×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
12. februāris, 2016
Drukāt

Konferencē iepazīstinās ar Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju mākslu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Piektdien, 12. februārī,Mākslas muzejā “Rīgas Birža” norisinās izstādes “Aborigēnu un papuasu māksla” lasījumi, kuros speciālisti no Lietuvas un Latvijas piedāvās tuvāk iepazīt Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju mākslu, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Preses centra vadītāja Nataļja Sujunšalijeva.

Pasākumā varēs uzzināt, kā Okeānijas reģiona māksla ieguvusi pasaules klasikas statusu un kādas aizraujošas bagātības savās kolekcijās glabā Lietuvas Mākslas muzejs.

No 13.februāra līdz 17.aprīlim Mākslas muzejā “Rīgas Birža” būs skatāma unikāla izstāde no Lietuvas Mākslas muzeja krājuma, kas aicinās apbrīnot Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju radītos artefaktus – gleznas, dievu figūriņas, senču maskas, sakrālos objektus. Visi eksponāti ir saistīti ar šo tautu garīgajām tradīcijām, daudzi aplūkojamie priekšmeti kādreiz tikuši izmantoti dažādos rituālos vai kalpojuši kā sargi pret ļaunajiem gariem.

20.gadsimta sākumā Eiropas modernisti eksotisko tautu mākslā meklēja spontanitāti, patiesumu, vitalitāti – kvalitātes, kas pirmatnējo meistaru darinājumos bija pārpārēm. Šodien tie ne tikai apliecina mītisko pasaules redzējumu cilvēces bērnībā, bet uzrāda arī, ko esam zaudējuši civilizācijas procesā, klāstīja Sujunšalijeva.

Ar savu dalību izstādei “Aborigēnu un papuasu māksla” veltītos lasījumus pagodinās Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns, kurš stāstīs par Okeānijas tautām un to kultūru mūsdienu aspektā. Īpašā pasākuma viešņa ir Lietuvas Mākslas muzeja speciāliste Jūlija Mušinskiene, kura iepazīstinās ar Lietuvas Mākslas muzeja Okeānijas mākslas kolekcijas vēsturi un sīkāk raksturos pārstāvētā reģiona kultūras mantojumu, balstoties uz eksponētajiem priekšmetiem.

Sabiedrības priekšstatus par apkārtējās pasaules daudzveidību joprojām lielā mērā ietekmē vizuālā informācija un masu mediju piedāvātais traktējums, tādēļ lasījumu noslēgumā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska sniegs nelielu ieskatu 20.gadsimta sākuma un 30.gadu Latvijas presē un fotogrāfijās, kas atspoguļo vai komentē Okeānijas tautu tradīcijas un dzīvesveidu. Mākslas darbu fotogrāfijas īpaši 20.gadsimta laikā palīdzēja veidot jaunu skaistuma ideālu, pateicoties kuram, šo tālo zemju pamatiedzīvotāju garīgās dzīves un radošuma izpausmes vairs netiek uztvertas kā margināli eksotiski artefakti, bet ieguvušas pasaules mākslas klasikas statusu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+