Kultūra
Mūzika

Konkursu “Eirovīzijas gada koris” Rīgā vadīs pasaules līmeņa mūzikas zvaigzne 16

Publicitātes foto

“Vitakrs ir retums – mūsdienīgs komponists, kurš reizē ir ļoti populārs un oriģināls,” – tā par “Grammy” balvas laureātu, komponistu Eriku Vitakru raksta britu laikraksts “The Daily Telegraph”.

Vairs nav aiz kalniem brīdis, kad šo pasaules mūzikas zvaigzni redzēsim Rīgā. Tieši viņš kopā ar Evu Johansoni vadīs konkursu “Eirovīzijas gada koris”, kas jau 22. jūlijā piedzīvos debiju Latvijā, “Arēnā Rīga”. Koncertu tiešraidē rādīs Latvijas Televīzija.

Vitakrs dzimis 1970. gada 2. janvārī Nevadas štatā Amerikas Savienotajās Valstīs, bet lielāko slavu ieguvis kā “Grammy” balvas laureāts kategorijā “Labākā kora uzstāšanās” ar albumu “Gaisma un zelts” (“Light & Gold”) 2012.gadā.

Viņa mūziku ir izpildījuši miljoniem amatieru un arī profesionālo koru visā pasaulē, tieši viņš ir spējis virtuāli vienot koru uzstāšanos vienlaicīgi no kopumā vairāk nekā simt valstīm pasaulē.

E. Vitakrs ir spējis pulcēt pārpildītas koncertzāles visā pasaulē kopā ar slavenajiem – Londonas simfonisko orķestri, Minesotas orķestri un daudziem citiem.

Izcilais latviešu diriģents Māris Sirmais iepriekš publiskajā telpā izteicies, ka arī viņam šis autors ir īpašs: “Ļoti daudzi izcili Latvijas kori labprāt viņa mūziku iekļauj savā repertuārā.”

Slavenais komponists šobrīd dzīvo Losandželosā kopā ar savu sievu, arī “Grammy” balvas laureāti, soprāni Hilu Plitmani un dēlu.

E. Vitakrs izteicies, ka viņam vissvarīgākais esot kopā ar ģimeni pavadītais laiks, un neesot svarīgi, vai tiekot spēlēta bumba, vai tā ir nesteidzīga atpūta pludmalē.

Slavenais komponists arī atzinis, ka viņam nepatīk ilgas gatavošanās koncertiem tieši uzstāšanās dienā. Viņš norises vietā ierodoties pēc iespējas vēlāk, un laiku pavada sarunās ar citiem māksliniekiem pirms kāpšanas uz skatuves.

Kordziedāšanas prasmi un tradīcijas konkursā demonstrēs labākie amatieru kori no deviņām Eiropas valstīm: Austrijas, Beļģijas, Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Vācijas, Ungārijas, Slovēnijas un Velsas (Lielbritānija). Dalībniekus izraudzījās katras valsts sabiedriskā televīzija, bet Velsā un Latvijā notika nacionālie atlases konkursi. Latviju pārstāvēs Jelgavas meiteņu koris “Spīgo”.

Dalībnieku sniegumu vērtēs augsta līmeņa žūrija: britu komponists Džons Raters, Latvijas mecosoprāns Elīna Garanča un šveiciešu diriģents Nikolass Finks. Uzvarētājs saņems “Eirovīzijas gada koris 2017” titulu un Rīgas Domes naudas balvu.

Ikvienam interesentam būs iespēja ne tikai pie televīzijas ekrāniem, bet arī klātienē sekot līdzi koru sacensībai – “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv notiek biļešu tirdzniecība uz konkursu.

LA.lv