×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. novembris, 2014
Drukāt

Koncertā skanēs dziesmas ar Plūdoņa vārdiem

Foto: LETAFoto: LETA

Soliste Kristīne Gailīte.

Pieminot dzejnieku Vili Plūdoni 140. jubilejā, Skaņu mākslas fonda Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltītajā koncertā “Dziesma brīvai Latvijai” skanēs latviešu komponistu dziesmas ar Plūdoņa dzeju, aģentūrai BNS pavēstīja fonda pārstāve Arnita Akmentiņa.

Viņa norādīja, ka lielākajai daļai latviešu Plūdoņa vārds saistās ar bērnu dzejoļiem – “Zaķīšu pirtiņa”, “Eža kažociņš”, nedaudziem – ar poēmu “Atraitnes dēls”, kas ir skolu obligātās literatūras sarakstā. Tomēr Plūdoņa daiļrade vislielākajā mērā saistās ar Latviju – ar tēvzemes apziņu, brīvības izjūtu, dzimtās zemes dabas skaistumu. Ik gadus pie Brīvības pieminekļa Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā kori dzied Jāņa Mediņa dziesmu “Tev mūžam dzīvot, Latvija!”, kurai pamatā Plūdoņa dzejolis. Ar Plūdoņa vārdiem sacerēta Jāņa Kalniņa “Dziesma brīvai Latvijai” un Alfrēda Kalniņa kora dziesma “Latvju himna”.

Plūdoņa 140. jubilejas gadā nodibinājums “Skaņu mākslas fonds” izveidojis programmu, kurā skanēs Plūdoņa dzeja aktiera Mārtiņa Brūvera lasījumā un latviešu komponistu dziesmas ar Plūdoņa vārdiem. Emīla Dārziņa jauktais koris dziedās Jāzepa Vītola balādi “Dūkņu sils” un “Rūķīši un Mežavecis”, Jāņa Mediņa, Mārtiņa Brauna un citu latviešu komponistu kora dziesmas. Solistu sniegumā līdzās labi zināmiem Alfrēda Kalniņa opusiem būs iespēja dzirdēt dziesmas, kuras 21.gadsimtā nav atskaņotas, – Laumas Reinholdes sacerētās, kā arī reti atskaņotos Alfrēda Kalniņa vokālos duetus un Jāzepa Vītola duetu tenoram un baritonam “Daugava, mellace”. Dzeju un mūziku papildinās videoprojekcijas ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas fondu materiāliem un Inese Liberes fotoainavām.

Koncerts notiks 15. novembrī plkst.15 un 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Tajā piedalīsies solisti Kristīne Gailīte, Rihards Mačanovskis, Mihails Čulpajevs, pianists Mārtiņš Zilberts, Emīla Dārziņa jauktais koris un diriģents Arturs Ancāns.

Koncertu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Valsts kultūrkapitāla fonds. Ieeja abos koncertos ir bez maksas, no 5. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas reģistratūrā pieejami bezmaksas ielūgumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+