×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
8. septembris, 2014
Drukāt

Vidmants Krapausks: Konkrētus centus par katru piena kvotas litru! (15)

Krapauskis_8

Vidmants Krapausks, Auces novada z/s “Druvas” īpašnieks, Zemnieku saeimas biedrs: Šobrīd mēs lieliski redzam, cik vienkārši ar pāris vārdiem ir sašķobīt to, kas gadiem būvēts un pie kā diendienā strādāts. Kāds tad ir mūsu pamats, ja to tik viegli ir izkustināt? Es zinu savas saimniecības pamatu, bet varbūt ir pēdējais laiks, lai mūsu valdība izveidotu gruntīgu un nesatricināmu pamatu mūsu valstij?

Ir apritējis mēnesis pēc Krievijas noteiktā pārtikas embargo. Pagājušā nedēļā valdība apstiprināja sešus miljonus eiro lielu atbalstu, lai mazinātu radītos zaudējumus piensaimniecībā un vienlaikus nodrošinātu augstvērtīgu piena šķirņu slaucamo govju saglabāšanu ganāmpulka cilts kodolā. Kas tas par sarežģītu atbalstu? Apzinos, ka šis ir ātrākais veids, kā valdība var palīdzēt saviem piensaimniekiem, bet uzskatu, ka taisnīgāk atbalstu būtu sniegt par katru piena kvotas litru, nevis noteikt atbalsta summu uz govi. Šādu risinājumu izvēlējās mūsu kaimiņvalsts un arī lielākais konkurents piena lopkopībā – Lietuva.

Vai tas ir normāli, ka veikalā viena litra piena paka maksā aptuveni vienu eiro, bet lauksaimnieks šobrīd vidēji saņem 0,25 eiro par litru? Vai tas ir normāli, ka lielveikalu pasūtītā zīmola produkti maksā krietni lētāk nekā pārējā šāda veida produkcija? Vai nebūtu pēdējais laiks publiski atspoguļot lielveikalu uzcenojumus?

20 gadu laikā šī mums ir trešā krīze, un mūsu valdība nav izdarījusi gandrīz neko, lai pārorientētos uz citiem, drošākiem tirgiem. Neuzskatu, ka lauksaimniekiem, primārās produkcijas ražotājiem, pašiem būtu jāmeklē noieta tirgus. Un es nedomāju, ka to vieni paši, bez nopietna valsts atbalsta var izdarīt arī pārstrādes uzņēmumi. Katrs dara to, kas tam ir paredzēts. Mans pienākums ir saražot govīm barību, pabarot, izslaukt kvalitatīvu pienu, laikus darbiniekiem samaksāt algas un nodokļus, savukārt valstij ir jārod risinājums, lai Latvijas pārstrādes uzņēmumiem būtu nepieciešamās atļaujas, sertifikāti un apstākļi, lai varētu droši vest sarunas un startēt jaunos tirgos.

Tikai jauna tirgus pieejamība var atrisināt krīzi ilgtermiņā, taču, ja piena iepirkuma cena turpinās samazināties, tad manas saimniecības vienīgā izeja būs govju nogādāšana uz kautuvi un septiņi atlaisti darbinieki, kuri katrs apgādā vismaz trīs ģimenes locekļus. Uz visu valsti raugoties, protams, tas tāds sīkums vien ir, bet neaizmirsīsim, ka tieši no sīkumiem sastāv visa mūsu dzīve un, atļaušos teikt, uz tiem balstās mūsu valsts.

Pirms kāda laika bija jāuzceļ piena mājas. Šobrīd ir jābūt mēslu krātuvēm. Man rodas jautājums: kas notiks ar tām saimniecībām, kas to visu izdarīja un tagad būs spiestas savu ganāmpulku likvidēt? Vai šī nebūs zemē nosviesta nauda? Varbūt valdība, apelējot pie pašreizējās situācijas Eiropas Savienībā, var panākt mēslu krātuvju termiņa pagarinājumu?

Es biju nolēmis saimniekošanu attīstīt, esmu sagatavojis projektu fermas rekonstrukcijai uz savulaik nepabeigtas fermas bāzes, bet tagad neesmu drošs, vai vispār saimniekošanu varēšu turpināt.

Arī nākotnē, pēc kvotu atcelšanas, es neko gaišāku neredzu, lai gan valsts lauksaimniecībā piena lopkopība ir noteikta pat kā prioritārā nozare.

Es vairāk nekā 20 gadus esmu lopkopējs. Mans pamats ir mana saimniecība un darbinieki, un es darīšu visu, lai tas izturētu jebkuru negaidītu lēmumu. Valdības pamatam ir jābūt mūsu valstij un valsts interesēm, par kurām viņi stāv un krīt. Šobrīd tā neizskatās, un varbūt mūsu valstsvīriem šī ir viela pārdomām un ne tikai pārdomām, bet arī reālai rīcībai…

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Arī graudkopji šogad nesavilks galus. Kauna nav – cenas ceļas mežonīgā ātrumā izejvielām – min.mēsliem un pesticīdiem, un, tikpat ātri krītas graudiem. Tik cik bija latos, tagad nesasniedz pat to pašu ciparu eiro! Kur vēl pārsēšana un laika apstākļi šogad. Latvijā zemniecību grib iznīcināt.

 2. Personīgi man ir radies priekšstats, ka valdība nemaz nezin, ka ārpus Rīgas arī ir kaut kas.
  Lauki un zeme viņiem ir tikpat tālu kā Marss.

 3. Visu apsolīs! V I S U !!!! Kā var nesolīt!! VĒ L Ē Š A N A S T U V O J Ā S !!!! Un kad viss būs aizmuguras,tad visi varēsiet ieskrieteis-paši vainīgi!! Vainu par velti Kalvītis,Godmanis ,Šlesers atlak raujas pie lielās bļodas!! Nu jau atal kaut kas būs pārdodams vai iztērējams!!

 4. vienkārša matemātika Atbildēt

  Vajadzētu kompensācijas maksāt par kvotas ietvaros nodotiem piena kg (vai tonnām). Tagad maksās par govi, bet cita govs dod 5000 kg piena gadā, cita savukārt 10000 kg piena gadā. Kuram saimniekam tad tie zaudējumi lielāki?

 5. Jāspiež domāt un darīt. Jādur sānos katru reizi,kad bremzējas ar lēmumu pieņemšanu. Un kāpēc bremzējas?

 6. Tiko izlasiju Latvijas vēstnesī noteikumus pēc kuriem saņems atbalstu piensaimnieki un apraudājos.atkal lielajiem ,bet mums mazajiem ar 5 govīm nekas .Lai gan saražojam 30%no kopējā piena daudzuma valstī.Tādās reizēs gribas normu pieņēmējiem uzgāzt kārtīgu ledus aukstu ūdeni uz galvām lai atopas un solīto atbalstu mazajiem realizē dzīvē nevis tukšos solījumos.

 7. zemnieks no vidzemes Atbildēt

  Tagad varu tikai atviegloti nopūsties, ka nepaspējām iesākt fermas rekonstrukciju. Ar eiropas līdzfinansējumu ceļot, summas ir astronomiskas!

 8. Ļoti pareizi viss ja mūs valdība sadzirdētu ,bet mēs viņiem pie vienas vietas viņi taču ar savām algām badā nemirs!!!!

 9. Arīpiena ražošana ir biznessun kā visiem biznesā iet kā pa viļņiem augšā lejā. Jums jau ļoti labi vēl maksā par piena litru.Es beidzu ražot un pārdot Rīgas kombinātam,kad cena nokrita līdz sešiem santīmiem litrā. Govis likvidēju un nekas slikts nenotika pagāja daži gadi un radās nākošie,kas naivi domā,ka ar lopkopību var stāvus palikt bagāts,bet tā nav,tas ir grūts darbs.Tad labāk pavergo dažus gadus Irijāun saņem normālu pensiju vecumdienās…

  • laukos tas ir gan dzīvesveids , gan bizness un viss cits pārējais. lai būtu par kalpu svešā zemē , jābūt labai veselībai , pārliecībai par sevi un izturībai.

 10. Pareizi spriež parasts zemnieks.Bet mūsu valsts galvas dara visu otrādi.Kas sanāca ar cūkām.Pus Latgales bij jāizkauj.Kuri klausīja tie nokāva un papīrus parakstīja,bet kuri bij drošāki tie arī tagad tur un smejas.Jo pie viņiem ne,PVD bija, ne kādas citas kontroles.Solītā nauda vēl šodien nav maksāta.
  Var teikt,ka Dūklavs ,Balodis ar savu komandu pēdejo kumosu no mutes izrāva.
  Kur tagad ir tie kontrolētāji.Viss mēris 2 mēnešu laikā izzuda.

 11. Patiesi vārdi!!!!

 12. Ja ieved importu un tirgo lētāk,tad tāds ir arī rezultāts,tas viss ir Šķēles,Birkava,Godmaņa,Repšes,Gaiļa nopelns ar viņu valdību sākās lielā krīze, tieši viņi izpostīja valsti un ieviesa bardaku lika izkaut tūkstošiem liellopu.Atceros ka Kalvīša laikā bērnu nodaļa slimnīcā vairs nedeva launagu teica ka neesot ko gatavot,valdība jau tai laikā bērniem nedeva pienu,ko tad tagad vairs var gribēt?Andis Kāposts pastreikoja,viņu nopirka un viss apklusa,tā lūk ir mūsu politika kad godīgam darbam vairs nav samaksas.

 13. Piena produkcijas cenas veikalos lidz debesim ir uzskruvetas Latvijas valsti,principa pec nepirksu es pavadot atvalinajuma laiku seit,nerunajot par kaiminiem kur vinas ir zemakas,pat UK un tur piena produkti ir letaki,taka,dzeriet,ediet,pasi……vai ari ir tresais variants…….

Draugiem Facebook Twitter Google+