×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. marts, 2014
Drukāt

Koncertā jauna latviešu laikmetīgā mūzika


ReklāmfotoReklāmfoto

Pavasaris nāk ar jaunām vēsmām ne tikai dabā, bet arī mūzikas laukā. Jau pavisam drīz, 28. martā pirmatskaņojumus piedzīvos divu latviešu komponistu skaņdarbi. Lielajā ģildē kamerorķestris „Sinfonietta Rīga” publikas vērtējumam tiks nodota Santas Bušs kamersimfonija „liminarité” un Riharda Zaļupes opuss „Sequences transformed”. Pie diriģenta pults – orķestra mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē.

Jaunā skaņrade Santa Bušs (1981) jau ir ar ievērojamu pieredzi kompozīcijā, viņas darbi skanējuši gan daudzos jaunās mūzikas festivālos šepat Latvijā, tostarp vairākkārtīgi jaunās mūzikas festivālā „Arēna” un „Latvijas Jaunās mūzikas dienās”, tāpat tie skanējuši arī ārpus Latvijas. Lietuvā, festivālā „Youth Chamber Music Days”, festivālos Vācijā, Francijā, Itālijā, Kanādā, Slovēnijā, Lielbritānijā, Austrijā, Šveicē, ASV, arī Gruzijā, Turcijā, Beļģijā, festivālā „World Music Days 2012” un festivālā „Transit” Lēvenā, pērn arī Dānijā un Spānijā festivālā „Mixtur Festival 2013”. 2013. gadā komponiste uzvarējusi arī „Festival Mixtur 2013” konkursā „Open Call” Spānijā.

Šajā reizē avangardiskā komponiste radījusi jaundarbu orķestrim „liminarité”. „Liminarité” nozīmē atrašanos krustcelēs, pārmaiņu vidū, kad izplēnējis pamats zem kājām, zuduši vecie orientieri un jārod jauni. Atbrīvojošs un riskants vienlaikus, šis stāvoklis mudina ļauties jauniem skaņas meklējumiem, pārkāpjot ierastās kamersimfonijas robežas.

Kā otrs koncerta jaundarbs izraudzīts pazīstamā sitaminstrumentālista un komponista Riharda Zaļupes „Sequences transformed” orķestrim, elektronikai un klarnetei, kurā solista loma uzticēta meistarīgajam klarnetistam Guntim Kuzmam, kuram Zaļupe skaņdarbus veltījis jau agrāk. Autors gan atzīst, ka elektroniskās mūzikas sniegtās iespējas izmantojot pirmoreiz. “Šī manā daiļradē būs unikāla reize, kad mēģināšu apvienot orķestra skanējumu ar elektroniku un klarnetes solo,” saka autors. Viņš norāda, ka jaundarbā manāmas arī kino mūzikas atbalsis. Skaņdarbā Guntis Kuzma spēlēs trīs klarnetes: basklarneti, pikolo klarneti un ierasto klarneti ar skaņojumu „in B” jeb sibemolmažorā. „Elektronika pēdējā laikā ir man ļoti mīļš žanrs, kas šoreiz ļaus Guntim saspēlēties ne tikai ar orķestri, bet arī pašam ar sevi ierakstā,” saka R. Zaļupe..

Savukārt „Sinfonietta Rīga” mākslinieciskais vadītājs N. Šnē piezīmē, ka cikls ar latviešu kamersimfonijām nes jaunus pārsteigumus un izaicinājumus, kuriem orķestris ir atvērts, pateicoties tā iespējām un mūziķu aizrautībai. „Šī neparastā muzikālā programma prasīs no klausītāja reakciju un ieklausīšanos, taču mēs ticam savai publikai, kura jau ir dzirdējusi daudz laikmetīgas mūzikas.” Koncerta programmu papildinās arī poļu komponista Vitolda Lutoslavska 1972. gadā tapušās “Prelūdijas un fūga”.

Varbūt noder


28. III 19.00 Lielajā ģildē

Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7.11 – 17.07.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+