Foto – Shutterstock

Kondicionieris atvēsina, nevis vēdina. Kā izvēlēties visatbilstošāko iekārtu 0

Kā izvēlēties kondicionēšanas iekārtu? JĀNIS BĒRZIŅŠ VECĀĶOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

– Kondicionierus izvēlas atkarībā no telpas lieluma, precīzāk sakot, no kubatūras. Jo telpa lielāka, jo jaudīgāka sistēma nepieciešama. Jāņem vērā ne tikai telpas izmēri, bet arī esošie siltuma avoti, logu lielums, telpas izvietojums ēkā, tāpat tas, cik daudz cilvēku uzturas telpā, – skaidro Ainārs Vorslavs.

Kondicionēšanas jaudu parasti aprēķina, telpas tilpumu dalot ar 20. Piemēram, 60 m³ lielai telpai kondicionēšanas jauda būs 3 kW. To parasti nodrošina kondicionieris, kura elektriskā jauda ir 3–4 reizes mazāka, tātad aptuveni 1 kW.

Stacionārs vai pārvietojams?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir vairāki kondicionieru veidi. Vienkāršākas ir mobilās ierīces, ko atliek novietot telpā, ierīkot karstā gaisa izvadu (tas veidojas, ierīces darbošanās laikā strādājot kompresoram), pieslēgt elektriskajam tīklam un vēsināt telpu. Daži modeļi vienlaikus ar vēsināšanu spēj nepieciešamības gadījumā telpu arī sasildīt. Tāpat visus mobilos kondicionierus var darbināt kā ventilatorus. Sasilušā gaisa izvadu vislabāk ievadīt atsevišķā ventilācijas šahtā vai izvadu uz ārpusi ierīkot cauri sienai.

Lielākās telpās izdevīgāk ierīkot stacionāru kondicionēšanas sistēmu. Tā sastāv no divām daļām: iekšējo ievieto bloka telpās, bet ārējo – ārpus tām. Var veidot sarežģītākas sistēmas, kurās vairāki iekšējie bloki savienoti ar vienu ārējo un darbojas neatkarīgi viens no otra. Ārējos blokus izvieto tādā augstumā, lai tiem nevarētu piekļūt vandaļi un radīt zaudējumus.

Patlaban tiek piedāvāti inverter tipa kondicionieri, kas spēj nodrošināt aukstumu un būt arī gaisa siltumsūkņi, kas nodrošina telpu apkuri. Šīs sistēmas efektīvi strādā, ja āra gaisa temperatūra nav zemāka par -15 °C.

Gaiss kļūs sausāks

Plānojot iegādāties kondicionēšanas iekārtu, jāapzinās, ka tā neatrisinās svaiga gaisa problēmu mājā vai dzīvoklī, bet tikai atvēsinās gaisu. Ja būs ierīkoti atbilstoši filtri, attīrīs to no putekļiem un jonizēs. Protams, var izveidot arī sistēmu, kas ņem gaisu ārpus telpām, atvēsina to, noregulē mitruma daudzumu un tad pa izolētiem kanāliem nogādā telpās. Šāds aprīkojums parasti atrodas lielās biroju ēkās un ražošanas telpās.

Svaiga gaisa pieplūdi nodrošinās ventilācijas sistēma, kas jāsakārto pirms tam. Protams, telpu var vēdināt caur logiem, taču tobrīd kondicionieri labāk izslēgt.

Jāatceras, ka kondicionēšanas sistēma gaisu sausina. Nepieciešamības gadījumā būs jāierīko gaisa mitrināšanas ierīce.

Kondicionēšanas iekārtas vislabāk iegādāties specializētos veikalos, kur piedāvā arī ierīkošanas un apkopes pakalpojumus. Stacionāros kondicionierus var uzstādīt tikai apmācīti speciālisti. Tāpat ārējā bloka izvietošana būs jāsaskaņo ar ēkas īpašnieku, jo iekārta mainīs mājas izskatu.

Reklāma
Reklāma

Siltais gaiss ceļas uz augšu, tāpēc privātmājās vēsināšanas iekārtas vislabāk izvietot augšstāvā, piemēram, mansardā. Iespējams, mājā sakārtojot ventilāciju un siltināšanu, kondicionieris nebūs vajadzīgs.

Cena nozīmē kvalitāti ilgtermiņā

Kondicionierus piedāvā daudzi ražotāji. Pasaulē atzīto firmu ražojumi ir dārgāki, bet kalpo ilgāk. Piemēram, lētākie kondicionieri, kam aukstuma jauda ir 3 kW un kam patērētā elektroenerģijas jauda ir līdz 1 kW, maksā 400–450 eiro. Savukārt pazīstamāko firmu ražojumi ir 1,5–2 reizes dārgāki.

Foto – Shutterstock

Jāsargā veselība

Jāņem vērā nosacījumi kondicioniera izvietošanai telpā. Radītais vēsums nedrīkst plūst tieši virsū darba vietai, jo cilvēks var ātri apaukstēties, gūt locītavu iekaisumus.

Kondicionieris spēj pazemināt temperatūru par desmit grādiem. Cilvēkam optimāla ir +20…+23 °C temperatūra. Zemāka un aug­stāka temperatūra rada diskomfortu. Labāk ierīci darbināt visu laiku, nevis, atnākot mājās, strauji atdzesēt lielu sakarsuša gaisa daudzumu, riskējot uz sasvīdušas miesas saņemt krietnu porciju auksta gaisa. Tādējādi varēs ieekonomēt elektroenerģiju un pasargāt veselību no straujām temperatūras svārstībām. Šo iespēju nodrošina moderno ierīču elektronika.

Kopj vismaz reizi gadā

Rūpīgi jāizvērtē kondicionieru ierīkošana virtuvē. Gaisā ir daudz sīku eļļas pilienu, kas pielīp sistēmas iekšpusē un ko var notīrīt tikai ar speciāliem līdzekļiem.

Kondicionieris jātīra vismaz reizi gadā. Jāmaina filtri, nepieciešamības gadījumā sistēma jādezinficē. Var izmantot automašīnu kondicionēšanas sistēmām domātos līdzekļus, kas maksā 5–15 eiro par iesaiņojumu un paredzēti vienai dezinficēšanas reizei. Balonu ar dezinfekcijas līdzekli novieto netālu no gaisa uztvērēja atveres un atver ventili. Ierīcei, protams, jādarbojas.

Konsultējis SIA “Jards” direktors Ainārs Vorslavs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.