

 9. Iedomājos, kā visi namīpašnieki bēdīgi slavenajā Barona ielā vai Brīvības ielā Rīgā masveidā sāks rakt akas….. Tikai muļķu zemē muļķi kam tādam piekristu. Normālā valstī cilvēki protestētu, rakstītu petīcijas, pat piespiestu atkāpties tādu nekam nederīgu VARAM ministru, nevis klusi nokārtu galvas un izpildītu absurdas prasības.

 10. Par ūdens skaitītāja uzstādīšanu, testēšanu, maiņu maksā ūdens piegādes firma vai konkrētā pašvaldība jo jūs taču maksājat nodokļus kurus saņem arī pašvaldība. Normālās vietās par ūdeni nav jāmaksā (to sedz pašvaldība). Tā tas ir Īrijā. Latvieši, iespējams, nepareizi iztulkojuši eiropas regulas.

 11. Nu ko jūs visi atkal bļaujat un lamājat valsti!? Lamājat tos zagļus, kas tecina ūdeni un nemaksā. Paskataties un paprasiet mazpilsētās, kad notiek daiļdārzu konkursi un visi līksmo par dīķīšiem un strūklaciņām, cik šiem cilvēkiem izmaksā ūdens patēriņš. Ne cik. Un vai pie tā valsts vainīga? To smuko strūklaciņu tas pats nelaimīgais un nabadzīgais pensionārs apmaksā.
  Varbūt reiz vajag padomāt un atbalstīt valsts centienus visu sakārtot, nevis dzīvot kolhozu atmiņās, kad visiem pietika, jo visi zaga uz nebēdu.

  • Vispirms ar saldaam runaam, par to cik eerti buus piesleegties un izmantot sho uudensvadu..cilveekus tam piesleedza..cilveeki atteicaas no savaam akaam..un patieshaam eeerti jau ir..bet nu re..atkal klaat… pasuutiet projektus..ieriikojiet vietas tiem skaitiitaajiem..man jau liekas, ka tas veel nav viss..Jaa ja taa padomaa..un , ja ir iespeeja rociet tik aku..gan jau noderees..vai spici..nu arii protams, ja ir iespeejams..
   Taa noteikti nav peedeejaa daavana tautai simtgadee..un ko briiniities, ka katru dienui no Latvijas aizbrauc tie 50 muusu tautieshu…uzliekiet veel nodokli uz gaisu kaa “Cipoliino’…

 12. kautrs jautājums Atbildēt

  Kāpēc šī valsts vai ik dienas pieņem lēmumus, kas vairumam pavalstnieku liek to ienīst arvien vairāk?

 13. Vai tad Es dodot naudu , piem. RĪGĀ, lai apgādātu katru māju ar dzeramo ūdeni un kanalizāciju, nedomāja par pilnu ciklu? Tas viss bija jāizdara par Eiropas naudu. Privātpersonām tas ļoti dārgs pasākums.

 14. Es nesaprotu,vai šis likums attiecas arī uz dzīvokļiem?katrā dzīvoklī arī ir,citos nav skaitītāju,kuriem tāpat nevar piekļūt

 15. Neticami bet fakts, “zalo” cekistu parvalditaja ES un NATO Valsti Latvija .Vai attela redzamais radijums ir Pleskavas desantnieka atvasite ?

 16. normāls lobijs. šādi mēsli tiek izsisti cauri likumiskā kārtībā. tas pats attiecas uz elektroinstalācijas pārbaudi, ugunsdzēšamo aparātu un detektoru pārbaudi. spēj tik maksāt.

 17. Pasūtiet to Saeimu ar visu viņas likumu! Par 1000.- EUR var ierīkot urbumu un nodrošināt sevi ar ūdeni. Ne visur to varēs izdarīt, bet mazpilsētās noteikti.

 18. Rīgas mikrorajonā Berģi draud tas pats.Pašiem būs jāpieslēdzas jaunajam ūdensvadam un kanalizācijai. Ko darīs pensionāri, nezinu. Es piemēram viens dzīvoju, uzkrājumu nav.

 19. bija ar elektrības ievilkšanu. Darbus varēja veikt tikai firma, projekts piedevām. Ļoti dārgi sanāca. Kabeļus zemē ieraka. Un tad nāca Sadales tīkli un par to visu prasa abonentmaksu!!!

 20. Kārtējais -obligāti! Nu dien esam feodāla valsts,jo nav dota alternatīva vai izvēle dzimtcilvēkam.

  • Valstij vajag naudu! Par ko uzturēs ( piemēram)uzpūsto prezidenta biroju ar milzu algām un regulārajām prēmijām!?

 21. Lai tas ūdens pakalpojuma sniedzējs arī ierīko to skaitītāju ārpus mājas, ja viņam vajag.

  • Nee – nesanāks . NA ielobējuši VARAM savus sponsorus, tā, kā jāmaksā vien būs.Un drīz visām privātmājām – naudiņu ta vajag – vēlēšanas tuvojas. Parēķinam, vai nav izdevīgāk izrakt aku, vai dziļurbumu, jo ticami, ka tad, kad būs saliktas šīs – nevienam nevajadzīgās skatakas, palielinās tarifu, lai atkal varētu dabūt naudiņu. Un padomājam, vai atkal balsot par NA. Varbūt tomēr šoreiz nevajag.

   • Cik jauki, ka pašai sava aciņa – cik gribu, tik smeļu – garšīgs avota ūdentiņš. Varbūt te arī gatavop nodokli ar abonentmaksu?

Draugiem Facebook Twitter Google+