×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. marts, 2014
Drukāt

Konceptuāli atbalsta ieceri šogad visām pensijām indeksēt vienādu daļu – 285 eiro (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeimas deputāti šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja likuma “Par valsts pensijām” grozījumu projektu, kas paredz, ka šogad visām pensijām tiks indeksēta vienāda daļa – 285 eiro – un indeksācijā tiks ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Likumprojektam noteikta steidzamība, un priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro lasījumu noteikts 31.marts.

Deputāti šodien atbalstīja arī likuma “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” grozījumu projektu, kas ir saistīts ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām”, jo arī uz tiem attieksies minētais indeksācijas modelis.

Iepriekš atbildīgās komisijas sēdē deputāts Andrejs Klementjevs (SC) iebilda pret summu 285 eiro, jautājot, kāpēc indeksācija nevarētu notikt visai pensijas summai. Viņš norādīja arī uz neveiksmīgo komunikāciju ar Labklājības ministriju.

Lai gan Latvijas Pensionāru federācija (LPF) bija atbalstījusi minētos grozījumus, LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš un LPF valdes loceklis Jānis Felsbergs komisijas sēdē vērsa uzmanību uz to, ka šie grozījumi tikai palielinās nevienlīdzību pensionāru starpā, jo vairāk nekā 80% pensionāru saņem pensiju, kas ir mazāka par 285 eiro.

Bijusī labklājības ministre Ilze Viņkele (V) iepriekš komisijas sēdē norādīja, ka nevajadzētu jaukt mazo pensiju problēmu un indeksāciju. Viņa norādīja – ja vēlamies pensiju izlīdzināšanu, tam ir citi mehānismi. Viņķele uzsvēra, ka šajos likuma grozījumos notiek ienākumu pārvērtēšana atbilstoši inflācijai un algas pieaugumam.

Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāre Lolita Čigāne (V) komisijas sēdē 25.martā atzīmēja, ka FM sniegusi pozitīvu atzinumu šiem grozījumiem, jo to ietekme ir skaidri aplēšama. Viņa to raksturoja kā pragmatisku lēmumu. Čigāne norādīja – ja tagad tiks runāts par vairākiem variantiem, ietekme var kļūt neparedzama.

Minētie grozījumi paredz, ka 2015.gadā un turpmākos gadus tiks indeksētas visas valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ņemot vērā jau minētos rādītājus.

Plānots, ka pensiju indeksācija ik gadu notiks 1.oktobrī.

Pensijas netiks pārskatītas, ja kopējais faktisko patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indekss būs mazāks par skaitli “1”. Savukārt, ja iemaksu algas reālais pieaugums būs lielāks par 15%, indeksācijā tiks ņemti vērā nevis 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem, bet 15%.

Ja pensijas pārskatīšanai kārtējā gadā aprēķinātais pensijas apmērs būs mazāks par iepriekšējā gadā pārskatīto pensijas apmēru, tad pārskatīs lielāko – iepriekšējā gadā noteikto – pensijas apmēru.

Plānots, ka indeksācija skars aptuveni 476 600 vecuma pensijas saņēmējus, 10 300 izdienas pensijas un 71 700 invaliditātes pensijas saņēmējus, kā arī 19 000 apgādnieka zaudējuma pensijas, 8000 atlīdzības par darbaspēju zaudējumu saņēmēju, 2000 apbedīšanas pabalsta un 500 laulātā nāves gadījumā izmaksājamā pabalsta saņēmējus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Tagad mums ar prezidentu vidējā pensija būs atkal lielāka-noindeksēs manus 200 euro,viņa 285 euro(no 4000) un kad saliks kopā ,atkal izrādīsies,ka mana pensija ir krietni pieaugusi.

 2. Saeima konceptuāli atbalsta ieceri šogad visām pensijām indeksēt vienādu daļu – 285 eiro.
  Dīvaini.
  Ja kā LPF vadītājs saka, 80 % pensionāru saņem MAZĀK par 285 eiro.
  Tas nozīmē, ka NABAGIEM netiks indeksētas pensijas!
  Bet laikam bija galvenais, ka Viņķeles vīram, kurš saņem 1500 Ls pensiju, gan TIKS indeksēta pensija!
  Ja ir vairāk par citiem, tad vajag vēl VAIRĀK!
  Tāpēc pret šo Saeimas klozeti man ir VISLIELĀKĀ NECIEŅA!

Draugiem Facebook Twitter Google+