×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. marts, 2014
Drukāt

Koncertā – mūsu čellu sapņu komanda 


Cellu_Dream_Team_5

27. martā uz koncertu Lielajā ģildē aicina Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) labāko čellistu ansamblis jeb “Dream Team”, lai piedāvātu neparastu skatījumu uz Bahu, mūziku no Eiropas ziemeļiem un dienvidiem, kā arī Riharda Zaļupes jaundarba pirmatskaņojumu.

Viens čells ir cilvēka balss vai kamenes dūkšana, salīdziniet, ar ko vien vēlaties. Daudz čellu jau ir kopkoris jeb “Dream Team”, vismaz tā sevi nodēvējuši Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra labākie čellisti. “Mūsu klausītāji labi zina – ja uz afišas parādās nosaukums “Dream Team”, spēcīgs skanisks piedzīvojums garantēts,” saka čellu okteta mūziķi: idejas autore un projekta vadītāja Diāna Ozoliņa, čellistes Zane Guļāne, Lolita Lilje, Mareta Prikule, Ieva Upatniece un Dace Zālīte, kā arī čellisti: Ainārs Paukšēns un Jānis Rinkulis.

LNSO čellistu apvienība līdz šim jau sniegusi vairākus koncertus, atskaņojot dažādu laikmetu un dažādu žanru komponistu mūziku. Šajā reizē viņu jaunākās programmas ievadā gaidāms Bahs. Kā teic paši mūziķi – Bahu šoreiz piedzīvosim ne “tīrā veidolā”, bet “pārstrādātu”, jo tieši par “pārstrādāšanu” savu kompozīcijas metodi sauc Lietuvas skaņradis Mindaugs Urbaitis.

Lietuvieša variācijām koncertā sekos Arvo Perts un viņa zvaniņu kompozīcijas stila jeb “tintinnabuli” viens no pirmajiem augļiem – slavenais opuss “Fratres”, kas veltīts Perta tautietim, pēc Otrā pasaules kara uz Zviedriju emigrējušajam izcilajam komponistam Eduardam Tubinam. Ziemeļu platuma grādus pārstāvēs arī atbalsis no dāņu rakstnieka Ludviga Holberga rakstiem, ko 19. gadsimta beigās mūzikā godinājis norvēģu komponists Edvards Grīgs.

Savukārt saulainākus Eiropas nostūrus pārstāvēs Žorža Bizē karmeniskās kaislības Seviljā un sicīlieša Džovanni Sollimas opuss “Terra Aria”.

Īpašs skaņdarbs programmā – Rodiona Ščedrina veltījums Mstislava Rostropoviča piemiņai “Ceļakāja”. Opuss tapis 2007. gada aprīļa beigās dažas dienas pēc Rostropoviča aiziešanas mūžībā. Neiedomājami plašu skaņu dimensiju šim darbam piešķir čellu ansambļa dialogs ar flautu, un komponista dotais skaidrojums ļauj domāt, ka čelli te ir Slavas, kā viņu sauca draugi un kolēģi, šīszemes balss un flauta – atbalsis no citsaules. Opusa atskaņojumā piedalīsies LNSO flautu grupas mūziķe Anete Toča.

“Čellistu ansamblim Latvijā ir vairāk nekā pusgadsimtu senas tradīcijas, tādēļ mēs savā ziņā jūtamies atbildīgi par šīs tradīcijas turpināšanu un attīstību,” norāda LNSO čellu grupas koncertmeistare Diana Ozoliņa. “Tieši tādēļ izstrādājam dažādas idejas, kā arī esam uzrunājuši vairākus komponistus, kuri piekrituši sarakstīt skaņdarbus tieši mūsu sastāvam.”

Februārī pirmatskaņojumu piedzīvoja Santas Zaķes “Fantāzija par latviešu kino mūzikas tēmām”, taču šoreiz pavasara koncerta noslēgumā klausītājus gaida Riharda Zaļupes jaundarbs, veltījums LNSO čellistu “Sapņu komandai”, kas pēc komponista ieceres tiks sasēdināta divos kvartetos un sabalsosies gan liriskās, gan enerģiski uzmundrinošās taktīs.

Varbūt noder


Koncerts 27. III 19.00 Lielajā ģildē

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7,11 – 21,34

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+